Softball 2013-14
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Brittney Roby, SR#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

.651
2
Katie Sommer, SRSS, #13

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

.617
3
Kerrigan Riley, SR1B, #10

Springville - Class 1A - Tri-Rivers

.596
4
Katie Shoultz, SRCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

.588
5
Kendall Cornick, JRLF/CF, #16

Mason City - Class 5A - CIML-CIC-Northern

.586

Home Runs

1
DoniRae Mayhew, SOSS, #29

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

17
2
Sydney Weldon, SRCF/LF, #32

Albia - Class 3A - South Central

15
3
Ashley Sicard, JRP/DH, #11

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West

14
3
Alyssa Wiebel, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West

14
3
Lauren Nahnsen, JR#16

Council Bluffs Lincoln - Class 5A - Missouri River

14

RBI

1
Emily Clemens, SR2B, #2

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

66
2
DoniRae Mayhew, SOSS, #29

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

64
3
Brooke Craig, JR#9

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

63
4
Mara Forsyth, SRSS, #15

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

62
5
Taylor Nearad, JR#8

Solon - Class 4A - WaMaC-East

60

Stolen Bases

1
Renee Maneman, SR#10

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

86
2
Kasiah Ehresman, SO#23

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

61
3
Maddie Tusha, SR#15

Garner Hayfield Ventura - Class 3A - North Iowa

60
4
Katie Shoultz, SRCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

58
5
Katie Sommer, SRSS, #13

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

57

Earned Run Average

1
Rachel Lowary, FRP/CF, #6

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

0.00
1
Kasydi Klommhaus, FRP, #3

Diagonal - Class 1A

0.00
3
Dana Hedlund, SR#23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

0.09
4
Rachel Smith, JRP, #13

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley

0.14
5
Paige Lowary, SRP/DH, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

0.18

Wins

1
Madison Rasmusson, JR#10

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

36
2
Gabby Schnathorst, SO#75

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

31
3
Ashley Sicard, JRP/DH, #11

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West

29
4
Katie Springer, JR#2

Highland - Class 2A - SEISC-North

28
4
Amanda Lansman, JRP, #23

St. Edmond - Class 2A - North Central

28

Saves

1
Ali Rucker, JRP, #21

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic

6
2
Dana Hedlund, SR#23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

5
2
Erica Jaeschke, FRP, #15

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East

5
2
Heather East, FR#21

Westwood - Class 1A - Western Valley

5
5
Madison Howard, SO#11

North Tama - Class 2A - Iowa Star-South

4

Strikeouts

1
Molly Jacobsen, SO#26

ADM - Class 3A - Raccoon River

330
2
Rachel Smith, JRP, #13

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley

319
3
Hannah Cole, SR#18

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

314
4
Alexis Korte, SR#13

Central Springs - Class 2A - Corn Bowl

309
5
Amber Fiser, SO#13

Benton - Class 3A - WaMaC-West

303

Opponent Batting Average

1
Rachel Lowary, FRP/CF, #6

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

.071
2
Paige Lowary, SRP/DH, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

