Football 2021-22
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

88
2
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

64
3
Conor Gruver, SRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

62
3
Cael Ortmann, JRQB/LB, #15

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

62
5
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

60

Passing TDs

1
Conor Gruver, SRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

56
2
Teagon Kasperbauer, JRQB, #11

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

46
3
Damon Weber, SRQB/LB, #10

Kee - Class 8-Player - District 8-5

37
4
Tanner Te Slaa, SRQB/DB, #7

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

34
4
Dylan Wiggins, JRQB/CB, #10

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

34

Rushing TDs

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

72
2
Gavin Smith, SRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

43
3
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

39
4
Gavin Cornelison, SRRB/LB, #42

ACGC - Class 1A - District 1A-7

34
4
Dawson Forgy, SRRB/S, #2

Winterset - Class 4A - District 4A-6

34

Receiving TDs

1
Connor Frame, SRWR, #2

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

22
1
Dalton Dibert, SRWR/CB, #8

Kee - Class 8-Player - District 8-5

22
3
Hayden Felkey, JRTE/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

19
4
Jake Weber, SRCB/WR, #13

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

17
5
Jacob Moel, SRWR/DB, #15

BGM - Class 8-Player - District 8-7

16

All Purpose Yards

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

3986
2
Marcus Beatty, SRRB/LB, #25

Independence - Class 3A - District 3A-3

2720
3
Dawson Forgy, SRRB/S, #2

Winterset - Class 4A - District 4A-6

2664
4
Bryant Williams, SRRB/S, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-3

2546
5
Pat Hennessy, SRRB/LB, #8

Waukon - Class 2A - District 2A-4

2510

Passing Yards

1
Teagon Kasperbauer, JRQB, #11

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

3307
2
Conor Gruver, SRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

3255
3
Dylan Wiggins, JRQB/CB, #10

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

3011
4
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

3006
5
Beckett DeJean, JRQB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-2

2955

Rushing Yards

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

3462
2
Marcus Beatty, SRRB/LB, #25

Independence - Class 3A - District 3A-3

2334
3
Dawson Forgy, SRRB/S, #2

Winterset - Class 4A - District 4A-6

2307
4
Bryant Williams, SRRB/S, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-3

