Wrestling 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

All-Conference Teams

Northeast Iowa - 1st Team All-Conference

Name Team
Carson Babcock New Hampton-Turkey Valley 160
Ryder Block Waverly-Shell Rock 106
Caden Collins Charles City 182
Carter Fecht Waverly-Shell Rock 126
Carter Fousek Crestwood 113
McCrae Hagarty Waverly-Shell Rock 170
Aiden Riggins Waverly-Shell Rock 132
Jackson Rolfs Decorah 145
Evan Rosonke New Hampton-Turkey Valley 195
Bailey Roybal Waverly-Shell Rock 120
Alec Staudt Charles City 138
Luke Walker Waverly-Shell Rock 285
Brayden Wolf Waverly-Shell Rock 220
Evan Yant Waverly-Shell Rock 152

Northeast Iowa - 2nd Team All-Conference

Name Team
Nathenial Bigalk Crestwood 106
Treyton Burnikel Crestwood 220
Cole Butikofer Crestwood 120
Chase Crooks Charles City 285
Gage Kilby Charles City 113
Caden Langreck Waverly-Shell Rock 145
Elijah Mitchell Decorah 182
Hunter Pesek New Hampton-Turkey Valley 152
Carter Proffitt Waverly-Shell Rock 160
Clay Schemmel Crestwood 138
Elliott Sinnwell Charles City 170
Matthew Slifka Crestwood 126
Chase Thomas Crestwood 132
Jake Walker Waverly-Shell Rock 195

Northeast Iowa - 3rd Team All-Conference

Name Team
Bronson Forsyth Charles City 132
Marcus Gibbs Waukon 126
Kael Glenn New Hampton-Turkey Valley 138
Knute Hovden Decorah 113
Roush Jaeger Charles City 152
Garrett Lovstuen Decorah 160
Leighton Patterson Oelwein 145
Jakob Regan Waukon 106
Jacob Reicks New Hampton-Turkey Valley 182
Wyatt Scheidel Crestwood 285
Landen Schemmel Crestwood 170
Jack Sindlinger Charles City 195
Tino Tamayo Charles City 220
Austin Wilkins Decorah 120

Siouxland - 1st Team All-Conference

Name Team
Blake Abrahamson Okoboji-HMS 132 (27-8)
Hunter Abrahamson Okoboji-HMS At-Large (33-10)
Coy De Boer Sheldon 106 (27-4)
Coy De Boer Sheldon 106 (27-4)
Easton Fleshman West Lyon 220 (18-4)
Chayce Hooyer Sioux Center At-Large (24-8)
Johnny Hua MOC-Floyd Valley At-Large (30-5)
Dao Keokaumthong Sioux Center 138 (26-3)
Kalen Meyer Central Lyon 160 (32-1)
Jarrett Meyer Central Lyon At-Large (24-1)
Adam Mohning Sioux Center At-Large (28-12)
Donovan Morales Central Lyon 120 (24-13)
Osvaldo Ocampo Sheldon 113 (29-4)
Johnny Perez West Lyon 152 (35-10)
Jaxon Rozeboom Boyden-Hull/Rock Valley 126 (31-10)
Zachary Rozeboom Sioux Center 182 (33-3)
Garrett Sarringar Sibley-Ocheyedan 145 (31-8)
Gabe TerWee West Lyon 170 (27-7)
Chris VanderBrink Boyden-Hull/Rock Valley 285 (37-2)
Dylan Winkel Central Lyon 195 (31-0)

Siouxland - 2nd Team All-Conference

Name Team
Isaac Bruggeman West Lyon 132 (22-7)
Ernesto Cardenas Sioux Center 170 (13-9)
Dahson DeJong Sibley-Ocheyedan 160 (37-7)
Kyler Grems West Lyon At-Large (28-15)
Cason Johannes Sheldon 138 (24-6)
TK Lang Sheldon At-Large (27-7
Bert Ortiz Sibley-Ocheyedan At-Large (32-12)
Jacob Pytleski Central Lyon 113 (21-15)
Josh Riibe Central Lyon At-Large (30-8)
Zac Severson West Lyon 106 (26-15)
Tanner Severson West Lyon 145 (24-11)
Mason Vaas MOC-Floyd Valley 152 (17-8)
Bryce Vande Weerd Central Lyon 182 (28-7)
Jordan Ver Meer West Lyon At-Large (32-6)

A green highlighted row denotes unanimous selection.