Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
Brooke Berns, SR

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa

26.45
2
Cameron Moon, FR

Ames - CIML-Central

26.58
3
Nyla Norman, FR

Waterloo East - Mississippi Valley-Mississippi

26.97
4
Miracle Ailes, JR

Keokuk - Class 3A - Southeast

27.05
5
Janyla Hoskins, SR

Dubuque Hempstead - Mississippi Valley-Valley

27.24

400 Meter Dash

1
Allison Bookin-Nosbisch, SR

Ottumwa - CIML-Metro

58.35
2
Sophia Jungling, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East

59.58
3
Gabby Cortez, SO

Prairie - Mississippi Valley-Mississippi

1:00.04
4
Mitzi Evans, SO

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley South

1:00.30
5
Grace Bookin-Nosbisch, SR

Ottumwa - CIML-Metro

1:00.78

800 Meter Run

1
Ainsley Erzen, SO

Carlisle - Class 3A - Raccoon River

2:15.89
2
Allison Bookin-Nosbisch, SR

Ottumwa - CIML-Metro

2:18.50
3
Grace Bookin-Nosbisch, SR

Ottumwa - CIML-Metro

2:20.24
4
Kathryn Vortherms, JR

Ankeny Centennial - CIML-Central

2:23.40
5
Mitzi Evans, SO

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley South

2:24.15

1500 Meter Run

1
Aleah Tenpas, SO

Johnston - CIML-Central

4:52.97
2
Micah Poellet, JR

Linn-Mar - Mississippi Valley-Valley

4:53.34
3
Brooklyn McKee, SR

Johnston - CIML-Central

4:55.93
4
Claire Edmondson, SR

Dubuque Senior - Mississippi Valley-Mississippi

4:58.57
5
Ella Popenhagen, SR

Cedar Rapids Kennedy - Mississippi Valley-Valley

5:00.92

3000 Meter Run

1
Camille Jackson, SR

Ames - CIML-Central

10:06.22
2
Micah Poellet, JR

Linn-Mar - Mississippi Valley-Valley

10:23.32
3
Lauren Schulze, JR

Valley - CIML-Iowa

10:30.29
4
Ella Popenhagen, SR

Cedar Rapids Kennedy - Mississippi Valley-Valley

10:39.63
5
Aleah Tenpas, SO

Johnston - CIML-Central

10:43.18

Long Jump

1
Olivia Tollari, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

17-09.00
2
Miracle Ailes, JR

Keokuk - Class 3A - Southeast

17-05.00
3
Mytika Mayberry, JR

Ankeny - CIML-Central

17-01.00
3
Liz Fiser, SR

Charles City - Class 3A - Northeast Iowa

17-01.00
3
Dimia Burrell, SR

Linn-Mar - Mississippi Valley-Valley

17-01.00

High Jump

1
Miracle Ailes, JR

Keokuk - Class 3A - Southeast

5-06.00
2
Haleigh Hadley, SR

Gilbert - Class 3A - Heart of Iowa

5-05.00
2
Anne Guest, JR

Ottumwa - CIML-Metro

5-05.00
4
Elizabeth Chambers, SO

Northeast - Class 2A - River Valley North

5-04.00
4
Sara Hoskins, SR

Pleasant Valley - Mississippi Athletic

5-04.00

Shot Put

1
Kendal Clark, JR

Humboldt - Class 3A - North Central

42-04.00
2
Grace Tobin, SR

Mason City - CIML-Iowa

41-08.50
3
Annika Headington, JR

Waukon - Class 2A - Northeast Iowa

39-01.25
4
Brooklynn Olson, JR

Greene County - Class 2A - Heart of Iowa

38-05.00
5
Katelyn Lappe, SO

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River

38-04.00