Softball 2021-22
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Dilynn VanMeter, SO3B, #31

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1.000
1
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1.000
1
Jadyn Filling, SRU, #12

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1.000
1
Jordyn Kennedy, 08U, #25

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

1.000
1
Olivia Bohlen, SRCF, #3

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

1.000

Home Runs

1
Addi Downe, SOP/1B, #00

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

2
2
Olivia Tollari, SR#12

ADM - Class 4A - Raccoon River

1
2
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1
2
Mackenzie James, JROF/INF, #15

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

1
2
Jordyn Kennedy, 08U, #25

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

1

RBI

1
Aeslyn Massey, SOC/INF, #11

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

6
2
Lizzy Klunder, SRINF/P, #19

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

5
2
Jordyn Kennedy, 08U, #25

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

5
2
Elle Ridgeway, JR1B, #42

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

5
5
Mya Hillers, FRP/INF, #40

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

4

Stolen Bases

1
Mackenzie Bridgewater, FR2B/3B, #10

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

6
2
Jocelyn Fulton, JRP/C, #12

Columbus - Class 3A - SEISC - North

4
3
Ashlynn Patrick, FRCR, #00

Cardinal - Class 2A - SEISC South

3
3
Lily Coil, FRSS/P, #16

Columbus - Class 3A - SEISC - North

3
3
Daniela Diaz, 08C, #14

Columbus - Class 3A - SEISC - North

3

Earned Run Average

1
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

0.00
1
Jadeyn Stahr, JRINF/P, #8

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

0.00
1
Nicoa McClure, SOP/DH, #13

Cardinal - Class 2A - SEISC South

0.00
1
Cooper Klaahsen, JR#16

Central Springs - Class 2A - Top of Iowa East

0.00
1
Brooklyn Bettis, SOP/INF, #9

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 3A - South Central

0.00

Wins

1
Maddie Oetzmann, JRP/1B, #00

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

2
1
Claire Ridenour, JRINF, #7

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

2
3
Addison Halstead, JRP/1B, #10

Albia - Class 3A - South Central

1
3
Mady Meeker, SRP/OF, #13

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1
3
Lauren Gustofson , JRP/INF, #29

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

1

Saves

1
Lily Coil, FRSS/P, #16

Columbus - Class 3A - SEISC - North

1
1
Olivia Dougherty, SOP, #19

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

1

Strikeouts

1
Carly Goodwin, SOP/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

19
2
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

17
2
Maddie Oetzmann, JRP/1B, #00

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

17
4
Piper Brant, SRP/1B, #6

Louisa-Muscatine - Class 2A - SEISC - North

16
5
Jalen Adams, SRP/1B, #12

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

14

Opponent Batting Average

1
Jalen Adams, SRP/1B, #12

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

.000
2
Bliss Beck, SOP/OF, #10

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

.038
3
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

.045
4
Ellie Flanagan, JRP/U, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

.067
5
Delanie Little, JRP/U, #1

Tri-County - Class 1A - South Iowa Cedar

.071

Fielding Percentage

1
Addison Banse , JRC/OF, #2

ADM - Class 4A - Raccoon River

1.000
1
Cameran Smith, SO#11

ADM - Class 4A - Raccoon River

1.000
1
Juliana Brown, SOU/CR, #20

Albia - Class 3A - South Central

1.000
1
Addison Halstead, JRP/1B, #10

Albia - Class 3A - South Central

1.000
1
Sydney Hoskins, SOC, #11

Albia - Class 3A - South Central

1.000

Thrown Out Stealing

1
Jenna Lemley, SRC/DH, #15

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

2
1
Kacy Ball, FRC/U, #9

Whiting - Class 1A - Rolling Valley

2
3
Reagan Enright, JRC, #16

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1
3
Jacey Reineke, SOC/U, #23

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

1
3
Gracie Hoskins, FRINF, #4

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

1

Runs

1
Hanna McSparen, JROF/INF, #11

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

5
1
Mackenzie Bridgewater, FR2B/3B, #10

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

5
1
Jill Smith, SR3B/SS, #19

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

5
1
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

5
5
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

4

Hits

1
Shannon Finn, SOOF, #13

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

6
2
Sydney Morris, JRC/OF, #28

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

5
2
Mya Hillers, FRP/INF, #40

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

5
2
Aeslyn Massey, SOC/INF, #11

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

5
2
Kalyn Hackman, FRINF, #12

Maquoketa - Class 3A - WaMaC-East

5

Singles

1
Sydney Morris, JRC/OF, #28

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

5
1
Shannon Finn, SOOF, #13

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

5
3
Bailey Olerich, SRCF, #20

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

4
3
Laney Hafner, JRINF, #9

Maquoketa - Class 3A - WaMaC-East

4
3
Mackenzie Bridgewater, FR2B/3B, #10

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

4

Doubles

1
Lizzy Klunder, SRINF/P, #19

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

3
1
Madison Kluever, SOP/1B, #19

Northeast - Class 2A - River Valley - North

3
3
Mallory Hoogensen, SRC, #32

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

2
3
Darius Goche, JRP/U, #2

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

2
3
Ryanne Hansen, JROF, #10

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

2

Triples

1
Aeslyn Massey, SOC/INF, #11

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

4
2
Addy Appelhans, FRU, #26

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1
2
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1
2
Addi Starr, SOC/INF, #12

