Volleyball 2021-22
QuikStatsQuikStats Iowa
Event Time Location Result
away-team-logo AGWSR vs. away-team-logo West Hancock 7:00 PM AGWSR High School away-team-logo 3-0 (25-13, 25-9, 25-10) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo AHSTW vs. away-team-logo Logan-Magnolia 7:00 PM AHSTW Community School away-team-logo 3-1 (21-25, 25-17, 25-8, 26-24) Class 2A - Region 2 First Round
away-team-logo Akron-Westfield vs. away-team-logo Siouxland Christian 7:00 PM Akron Westfield School away-team-logo 3-0 (25-20, 25-16, 25-14) Class 1A - Region 1 First Round
away-team-logo Albia vs. away-team-logo Chariton 7:00 PM Albia High School away-team-logo 3-0 (25-16, 25-23, 25-19) Class 3A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Anamosa vs. away-team-logo Northeast 7:00 PM Anamosa High School away-team-logo 3-1 (26-24, 23-25, 25-18, 25-17) Class 3A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Ankeny Christian vs. away-team-logo Coon Rapids-Bayard 7:00 PM Ankeny Christian Academy away-team-logo 3-0 (25-14, 25-16, 25-11) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Assumption vs. away-team-logo Camanche 7:00 PM Assumption High School away-team-logo 3-0 (25-9, 25-8, 25-9) Class 3A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo BCLUW vs. away-team-logo Collins-Maxwell 7:00 PM BCLUW High School away-team-logo 3-0 (25-7, 25-8, 25-11) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Belle Plaine vs. away-team-logo Lynnville-Sully 7:00 PM Belle Plaine High School away-team-logo 3-0 (25-14, 25-20, 25-18) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo Belmond-Klemme vs. away-team-logo Eagle Grove 7:00 PM Belmond-Klemme High School away-team-logo 3-0 (25-12, 25-9, 25-15) Class 2A - Region 5 First Round
away-team-logo Bishop Garrigan vs. away-team-logo West Bend-Mallard 7:00 PM Bishop Garrigan High School away-team-logo 3-0 (25-15, 25-17, 25-14) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo Boyer Valley vs. away-team-logo West Harrison 7:00 PM Boyer Valley Middle/High School away-team-logo 3-0 (25-20, 25-8, 25-14)
away-team-logo Calamus-Wheatland vs. away-team-logo Cedar Valley Christian 7:00 PM Calamus-Wheatland High School away-team-logo 3-1 (25-17, 20-25, 25-13, 25-17) Class 1A - Region 7 First Round
away-team-logo CAM vs. away-team-logo Orient-Macksburg 7:00 PM CAM High School away-team-logo 3-0 (25-7, 25-7, 25-12) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Central City vs. away-team-logo Midland 7:00 PM Central City High School away-team-logo 3-0 (25-10, 25-13, 25-9) Class 1A - Region 7 First Round
away-team-logo Central Decatur vs. away-team-logo Interstate 35 7:00 PM Central Decatur High School away-team-logo 3-1 (25-14, 22-25, 25-21, 25-16) Class 2A - Region 4 First Round
away-team-logo Clarinda vs. away-team-logo Shenandoah 7:00 PM Clarinda High School away-team-logo 3-1 (25-18, 16-25, 25-15, 25-13) Class 3A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Clarion-Goldfield-Dows vs. away-team-logo Hampton-Dumont-CAL 7:00 PM Clarion-Goldfield-Dows High School away-team-logo 3-0 (25-14, 25-13, 25-9) Class 3A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Clayton Ridge vs. away-team-logo Postville 7:00 PM Clayton Ridge High School away-team-logo 3-0 (25-14, 26-24, 25-19) Class 2A - Region 6 First Round
away-team-logo Columbus Catholic vs. away-team-logo Alburnett 7:00 PM Columbus Catholic High School away-team-logo 3-1 (25-22, 21-25, 25-17, 25-20) Class 2A - Region 7 First Round
