Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Valery Meyer, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

14.10
2
McKayla Koelker, SR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

14.23
3
Abby Knepper, SO

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

14.32
4
Melanie Lutgen, SR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

14.49
5
Sophia Geistkemper, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

14.68

200 Meter Dash

1
Kiersten Schmitt, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

28.90
2
Valery Meyer, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

29.50
3
McKenna Milbert, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

29.60
4
Abby Knepper, SO

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

29.87
5
Sophia Geistkemper, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

29.94

400 Meter Dash

1
Maria Kruse, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

1:06.24
2
Kennedy Recker, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

1:10.00
3
Sophia Geistkemper, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

1:13.22
4
Julia Mertz, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

1:16.39

800 Meter Run

1
Maria Kruse, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

2:38.60
2
Julia Mertz, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

2:44.53
3
Kennedy Recker, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

2:47.97
4
Sydney Reiter, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

3:04.62

1500 Meter Run

1
Maria Kruse, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

5:16.55
2
Julia Mertz, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

5:45.76
3
Sydney Reiter, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

6:25.10

3000 Meter Run

1
Maria Kruse, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

11:09.89
2
Julia Mertz, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

12:27.48

100 Meter Hurdles

1
Kiersten Schmitt, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

16.57
2
Addie Koelker, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

17.31
3
Abby Knepper, SO

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

18.16
4
Nell McDermott, SR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

18.37
5
McKayla Koelker, SR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

18.70

400 Meter Hurdles

1
Addie Koelker, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

1:15.25

Long Jump

1
Maria Kruse, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

15-04.00
2
Nell McDermott, SR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

15-03.00
3
Sophia Geistkemper, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

14-01.50

High Jump

1
Kiersten Schmitt, JR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

5-02.00
2
Izzy Lutgen, FR

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

4-06.00

Shot Put

1
Grace Helle, SO

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

33-04.50

Discus

1
Grace Helle, SO

Beckman Catholic - Class Class 2A - WaMaC - District 2A - 03 - Jesup

72-10.00