Tennis 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Position 1 Match Wins

1
Katie Carver, SR

Urbandale - Class Class 2A

12
2
Anna Maas, SR

Sioux City North - Class Class 2A

9
3
Natalie Kaiser, SR

Dubuque Senior - Class Class 2A

8
3
Gracie O'Donnell, SR

Southeast Polk - Class Class 2A

8
5
Tiegan Barkema, SR

Mason City - Class Class 2A

6

Position 1 Set Wins

1
Katie Carver, SR

Urbandale - Class Class 2A

19
2
Natalie Kaiser, SR

Dubuque Senior - Class Class 2A

16
3
Ayva Bohr, SR

Prairie - Class Class 2A

14
4
Tiegan Barkema, SR

Mason City - Class Class 2A

13
5
Gracie O'Donnell, SR

Southeast Polk - Class Class 2A

12

Position 1 Game Wins

1
Katie Carver, SR

Urbandale - Class Class 2A

148
2
Natalie Kaiser, SR

Dubuque Senior - Class Class 2A

104
3
Ayva Bohr, SR

Prairie - Class Class 2A

101
4
Tiegan Barkema, SR

Mason City - Class Class 2A

100
5
Gracie O'Donnell, SR

Southeast Polk - Class Class 2A

99

Position 2 Match Wins

1
Mackenzie Lange, SR

Clinton - Class Class 2A

11
1
Liza Ordinteva, SR

Urbandale - Class Class 2A

11
3
Katelyn Rodenburg, SR

Lewis Central - Class Class 2A

10
4
Elise Finn, SR

Muscatine - Class Class 2A

8
5
Isabella Dobrinov, SR

Valley - Class Class 2A

7

Position 2 Set Wins

1
Mackenzie Lange, SR

Clinton - Class Class 2A

19
2
Liza Ordinteva, SR

Urbandale - Class Class 2A

17
3
Elise Finn, SR

Muscatine - Class Class 2A

15
3
Isabella Dobrinov, SR

Valley - Class Class 2A

15
5
Megan Sleep, SR

Dubuque Hempstead - Class Class 2A

13

Position 2 Game Wins

1
Mackenzie Lange, SR

Clinton - Class Class 2A

169
2
Liza Ordinteva, SR

Urbandale - Class Class 2A

135
3
Elise Finn, SR

Muscatine - Class Class 2A

114
4
Katelyn Rodenburg, SR

Lewis Central - Class Class 2A

112
5
Ava Shepard, SR

Waterloo West - Class Class 2A

107

Position 3 Match Wins

1
Caroline Chandler, SR

Iowa City West - Class Class 2A

11
2
Emma DeKruyf, SR

Urbandale - Class Class 2A

10
3
Maddi Parker, SR

Lewis Central - Class Class 2A

9
4
Sydney Stout, SR

Bettendorf - Class Class 2A

8
5
Jennifer Larson, SR

Johnston - Class Class 2A

7

Position 3 Set Wins

1
Caroline Chandler, SR

Iowa City West - Class Class 2A

22
2
Sydney Stout, SR

Bettendorf - Class Class 2A

17
3
Emma DeKruyf, SR

Urbandale - Class Class 2A

16
4
Jennifer Larson, SR

Johnston - Class Class 2A

13
5
Sarah Rizvic, SR

Waterloo West - Class Class 2A

12

Position 3 Game Wins

1
Caroline Chandler, SR

Iowa City West - Class Class 2A

136
2
Sarah Rizvic, SR

Waterloo West - Class Class 2A

131
3
Sydney Stout, SR

Bettendorf - Class Class 2A

128
4
Emma DeKruyf, SR

Urbandale - Class Class 2A

116
5
Maddi Parker, SR

Lewis Central - Class Class 2A

98

Position 4 Match Wins

1
Kallen Keefer, SR

Clinton - Class Class 2A

14
2
Josie Norris, SR

Cedar Rapids Washington - Class Class 2A

8
3
Maddie Anderson Trotter, SR

Council Bluffs Lincoln - Class Class 2A

7
3
Betsy Heiser, SR

Johnston - Class Class 2A

7
3
Olivia Nelson, SR

Sioux City North - Class Class 2A

7

Position 4 Set Wins

1
Kallen Keefer, SR

Clinton - Class Class 2A

24
2
Josie Norris, SR

Cedar Rapids Washington - Class Class 2A

16
2
Betsy Heiser, SR

Johnston - Class Class 2A

16
4
Amanda Grimm, SR

Prairie - Class Class 2A

12
4
Lauryn Snyder, SR

Southeast Polk - Class Class 2A

12

Position 4 Game Wins

1
Kallen Keefer, SR

Clinton - Class Class 2A

173
2
Josie Norris, SR

Cedar Rapids Washington - Class Class 2A

112
3
Betsy Heiser, SR

Johnston - Class Class 2A

109
4
Amanda Grimm, SR

Prairie - Class Class 2A

81
5
Lauryn Snyder, SR

Southeast Polk - Class Class 2A

70

Position 5 Match Wins

1
Emily Manemann, SR

Clinton - Class Class 2A

14
2
Emily Burns, SR

Lewis Central - Class Class 2A

10
3
Taylor Kruse, SR

Ankeny Centennial - Class Class 2A

6
4
Jordyn Cory, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class Class 2A

4
4
Alexis Bearbower, SR

Linn-Mar - Class Class 2A

4

Position 5 Set Wins

1
Emily Manemann, SR

Clinton - Class Class 2A

24
2
Taylor Kruse, SR

Ankeny Centennial - Class Class 2A

12
3
Emily Burns, SR

Lewis Central - Class Class 2A

11
4
Emily Read, SR

Mason City - Class Class 2A

9
4
Shea Nelson, SR

North Scott - Class Class 2A

9

Position 5 Game Wins

1
Emily Manemann, SR

Clinton - Class Class 2A

173
2
Emily Burns, SR

Lewis Central - Class Class 2A

108
3
Taylor Kruse, SR

Ankeny Centennial - Class Class 2A

74
4
Emily Read, SR

Mason City - Class Class 2A

71
5
Lily Duncan, SR

Waterloo West - Class Class 2A

60

Position 6 Match Wins

1
Kendall Edgerly, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class Class 2A

8
2
Charlee Peters, SR

Norwalk - Class Class 2A

7
3
Elizabeth Kolln, SR

Cedar Rapids Washington - Class Class 2A

6
3
Jennifer Hererra, SR

Sioux City East - Class Class 2A

6
5
Emily Diggins, SR

Marshalltown - Class Class 2A

4

Position 6 Set Wins

1
Kendall Edgerly, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class Class 2A

15
2
Charlee Peters, SR

Norwalk - Class Class 2A

13
3
Elizabeth Kolln, SR

Cedar Rapids Washington - Class Class 2A

12
4
Emily Diggins, SR

Marshalltown - Class Class 2A

8
4
Sara Horsfield, SR

Western Dubuque - Class Class 2A

8

Position 6 Game Wins

1
Kendall Edgerly, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class Class 2A

98
2
Charlee Peters, SR

Norwalk - Class Class 2A

83
3
Elizabeth Kolln, SR

Cedar Rapids Washington - Class Class 2A

72
3
Jennifer Hererra, SR

Sioux City East - Class Class 2A

72
5
Emily Diggins, SR

Marshalltown - Class Class 2A

59