away-team-logo Davis County vs. away-team-logo Centerville 7:00 PM Davis County High School away-team-logo 3-0 (25-10, 25-13, 25-16) Class 3A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Des Moines Christian vs. away-team-logo Clarke 7:00 PM Des Moines Christian School away-team-logo 3-0 (25-6, 25-6, 25-8) Class 3A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Diagonal vs. away-team-logo Mormon Trail 7:00 PM Diagonal High School away-team-logo 3-2 (25-21, 20-25, 14-25, 25-22, 15-13) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo Don Bosco vs. away-team-logo East Buchanan 7:00 PM Don Bosco High School away-team-logo 3-0 (28-26, 26-24, 25-21) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo Dunkerton vs. away-team-logo Rockford 7:00 PM Dunkerton High School away-team-logo 3-0 (25-8, 25-8, 25-7) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo Durant vs. away-team-logo Columbus 7:00 PM Durant High School away-team-logo 3-2 (25-10, 21-25, 25-12, 23-25, 15-3) Class 2A - Region 8 First Round
away-team-logo East Mills vs. away-team-logo Griswold 7:00 PM East Mills High School away-team-logo 3-2 (25-11, 25-19, 22-25, 21-25, 15-9) Class 1A - Region 2 First Round
away-team-logo Easton Valley vs. away-team-logo Maquoketa Valley 7:00 PM Easton Valley Elementary School away-team-logo 3-1 (24-26, 25-21, 25-19, 25-21) Class 1A - Region 7 First Round
away-team-logo Eddyville-Blakesburg-Fremont vs. away-team-logo PCM 7:00 PM Eddyville Blakesburg Fremont Schools away-team-logo 3-1 (25-15, 22-25, 25-13, 25-12) Class 3A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Edgewood-Colesburg vs. away-team-logo Waterloo Christian 7:00 PM Edgewood-Colesburg Jr Sr High away-team-logo 3-2 (25-21, 23-25, 22-25, 25-17, 15-11) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo Emmetsburg vs. away-team-logo North Union 7:00 PM Emmetsburg High School away-team-logo 3-0 (25-19, 25-10, 25-19) Class 2A - Region 5 First Round
away-team-logo Exira-EHK vs. away-team-logo Audubon 7:00 PM Exira-EHK High School away-team-logo 3-0 (25-17, 25-22, 25-16) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Forest City vs. away-team-logo Clear Lake 7:00 PM Forest City High School away-team-logo 3-2 (25-17, 25-20, 18-25, 23-25, 15-12) Class 3A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Fremont-Mills vs. away-team-logo Essex 7:00 PM Fremont-Mills High School away-team-logo 3-0 (25-12, 25-13, 25-8) Class 1A - Region 2 First Round
away-team-logo Garner Hayfield Ventura vs. away-team-logo Algona 7:00 PM Garner-Hayfield-Ventura High School away-team-logo 3-2 (14-25, 27-25, 25-23, 24-26, 15-9) Class 3A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Gladbrook-Reinbeck vs. away-team-logo Colo-Nesco 7:00 PM Gladbrook-Reinbeck High School away-team-logo 3-0 (25-9, 25-6, 25-10) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Glidden-Ralston vs. away-team-logo Ar-We-Va 7:00 PM Glidden-Ralston High School away-team-logo 3-1 (25-7, 21-25, 25-22, 25-10) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo GMG vs. away-team-logo Baxter 7:00 PM GMG High School away-team-logo 3-2 (21-25, 25-20, 16-25, 28-26, 15-5) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo GMG vs. away-team-logo Baxter 7:00 PM GMG High School Cancelled: Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo GMG vs. away-team-logo Baxter 7:00 PM GMG High School Cancelled: Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Greene County vs. away-team-logo OABCIG 7:00 PM Greene County High School away-team-logo 3-1 (20-25, 25-22, 25-20, 25-16) Class 3A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo HLV vs. away-team-logo Hillcrest Academy 7:00 PM HLV Community Schools away-team-logo 3-0 (25-20, 25-20, 27-25) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo Independence vs. away-team-logo Center Point-Urbana 7:00 PM Independence High School away-team-logo 3-1 (21-25, 26-24, 25-21, 25-10) Class 3A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Iowa Valley vs. away-team-logo BGM 7:00 PM Iowa Valley High School away-team-logo 3-0 (25-10, 25-16, 25-9) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo Janesville vs. away-team-logo Clarksville 7:00 PM Janesville High School away-team-logo 3-0 (25-9, 25-9, 25-9) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo Kingsley-Pierson vs. away-team-logo Woodbury Central 7:00 PM Kingsley-Pierson High School away-team-logo 3-0 (25-17, 25-12, 25-21) Class 1A - Region 1 First Round