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

1
2
Kinsey Hissem, JRLF, #21

Cardinal - Class 2A - SEISC South

1

Total Bases

1
Aeslyn Massey, SOC/INF, #11

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

13.0
2
Mya Hillers, FRP/INF, #40

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

9.0
2
Addi Downe, SOP/1B, #00

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

9.0
2
Hayley Vaske, JR3B, #22

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

9.0
5
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

8.0

On Base Percentage

1
Dilynn VanMeter, SO3B, #31

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1.000
1
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1.000
1
Jadyn Filling, SRU, #12

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1.000
1
Jordyn Kennedy, 08U, #25

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

1.000
1
Olivia Bohlen, SRCF, #3

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

1.000

Slugging Percentage

1
Addi Downe, SOP/1B, #00

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

3.000
2
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

2.667
3
Jordyn Kennedy, 08U, #25

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

2.000
3
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

2.000
5
Olivia Tollari, SR#12

ADM - Class 4A - Raccoon River

1.750

Walks

1
Jenna Thurm, JRC, #20

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

4
2
Addilyn Wade, FROF, #6

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

3
2
Leah Fruehling, JR2B, #27

Marion - Class 4A - WaMaC-East

3
4
Mackenzie James, JROF/INF, #15

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

2
4
Joey Doerning, JRC/U, #13

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

2

Hit By Pitches

1
Ella Sand, SOOF, #10

West Central Valley - Class 2A - West Central

2
1
Lauren Carter, SR#8

Winterset - Class 4A - Raccoon River

2
3
Sydney Hoskins, SOC, #11

Albia - Class 3A - South Central

1
3
Lexi Jones, JR2B, #5

Albia - Class 3A - South Central

1
3
Bree Brophy, FRU, #21

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1

Sacrifice Bunts

1
Kiana Carnes, JR3B/OF, #5

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

2
2
Ashley Beary, JRLF/U, #8

Albia - Class 3A - South Central

1
2
Larissa Miller, JR3B/U, #17

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1
2
Kennedy Palmer, JRU, #4

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1
2
Mariah Parton, SROF, #7

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1

Sacrifice Flys

1
Kiley Alcott, SRU/P, #1

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

1
1
Cami Ellis, JRINF/OF, #23

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

1
1
Sarah Ashley, SROF/U, #29

Marion - Class 4A - WaMaC-East

1
1
Mackenna Bandy, SRLF/3B, #22

Mediapolis - Class 2A - SEISC - North

1
1
Brooklyn Lange, SOC, #2

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa

1

Strikeouts

1
Tess Boorn, JROF/P, #30

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Brynn Busta, SR#3

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Madi James, FROF/INF, #7

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Cameran Smith, SO#11

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Kaylee Smith, SO1B/OF, #27

ADM - Class 4A - Raccoon River

0

Pitching Appearances

1
Ella Cooper, FRP/RF, #9

Marion - Class 4A - WaMaC-East

2
1
Haley Slaymaker, SRP/1B, #14

Marion - Class 4A - WaMaC-East

2
1
Ava Augustine, JRP/OF, #3

Marshalltown - Class 5A - CIML-Iowa

2
1
Maddie Oetzmann, JRP/1B, #00

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

2
1
Claire Ridenour, JRINF, #7

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

2

Pitching Starts

1
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

1
1
Addison Halstead, JRP/1B, #10

Albia - Class 3A - South Central

1
1
Mady Meeker, SRP/OF, #13

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

1
1
Ashtyn Billings, SRP/U, #13

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1
1
Kendra Winfrey, JRP/1B, #27