2226
5
Gavin Smith, SRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

2074

Receiving Yards

1
Caleb Sauser, SRWR/S, #2

Monticello - Class 2A - District 2A-5

1372
2
Will Orness, JRWR/DB, #11

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

1205
3
Carson Fuegen , JRWR/CB, #10

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

1091
4
Connor Frame, SRWR, #2

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

1076
5
Dalton Dibert, SRWR/CB, #8

Kee - Class 8-Player - District 8-5

1072

Total Tackles

1
Hayden Felkey, JRTE/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

131.0
2
Andin Farrell, SRWR/LB, #5

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

124.5
3
Joe Kauffman, SRTE/LB, #21

CAM - Class 8-Player - District 8-10

116.0
4
Cael Franzen, SRTE/LB, #16

Nevada - Class 3A - District 3A-2

112.0
5
Caleb Kooiker, SRWR/S, #6

Nevada - Class 3A - District 3A-2

109.5

Total Sacks

1
Hayden Felkey, JRTE/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

19.0
2
Nick Miller, SRDE/WR, #14

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

15.0
3
Seth Hermanson, SRC/DE, #75

Lake Mills - Class A - District A-2

14.5
4
Cade Ticknor, SRRB/LB, #7

CAM - Class 8-Player - District 8-10

13.0
5
Cade Tenold, SR#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

12.0

Interceptions

1
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

9
1
Mason Miller, JRWR/CB, #3

WACO - Class 8-Player - District 8-6

9
3
Parker Adams, SRWR/S, #86

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-3

8
3
Carson Fuegen , JRWR/CB, #10

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

8
3
Calvin Wallis, JRQB/S, #11

Logan-Magnolia - Class A - District A-8

8

Fumble Recoveries

1
Kaden Behrens, SRRB/LB, #40

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-4

7
2
Luke Burds, JRWR/CB, #25

Central City - Class 8-Player - District 8-5

5
2
Gaven Goldsberry, SOLB, #26

Council Bluffs Lincoln - Class 5A - District 5A-2

5
2
Treyton Shaw, JRRB/LB, #7

English Valleys - Class 8-Player - District 8-6

5
2
Jarrett Roos, SORB/LB, #22

Sheldon - Class 2A - District 2A-1

5

Offensive Touchdowns

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

87
2
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

63
3
Conor Gruver, SRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

62
3
Cael Ortmann, JRQB/LB, #15

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

62
5
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

59

Offensive Yards

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

4831
2
Caden Matson, SRQB/S, #3

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

4247
3
Kolson Kruse, SRQB/S, #11

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

4057
4
Preston Ries, SOQB/LB, #5

Monticello - Class 2A - District 2A-5

3949
5
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

3815

Defensive Touchdowns

1
Carter DeMott, SRFB/DE, #16

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

3
1
Parker Adams, SRWR/S, #86

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-3

3
1
Carter Thomas, SRWR/DB, #1

Mason City - Class 4A - District 4A-2

3
1
Trenton Pitlik, SRRB/LB, #5

Mount Vernon - Class 3A - District 3A-4

3
1
Reese Hammons , SRLB/TE, #3

Newton - Class 4A - District 4A-4

3

Passing Completions

1
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

229
2
Conor Gruver, SRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

212
3
Dylan Wiggins, JRQB/CB, #10

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

209
4
Beckett DeJean, JRQB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-2