away-team-logo Lamoni vs. away-team-logo Wayne 7:00 PM Lamoni High School away-team-logo 3-0 (25-10, 25-7, 25-13) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo Lawton-Bronson vs. away-team-logo MVAOCOU 7:00 PM Lawton-Bronson High School away-team-logo 3-1 (17-25, 25-18, 25-10, 25-10) Class 2A - Region 1 First Round
away-team-logo Lone Tree vs. away-team-logo English Valleys 7:00 PM Lone Tree High School away-team-logo 3-1 (25-11, 15-25, 25-23, 26-24) Class 1A - Region 7 First Round
away-team-logo Madrid vs. away-team-logo Ogden 7:00 PM Madrid High School away-team-logo 3-0 (25-20, 25-19, 25-23) Class 2A - Region 3 First Round
away-team-logo Martensdale-St Marys vs. away-team-logo Grand View Christian 7:00 PM Martensdale-St. Marys High School away-team-logo 3-0 (25-12, 25-9, 25-18) Class 1A - Region 3 First Round
away-team-logo Mid-Prairie vs. away-team-logo Tipton 7:00 PM Mid-Prairie High School away-team-logo 3-2 (22-25, 25-21, 22-25, 25-11, 15-12) Class 3A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo MMCRU vs. away-team-logo George-Little Rock 7:00 PM MMCRU High School away-team-logo 3-0 (25-14, 25-16, 25-18) Class 1A - Region 1 First Round
away-team-logo Montezuma vs. away-team-logo Twin Cedars 7:00 PM Montezuma High School away-team-logo 3-0 (25-16, 25-8, 25-11) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo Monticello vs. away-team-logo Wahlert Catholic 7:00 PM Monticello High School away-team-logo 3-0 (25-17, 25-20, 25-16) Class 3A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Mount Vernon vs. away-team-logo South Tama 7:00 PM Mount Vernon High School away-team-logo 3-0 (25-9, 25-15, 25-19) Class 3A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Murray vs. away-team-logo Mount Ayr 7:00 PM Murray High School away-team-logo 3-1 (20-25, 26-24, 25-14, 25-21) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo Nashua-Plainfield vs. away-team-logo Riceville 7:00 PM Nashua Plainfield High School away-team-logo 3-0 (25-16, 25-8, 25-20) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo Nevada vs. away-team-logo Ballard 7:00 PM Nevada High School away-team-logo 3-2 (16-25, 25-17, 24-26, 25-22, 15-9) Class 3A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo New Hampton vs. away-team-logo North Fayette Valley 7:00 PM New Hampton High School away-team-logo 3-0 (25-18, 25-17, 25-23) Class 3A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo New London vs. away-team-logo Moravia 7:00 PM New London Jr-Sr High School away-team-logo 3-0 (25-5, 25-6, 25-5) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo North Butler vs. away-team-logo Newman Catholic 7:00 PM North Butler High School away-team-logo 3-0 (25-15, 25-12, 25-7) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo North Cedar vs. away-team-logo Bellevue 7:00 PM North Cedar Jr / Sr High School away-team-logo 3-0 (25-22, 25-22, 25-19) Class 2A - Region 7 First Round