.075
3
Rachel Smith, JRP, #13

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley

.080
3
Emily Dolan, SR3B/P, #16

North Butler - Class 2A - Corn Bowl

.080
5
Lauren Mahlberg, SO#7

Glidden-Ralston - Class 1A - Rolling Valley

.106

Fielding Percentage

1
Hannah Tiffany, SR#16

ADM - Class 3A - Raccoon River

1.000
1
Molly Jacobsen, SO#26

ADM - Class 3A - Raccoon River

1.000
1
Sara Steinman, SR#17

Algona - Class 4A - North Central

1.000
1
Olivia Parker, SR#1

Ankeny - Class 5A - CIML-CIC-Eastern

1.000
1
Anna Stenberg, FR#3

Benton - Class 3A - WaMaC-West

1.000

Thrown Out Stealing

1
Ally Flaucher, JR#18

Jesup - Class 2A - North Iowa Cedar-East

37
2
Carley DeRoin, SO#10

Westwood - Class 1A - Western Valley

26
3
Sam Kruckenberg, JRC, #11

Eagle Grove - Class 2A - North Central

25
4
Corey Miles, JR#12

Hudson - Class 2A - North Iowa Cedar-East

24
5
Kelli Engelken, FRC/LF, #4

Beckman Catholic - Class 3A - WaMaC-East

22

Runs

1
Katie Sommer, SRSS, #13

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

64
2
Katie Shoultz, SRCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

63
3
Taylor Nearad, JR#8

Solon - Class 4A - WaMaC-East

62
4
Renee Maneman, SR#10

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

61
5
Madison Rasmusson, JR#10

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

59

Hits

1
Katie Shoultz, SRCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

87
2
Aleenah Marcucci, SO#1

Northeast - Class 3A - River Valley - North

77
2
Taylor Nearad, JR#8

Solon - Class 4A - WaMaC-East

77
4
Alyssa Wiebel, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West

75
5
Kennedy Carithers, SRP/SS, #7

Edgewood-Colesburg - Class 2A - Upper Iowa

74

Singles

1
Aleenah Marcucci, SO#1

Northeast - Class 3A - River Valley - North

76
2
Katie Shoultz, SRCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

74
3
Katie Sommer, SRSS, #13

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

67
3
Emily Thole, JR#16

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

67
5
Tianna Drahn, SO#3

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

64

Doubles

1
Taylor Nearad, JR#8

Solon - Class 4A - WaMaC-East

28
2
Mel Stevens, SR#13

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

25
3
Anna Strien, SR#7

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

24
4
Kennedy Carithers, SRP/SS, #7

Edgewood-Colesburg - Class 2A - Upper Iowa

23
5
Madison Heidebrink, SR#4

LeMars - Class 4A - Lakes

21

Triples

1
Dianna Slight, FR#16

Boone - Class 4A - Raccoon River

11
1
Ashley Hamilton, FR#17

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

11
3
Maddy Ryan, JRP/CF, #2

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

9
3
Shaye Witte, SOCF, #7

Waukee - Class 5A - CIML-CIC-Eastern

9
3
Renee Choquette, SR#2

Westwood - Class 1A - Western Valley

9

Total Bases

1
Alyssa Wiebel, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West

142.0
2
Taylor Nearad, JR#8

Solon - Class 4A - WaMaC-East

130.0
3
DoniRae Mayhew, SOSS, #29

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

126.0
4
Brooke Craig, JR#9

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

118.0
5
Sydney Weldon, SRCF/LF, #32

Albia - Class 3A - South Central

116.0

On Base Percentage

1
Kendyl Lindaman, SOC/1B, #23

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-CIC-Eastern

.719
2
Brittney Roby, SR#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

.691
3
Katie Sommer, SRSS, #13

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

.681
4
DoniRae Mayhew, SOSS, #29

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

.671
5
Amber Kral, SO3B/1B, #14

Mid-Prairie - Class 3A - River Valley - South

.662

Slugging Percentage

1
Sydney Weldon, SRCF/LF, #32

Albia - Class 3A - South Central

1.234
2
Lauren Nahnsen, JR#16

Council Bluffs Lincoln - Class 5A - Missouri River

1.190
3
DoniRae Mayhew, SOSS, #29

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

1.156
4
Brittney Roby, SR#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

1.116
5
Dalaney Bice, SOP, #10

Woodward-Granger - Class 2A - West Central

1.097

Walks

1
Kendyl Lindaman, SOC/1B, #23

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-CIC-Eastern

50
2
Brennan Banks, SR3B/C, #91

Wayne - Class 1A - Pride of Iowa