207
5
Dallas Sauser, JRQB, #8

Ames - Class 5A - District 5A-2

194

Passing Attempts

1
Beckett DeJean, JRQB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-2

363
2
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

356
3
Dallas Sauser, JRQB, #8

Ames - Class 5A - District 5A-2

338
4
Dylan Wiggins, JRQB/CB, #10

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

330
5
Cade Walkingstick, SRQB/LB, #11

Akron-Westfield - Class A - District A-1

309

Passing Yards Per Completion

1
Logan Godfrey, JRQB/CB, #13

Melcher-Dallas - Class 8-Player - District 8-7

25.3
2
Jayden Hansen, SOQB/LB, #7

Central City - Class 8-Player - District 8-5

24.9
3
Preston Gardner, JRWR/DB, #12

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

24.8
4
Evan Kearney, JRRB/LB, #2

Iowa Valley - Class 8-Player - District 8-6

24.3
5
Gabe Funk, FRQB/DB, #17

Lenox - Class 8-Player - District 8-9

24.3

Passing Quarterback Rating

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

189.9
2
Evan Kearney, JRRB/LB, #2

Iowa Valley - Class 8-Player - District 8-6

171.7
3
Teagon Kasperbauer, JRQB, #11

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

168.8
4
Tanner Te Slaa, SRQB/DB, #7

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

167.1
5
Carson Vandelune, SRDB, #15

PCM - Class 2A - District 2A-7

165.3

Rushing Attempts

1
Marcus Beatty, SRRB/LB, #25

Independence - Class 3A - District 3A-3

332
2
Cade Molyneux, SRRB/LB, #10

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

294
3
Sam Primakov, SRRB/DE, #23

Chariton - Class 2A - District 2A-7

291
4
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

288
5
Owen Huehnergarth, SRRB/LB, #24

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

280

Rushing Yards Per Carry

1
Isaac Grundman, JRRB/DB, #27

Lenox - Class 8-Player - District 8-9

13.6
2
Jaden Damiano, SORB/DB, #19

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-7

12.7
3
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

12.0
4
Lincoln Snitker, SRRB/LB, #11

Waukon - Class 2A - District 2A-4

10.9
5
Angelo Jackson, SORB/DB, #21

Assumption - Class 3A - District 3A-4

10.5

Rushing Longest For TD

1
Josh Shank, SRLB/RB, #8

Des Moines Christian - Class 2A - District 2A-8

98
1
Zavion McMurrian, JRRB/LB, #9

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

98
3
Jacob Kieler, JRRB, #27

Cedar Falls - Class 5A - District 5A-3

97
3
Matthew Edgington, JRRB/LB, #36

Indianola - Class 4A - District 4A-5

97
3
Colin Snitker, SRLB/RB, #27

Oskaloosa - Class 4A - District 4A-4

97

Receptions

1
Carson Fuegen , JRWR/CB, #10

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

88
2
Tucker Dickherber, SRWR/S, #4

Camanche - Class 2A - District 2A-5

77
3
Devin McKinley, SRWR/CB, #2

North Tama - Class A - District A-3

76
4
Will Orness, JRWR/DB, #11

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

73
5
Ryan Walters, JRWR/LB, #24

South Hardin - Class 1A - District 1A-3

71

Receiving Yards Per Catch

1
Cam Guenther, SRWR/CB, #5

Linn-Mar - Class 5A - District 5A-5

26.8
2
Kadin Abele, SRWR/CB, #24

Lake Mills - Class A - District A-2

26.0
3
Will Bunn, SRWR/DB, #1

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

25.7
4
Landyn Van Kekerix, SRWR/LB, #1

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

25.3
5
Keaten Bonderson, JRWR/DB, #12

Gehlen Catholic - Class A - District A-1

25.1

Reception Longest For TD

1
Brad Bellis, SRWR/S, #2

West Monona - Class 1A - District 1A-8

99
2
Cullen McShane, SRRB/LB, #5

MFL-Mar-Mac - Class 1A - District 1A-4

98
3
Zach Connell, SRWR/CB, #7

Clinton - Class 4A - District 4A-3

96
3
Scott Pearson, SRWR/LB, #3

Underwood - Class 1A - District 1A-8

96
5
Caeden DaSilva, SRWR/CB, #13

Nevada - Class 3A - District 3A-2

95

Tackles Solo

1
Andin Farrell, SRWR/LB, #5

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

111
2
Hayden Felkey, JRTE/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

108
3
Joe Kauffman, SRTE/LB, #21

CAM - Class 8-Player - District 8-10

95
4
Aidan Martin, JRLB/RB, #15

AHSTW - Class A - District A-7

88
5
Cole Metz, SRRB/LB, #33

Melcher-Dallas - Class 8-Player - District 8-7

82

Total Tackles For Loss

1
Hayden Felkey, JRTE/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

48.0
2
Ben Kueter, JRTE/LB, #32

Iowa City High - Class 5A - District 5A-4

41.0
3
Andin Farrell, SRWR/LB, #5

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

35.0
4
Dominic Wiseman, SRDT/OT, #53

Davenport North - Class 5A - District 5A-4

30.5
5
Cole Garwood, JRTE/LB, #42