away-team-logo North Iowa vs. away-team-logo GTRA 7:00 PM North Iowa Community School away-team-logo 3-0 (25-23, 25-16, 25-17) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo North Linn vs. away-team-logo Central Elkader 7:00 PM North Linn High School away-team-logo 3-0 (25-8, 25-11, 25-15) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo North Mahaska vs. away-team-logo Melcher-Dallas 7:00 PM North Mahaska High School away-team-logo 3-0 (25-10, 25-10, 25-13) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo North Tama vs. away-team-logo Meskwaki Settlement 7:00 PM North Tama High School away-team-logo 3-0 (25-4, 25-5, 25-9) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo Panorama vs. away-team-logo IKM-Manning 7:00 PM Panorama High School away-team-logo 3-2 (25-18, 19-25, 25-14, 18-25, 15-17) Class 2A - Region 3 First Round
away-team-logo Pella Christian vs. away-team-logo East Marshall 7:00 PM Pella Christian High School away-team-logo 3-0 (25-12, 25-10, 25-10) Class 2A - Region 4 First Round
away-team-logo Prince of Peace vs. away-team-logo Marquette Catholic 7:00 PM Prince of Peace O'Donnell Sports Center away-team-logo 3-0 (25-22, 25-18, 25-17) Class 1A - Region 7 First Round
away-team-logo Red Oak vs. away-team-logo Atlantic 7:00 PM Red Oak Jr.-Sr. High School away-team-logo 3-0 (25-10, 25-20, 25-10) Class 3A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Remsen St. Mary's vs. away-team-logo River Valley 7:00 PM Remsen St. Mary's High School away-team-logo 3-0 (25-23, 25-15, 26-24)
away-team-logo Riverside vs. away-team-logo Woodbine 7:00 PM Riverside High School away-team-logo 3-1 (25-16, 25-15, 13-25, 25-7) Class 1A - Region 2 First Round
away-team-logo Rock Valley vs. away-team-logo West Sioux 7:00 PM Rock Valley High School away-team-logo 3-0 (25-23, 25-21, 25-11) Class 2A - Region 2 First Round
away-team-logo Roland-Story vs. away-team-logo Saydel 7:00 PM Roland-Story High School away-team-logo 3-0 (25-9, 25-12, 25-14) Class 3A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Saint Ansgar vs. away-team-logo Northwood-Kensett 7:00 PM Saint Ansgar Community High School away-team-logo 3-0 (25-17, 25-6, 25-11) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo Sergeant Bluff-Luton vs. away-team-logo Harlan 7:00 PM Sergeant Bluff-Luton Elementary School away-team-logo 3-0 (25-9, 25-14, 25-13) Class 3A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Seymour vs. away-team-logo Moulton-Udell 7:00 PM Seymour High School away-team-logo 3-0 (25-6, 25-13, 25-12) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo Sheldon vs. away-team-logo Okoboji 7:00 PM Sheldon High School away-team-logo 3-0 (25-14, 25-17, 25-12) Class 3A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Sidney vs. away-team-logo Lenox 7:00 PM Sidney High School away-team-logo 3-0 (25-15, 25-9, 25-16) Class 1A - Region 2 First Round
away-team-logo Sigourney vs. away-team-logo Tri-County 7:00 PM Sigourney High School away-team-logo 3-0 (25-13, 25-17, 25-17) Class 1A - Region 6 First Round
away-team-logo Sioux Center vs. away-team-logo MOC-Floyd Valley 7:00 PM Sioux Center High School away-team-logo 3-0 (25-12, 25-9, 25-19) Class 3A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Sioux Central vs. away-team-logo Hartley-Melvin-Sanborn 7:00 PM Sioux Central High School away-team-logo 3-2 (25-23, 20-25, 15-25, 25-11, 15-9) Class 2A - Region 1 First Round
away-team-logo South Winneshiek vs. away-team-logo West Fork 7:00 PM South Winneshiek High School away-team-logo 3-2 (25-15, 10-25, 25-22, 22-25, 15-11) Class 2A - Region 6 First Round
away-team-logo Southeast Valley vs. away-team-logo Iowa Falls-Alden 7:00 PM Southeast Valley High School away-team-logo 3-0 (25-23, 25-14, 25-22) Class 3A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Southeast Warren vs. away-team-logo East Union 7:00 PM Southeast Warren Jr Sr High away-team-logo 3-0 (25-12, 25-9, 25-11) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo Spirit Lake vs. away-team-logo Estherville Lincoln Central 7:00 PM Spirit Lake High School away-team-logo 3-0 (25-8, 25-10, 25-21) Class 3A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo St. Edmond vs. away-team-logo Paton-Churdan 7:00 PM St. Edmond Catholic K-12 School away-team-logo 3-0 (25-17, 25-15, 25-15) Class 1A - Region 4 First Round