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1

Innings Pitched

1
Claire Ridenour, JRINF, #7

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

10.2
2
Carley Cavanagh, SOP/OF, #7

Maquoketa - Class 3A - WaMaC-East

10.0
3
Maddie Oetzmann, JRP/1B, #00

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

9.2
4
Haley Slaymaker, SRP/1B, #14

Marion - Class 4A - WaMaC-East

8.2
5
Ava Augustine, JRP/OF, #3

Marshalltown - Class 5A - CIML-Iowa

7.2

Opponent At Bats

1
Ava Augustine, JRP/OF, #3

Marshalltown - Class 5A - CIML-Iowa

48
2
Katelyn Klever, FRP, #10

North Polk - Class 4A - Raccoon River

44
3
Carley Cavanagh, SOP/OF, #7

Maquoketa - Class 3A - WaMaC-East

43
3
Claire Ridenour, JRINF, #7

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

43
5
Ella Simon, 08P/INF, #28

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

39

Hits Allowed

1
Jalen Adams, SRP/1B, #12

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

0
2
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

1
2
Bliss Beck, SOP/OF, #10

Clear Creek-Amana - Class 4A - WaMaC-West

1
2
Ellie Flanagan, JRP/U, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

1
5
Ashtyn Billings, SRP/U, #13

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

2

Runs Allowed

1
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Jadeyn Stahr, JRINF/P, #8

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Nicoa McClure, SOP/DH, #13

Cardinal - Class 2A - SEISC South

0
1
Cooper Klaahsen, JR#16

Central Springs - Class 2A - Top of Iowa East

0
1
Jalen Adams, SRP/1B, #12

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

0

Earned Runs Allowed

1
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Jadeyn Stahr, JRINF/P, #8

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Nicoa McClure, SOP/DH, #13

Cardinal - Class 2A - SEISC South

0
1
Cooper Klaahsen, JR#16

Central Springs - Class 2A - Top of Iowa East

0
1
Brooklyn Bettis, SOP/INF, #9

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 3A - South Central

0

Walks Allowed

1
Addison Halstead, JRP/1B, #10

Albia - Class 3A - South Central

0
1
Mady Meeker, SRP/OF, #13

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

0
1
Ashtyn Billings, SRP/U, #13

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Nicoa McClure, SOP/DH, #13

Cardinal - Class 2A - SEISC South

0
1
Mya Hillers, FRP/INF, #40

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

0

Hit Batters

1
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Addison Halstead, JRP/1B, #10

Albia - Class 3A - South Central

0
1
Mady Meeker, SRP/OF, #13

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

0
1
Ashtyn Billings, SRP/U, #13

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Jadeyn Stahr, JRINF/P, #8

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

0

Sacrifices Allowed

1
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Mady Meeker, SRP/OF, #13

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

0
1
Jadeyn Stahr, JRINF/P, #8

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Nicoa McClure, SOP/DH, #13

Cardinal - Class 2A - SEISC South

0
1
Alyssa Brant, SRP/1B, #8

Carroll - Class 4A - Raccoon River

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Jalen Adams, SRP/1B, #12

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

0.00
2
Ellie Flanagan, JRP/U, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

0.20
3
Morgan Fair, JRP, #10

Riceville - Class 1A - Iowa Star - North

0.29
4
Ashtyn Billings, SRP/U, #13

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

0.33
5
Lauren Summers, JRP/DH, #6

West Burlington - Class 3A - SEISC South

0.40

Total Chances

1
Mariah Myers, FRINF, #20

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

23
2
Bailie Weber, SOC/INF, #7

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

21
3
Josephine Moore, FR1B/P, #9

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

20
4
Mikaela Burken, JR1B/INF, #4

Maquoketa - Class 3A - WaMaC-East

18
4
Haley Boyd, SRC/1B, #10

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

18

Put Outs

1
Mariah Myers, FRINF, #20

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

23
2
Bailie Weber, SOC/INF, #7

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

20
3
Josephine Moore, FR1B/P, #9

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

19
4
Addison Banse , JRC/OF, #2

ADM - Class 4A - Raccoon River

17
4
Autumn Peterson, JR#3

Louisa-Muscatine - Class 2A - SEISC - North

17

Assists

1
Morgan Fair, JRP, #10

Riceville - Class 1A - Iowa Star - North

12
2
Mady Meeker, SRP/OF, #13

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

8
3
Sydney Hoskins, SOC, #11

Albia - Class 3A - South Central

6
3
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

6
3
Lauren Solis, SRINF, #23

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Iowa

6

Errors

1
Addison Banse , JRC/OF, #2

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Cameran Smith, SO#11

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Juliana Brown, SOU/CR, #20

Albia - Class 3A - South Central

0
1
Addison Halstead, JRP/1B, #10

Albia - Class 3A - South Central

0
1
Sydney Hoskins, SOC, #11

Albia - Class 3A - South Central

0

Stolen Bases Allowed

1
Tess Boorn, JROF/P, #30

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Brynn Busta, SR#3

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Makayla Crannell, SOOF, #23

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Ella Grossman, JROF, #17

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Madi James, FROF/INF, #7

ADM - Class 4A - Raccoon River

0