Track & Field 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Kerris Roberts, SR

Waterloo East - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

11.82
2
Darby Thomas, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - Missouri River

12.03
3
Holly Duax, FR

Sioux City West - Class 4A - Missouri River

12.07
4
Mytika Mayberry, SO

Ankeny - Class 4A - CIML-Central

12.12
5
Libby Wedewer, JR

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley-Valley

12.13

200 Meter Dash

1
Libby Wedewer, JR

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley-Valley

24.74
2
Holly Duax, FR

Sioux City West - Class 4A - Missouri River

24.75
3
Darby Thomas, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - Missouri River

24.86
4
Kerris Roberts, SR

Waterloo East - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

25.14
5
Jill Bennett, SR

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

25.36

400 Meter Dash

1
Carly King, SR

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

56.39
2
Allison Bookin-Nosbisch, JR

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

56.97
3
Mackenzie Michael, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

57.11
4
Ainsley Erzen, FR

Carlisle - Class 3A - Raccoon River

57.13
5
Madison Jochum, SR

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

57.28

800 Meter Run

1
Mackenzie Michael, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

2:09.88
2
Ashlyn Keeney, FR

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

2:09.99
3
Allison Bookin-Nosbisch, JR

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

2:10.23
4
Ainsley Erzen, FR

Carlisle - Class 3A - Raccoon River

2:11.16
5
Janette Schraft, SR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

2:11.55

1500 Meter Run

1
Ashlyn Keeney, FR

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

4:32.98
2
Marie Hostetler, JR

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley South

4:38.14
3
Helen Gould, SR

Valley - Class 4A - CIML-Iowa

4:41.34
4
Amber Aesoph, JR

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

4:42.45
5
Ainsley Erzen, FR

Carlisle - Class 3A - Raccoon River

4:42.78

3000 Meter Run

1
Ashlyn Keeney, FR

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

9:39.64
2
Marie Hostetler, JR

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley South

9:55.26
3
Claire Edmondson, JR

Dubuque Senior - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

10:03.12
4
Janette Schraft, SR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

10:09.49
5
Micah Poellet, SO

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

10:09.50

100 Meter Hurdles

1
Darby Thomas, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - Missouri River

14.30
2
Peyton Steva, SR

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

14.33
3
Taylor Cannon, JR

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

14.46
4
Grace Martensen, SR

Benton - Class 3A - WaMaC-West

14.50
5
Kajsa Gerkens, JR

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

14.63

400 Meter Hurdles

1
Janette Schraft, SR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

1:03.21
2
Emma Kelderman, SR

Oskaloosa - Class 3A - Little Hawkeye

1:03.97
3
Caroline Schaeckenbach, JR

Iowa City High - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

1:04.05
4
Anna Kenny, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:04.93
5
Mikayla Turek, SR

Unity Christian - Class 2A - War Eagle

1:04.95

Long Jump

1
Darby Thomas, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - Missouri River

19-00.00
2
Aliyah Carter, JR

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley-Valley

18-08.50
3
Emerson Green, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

18-06.75
4
Dimia Burrell, JR

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

18-04.75
5
Angel Baylark, JR

Burlington - Class 4A - Mississippi Athletic

18-02.75

High Jump

1
Miracle Ailes, SO

Keokuk - Class 3A - Southeast

5-08.00
2
Madison Harms, SR

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

5-07.00
2
Reagan Dahlquist, SO

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa

5-07.00
4
Layanna Green, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

5-06.25
5
Emma Atwood, SR

Central Decatur - Class 1A - Pride of Iowa

5-06.00

Shot Put

1
Brylie Zeisneiss, SR

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

48-10.00
2
Kat Moody, SR

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

46-04.75
3
Jamie Kofron, SR

Tipton - Class 2A - River Valley South

46-03.25
4
Lexie Magnani, JR

Mount Pleasant - Class 3A - Southeast

43-01.50
5
Lauren Payne, JR

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

43-00.00

Discus

1
Jamie Kofron, SR

Tipton - Class 2A - River Valley South

147-08.00
2
Brylie Zeisneiss, SR

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

147-07.00
3
Lauren Payne, JR

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

140-01.00
4
Megan Niewoehner, SR

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East

139-08.50
5
Kaitlyn Wilder, SR

Dunkerton - Class 1A - Iowa Star North

139-02.00

100 Meter Wheel Chair

1
Keri Siebrecht, SR

Sheldon - Class 2A - Siouxland

25.84
2
Halie Frahm, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

29.24
3
Maria Horn, JR

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

31.94
4
Mia Doebelin, SO

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

36.45
5
Suzanne Shoemaker, JR

West Central Valley - Class 2A - West Central

44.97

200 Meter Wheel Chair

1
Keri Siebrecht, SR

Sheldon - Class 2A - Siouxland

52.08
2
Halie Frahm, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

54.58
3
Maria Horn, JR

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

1:03.17
4
Mia Doebelin, SO

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

1:23.27
5
Suzanne Shoemaker, JR

West Central Valley - Class 2A - West Central

1:51.67

400 Meter Wheel Chair

1
Keri Siebrecht, SR

Sheldon - Class 2A - Siouxland

1:45.47
2
Halie Frahm, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

1:48.35
3
Maria Horn, JR

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

2:16.08
4
Suzanne Shoemaker, JR

West Central Valley - Class 2A - West Central

3:22.36

800 Meter Wheel Chair

1
Halie Frahm, JR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

3:33.19
2
Keri Siebrecht, SR

Sheldon - Class 2A - Siouxland

3:38.57
3
Maria Horn, JR

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

4:14.79

Shot Put Wheel Chair

1
Keri Siebrecht, SR

Sheldon - Class 2A - Siouxland

0-10.05
2
Suzanne Shoemaker, JR

West Central Valley - Class 2A - West Central

9-00.00