away-team-logo Storm Lake St. Mary's vs. away-team-logo South O'Brien 7:00 PM St. Mary's High School away-team-logo 3-0 (25-17, 28-26, 25-16) Class 1A - Region 1 First Round
away-team-logo Stanton vs. away-team-logo Bedford 7:00 PM Stanton High School away-team-logo 3-0 (25-15, 25-9, 25-19) Class 1A - Region 2 First Round
away-team-logo Tri-Center vs. away-team-logo Heartland Christian 7:00 PM Tri-Center Middle School away-team-logo 3-0 (25-8, 25-12, 25-11) Class 1A - Region 2 First Round
away-team-logo Trinity Christian vs. away-team-logo Harris-Lake Park 7:00 PM Trinity Christian High School away-team-logo 3-1 (25-4, 17-25, 25-19, 25-14) Class 1A - Region 1 First Round
away-team-logo Tripoli vs. away-team-logo West Central 7:00 PM Tripoli High School away-team-logo 3-0 (25-21, 25-9, 25-13) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo Turkey Valley vs. away-team-logo Kee 7:00 PM Turkey Valley Community School away-team-logo 3-0 (25-4, 25-13, 25-6) Class 1A - Region 5 First Round
away-team-logo Union Community vs. away-team-logo Vinton-Shellsburg 7:00 PM Union High School away-team-logo 3-1 (25-19, 25-22, 22-25, 27-25) Class 3A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Unity Christian vs. away-team-logo Pocahontas Area 7:00 PM Unity Christian High School away-team-logo 3-0 (25-11, 25-6, 25-7) Class 3A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Van Buren County vs. away-team-logo Cardinal 7:00 PM Van Buren High School away-team-logo 3-1 (25-13, 23-25, 25-13, 25-10) Class 2A - Region 8 First Round
away-team-logo WACO vs. away-team-logo Keota 7:00 PM WACO High School away-team-logo 3-1 (25-9, 25-15, 23-25, 25-11) Class 1A - Region 8 First Round
away-team-logo Wapello vs. away-team-logo Morningstar Academy 7:00 PM Wapello High School away-team-logo 3-0 (25-4, 25-4, 25-4) Class 1A - Region 7 First Round
away-team-logo Waukon vs. away-team-logo Crestwood 7:00 PM Waukon High School away-team-logo 3-0 (25-21, 25-21, 25-13) Class 3A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo West Burlington vs. away-team-logo Central Lee 7:00 PM West Burlington High School away-team-logo 3-1 (20-25, 25-15, 25-21, 25-21) Class 3A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo West Delaware vs. away-team-logo Oelwein 7:00 PM West Delaware High School away-team-logo 3-0 (25-4, 25-8, 25-7) Class 3A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo West Liberty vs. away-team-logo Washington 7:00 PM West Liberty High School away-team-logo 3-0 (25-7, 25-8, 25-13) Class 3A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo West Lyon vs. away-team-logo Cherokee Washington 7:00 PM West Lyon Community School away-team-logo 3-2 (25-15, 14-25, 29-27, 17-25, 15-13) Class 3A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo West Marshall vs. away-team-logo Williamsburg 7:00 PM West Marshall High School away-team-logo 3-0 (25-14, 26-24, 25-17) Class 3A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Westwood vs. away-team-logo Whiting 7:00 PM Westwood Community School away-team-logo 3-0 (25-4, 25-11, 25-8) Class 1A - Region 1 First Round
away-team-logo Winfield-Mt Union vs. away-team-logo Highland 7:00 PM Winfield - Mt. Union Community School away-team-logo 3-0 (25-13, 25-13, 25-20) Class 1A - Region 7 First Round
LIVE
6:00 PM
CLAR
14-15
DM C
34-6
6:00 PM
7:00 PM
GHV
20-7
FSTC
18-12
7:00 PM