35
3
Adara Opiola, SO#7

Iowa City West - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

32
3
Maddie Digmann, SR#11

Maquoketa Valley - Class 2A - Tri-Rivers

32
5
DoniRae Mayhew, SOSS, #29

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

30

Hit By Pitches

1
Marina Keck, SOP/SS, #16/16

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley

19
2
Kathleen Steffen, JRC, #8

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West

15
3
Mackenzie Hatcher, SR2B, #10

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

14
3
Logan Ehlers, FR#17

Shenandoah - Class 3A - Hawkeye Ten

14
3
Holly Haberman, FR#29

Wapsie Valley - Class 2A - North Iowa Cedar-East

14

Sacrifice Bunts

1
Kortney Hedlund, JR#6

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

20
2
Liz Good, JR#3

Ogden - Class 2A - West Central

18
2
Lexi Merritt, SO#23

Valley - Class 5A - CIML-CIC-Western

18
2
Courtney Coffin, JRCF, #5

West Burlington - Class 3A - SEISC-South

18
5
Keely Steffen, SO#13

Woodbury Central - Class 2A - Western Valley

17

Strikeouts

1
Savannah Lentz, SR#5

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa

0
1
Rachel Smith, JRP, #13

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley

0
1
Ashley Rosenstiel, SRP/SS, #7

Oelwein - Class 3A - Northeast Iowa

0
1
Devon Wood, JR#14

Shenandoah - Class 3A - Hawkeye Ten

0
1
Brenna Rodenburg, JRP/1B, #27

Tri-Center - Class 2A - Western Iowa

0

Pitching Appearances

1
Jillian Haberichter, JRP, #11

MFL MarMac - Class 2A - Upper Iowa

39
1
Mikeala Chapman, SRP/3B, #14

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers

39
1
Hannah Cole, SR#18

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

39
4
Maddy Ryan, JRP/CF, #2

Linn-Mar - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

38
4
Madison Rasmusson, JR#10

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

38

Pitching Starts

1
Madison Rasmusson, JR#10

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

38
2
Molly Jacobsen, SO#26

ADM - Class 3A - Raccoon River

36
2
Ashley Sicard, JRP/DH, #11

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West

36
2
Carley Vaske, SRP/1B, #19

Beckman Catholic - Class 3A - WaMaC-East

36
2
Breanna Fortune, SRP/1B, #98

Wayne - Class 1A - Pride of Iowa

36

Innings Pitched

1
Jillian Haberichter, JRP, #11

MFL MarMac - Class 2A - Upper Iowa

253.0
2
Hannah Cole, SR#18

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

247.0
3
Molly Jacobsen, SO#26

ADM - Class 3A - Raccoon River

238.0
4
Carley Vaske, SRP/1B, #19

Beckman Catholic - Class 3A - WaMaC-East

231.0
5
Ashley Sicard, JRP/DH, #11

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West

222.0

Opponent At Bats

1
Carley Vaske, SRP/1B, #19

Beckman Catholic - Class 3A - WaMaC-East

1053
2
Jillian Haberichter, JRP, #11

MFL MarMac - Class 2A - Upper Iowa

1038
3
Hannah Cole, SR#18

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

1016
4
Madalynne Gray, FR#14

Clarinda - Class 3A - Hawkeye Ten

1008
5
Molly Jacobsen, SO#26

ADM - Class 3A - Raccoon River

952

Hits Allowed

1
Rachel Lowary, FRP/CF, #6

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

19
2
Haley Long, SR2B/P, #8

East Marshall - Class 3A - North Iowa Cedar-West

29
3
Dana Hedlund, SR#23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

30
4
Regan Wolverton, SRSS/P, #4

North Fayette Valley - Class 3A - Upper Iowa

35
5
Abbey Murphy, SR#3

Earlham - Class 2A - West Central

36

Runs Allowed

1
Dana Hedlund, SR#23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

2
1
Rachel Lowary, FRP/CF, #6

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

2
3
Paige Lowary, SRP/DH, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

6
4
Sydney Sickles, 08P, #00

Indianola - Class 4A - CIML-Metro

15
5
Haley Long, SR2B/P, #8

East Marshall - Class 3A - North Iowa Cedar-West

16

Earned Runs Allowed

1
Rachel Lowary, FRP/CF, #6

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

0
1
Kasydi Klommhaus, FRP, #3

Diagonal - Class 1A

0
3
Dana Hedlund, SR#23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

1
4
Rachel Smith, JRP, #13

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley

3
5
Paige Lowary, SRP/DH, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

4

Walks Allowed

1