Urbandale - Class 5A - District 5A-6

29.5

Interception Return Yards

1
Aidan McDermott, JRQB/WR, #1

Xavier - Class 4A - District 4A-4

247
2
Parker Adams, SRWR/S, #86

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-3

246
3
Jeron Senters, SRDB/WR, #5

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - District 5A-3

233
4
Blake Janssen, SRQB/S, #9

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-7

204
5
Craig Willingham, SRWR/DB, #8

Waterloo East - Class 4A - District 4A-2

164

Interceptions Returned For TD

1
Parker Adams, SRWR/S, #86

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-3

3
2
Cael Shepley , JRWR/LB, #16

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

2
2
Cade Fisher, SRWR/LB, #28

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

2
2
Dominic Mann, JRQB/DB, #6

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - District 5A-3

2
2
Reece Vander Zee, SOWR/S, #2

Central Lyon - Class 2A - District 2A-1

2

Fumble Return Yards

1
Carter DeMott, SRFB/DE, #16

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

119
2
Kaden Amigon , SORB/CB, #5

Columbus - Class A - District A-5

99
3
Miles Thompson, JRDB/RB, #1

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-4

91
4
Kooper Ebel , JRQB/DB, #11

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

88
5
Brent Greenfield, SROT/DE, #52

South Hamilton - Class 1A - District 1A-2

85

Fumble Longest For TD

1
Kaden Amigon , SORB/CB, #5

Columbus - Class A - District A-5

99
2
Miles Thompson, JRDB/RB, #1

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-4

91
3
Brent Greenfield, SROT/DE, #52

South Hamilton - Class 1A - District 1A-2

85
4
Luke Wright, SOQB/LB, #3

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

83
5
LJ Gregoire, SRWR/CB, #7

Central Springs - Class 1A - District 1A-3

75

Kickoffs

1
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

131
2
Joe Kauffman, SRTE/LB, #21

CAM - Class 8-Player - District 8-10

110
3
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

104
4
Sawyer Wendling, SRWR/DB, #5

Independence - Class 3A - District 3A-3

95
5
Austin Jensen, SRWR/CB, #10

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

91

Kickoff Yards

1
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

5995
2
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

4803
3
Caden Tost, SROG/DT, #59

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

4344
4
Simon Ott, JRRB/LB, #6

Waverly-Shell Rock - Class 4A - District 4A-2

4232
5
Trysten Vasquez, SRWR/DE, #93

Xavier - Class 4A - District 4A-4

4230

Kickoff Touchbacks

1
Jordan VanVeldhuizen, SROG/DE, #40

West Lyon - Class 2A - District 2A-1

281
2
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

62
3
Austin Jensen, SRWR/CB, #10

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

61
4
Boston Hensley, JRWR/CB, #6

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

53
4
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

53

Punts

1
CARSON HANSON, JRK, #32

Johnston - Class 5A - District 5A-2

64
2
Andrew Cork, SRK, #3

Waukee Northwest - Class 5A - District 5A-6

49
3
George Tsiobanos, SOK/CB, #11

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

48
4
Rudy Papakee, JRDE/OT, #55

South Tama - Class 3A - District 3A-3

46
5
Daniel Zeoh, SOWR/CB, #9

Des Moines East - Class 5A - District 5A-6

44

Punt Yards

1
CARSON HANSON, JRK, #32

Johnston - Class 5A - District 5A-2

2317
2
Michael Ray, SRDE/RB, #9

Davenport West - Class 5A - District 5A-3

1742
3
Rudy Papakee, JRDE/OT, #55

South Tama - Class 3A - District 3A-3

1597
4
Bristol Huyck, SRTE/LB, #7

Pleasantville - Class 1A - District 1A-6

1541
5
Caden Palmer, SRTE/LB, #23

Clayton Ridge - Class A - District A-4

1484

Punt Yards Per

1
CARSON HANSON, JRK, #32

Johnston - Class 5A - District 5A-2

36.2
2
Landon Billmeyer, SROT/DT, #88

Edgewood-Colesburg - Class 8-Player - District 8-5

54.0
2
Colten Clarahan, SRQB/LB, #19

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

54.0
4
Alex Knudtson, JRLB, #17

Iowa City High - Class 5A - District 5A-4

53.0
5
Caden Clarahan, FRFB/LB, #26

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

51.0

Kickoff Returns

1
Jesse Cornelison, SORB/DB, #2

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - District 2A-6

93
2
Abraham Ruiz, SRWR/DB, #32

Perry - Class 4A - District 4A-5

37
3
Kyle Vander Heiden, SRRB/CB, #4

Calamus-Wheatland - Class 8-Player - District 8-5

35
4
Justin Brown , SRWR/DB, #1

Woodbine - Class 8-Player - District 8-10

33
5
Austin Chally, SRS/RB, #12

Saydel - Class 3A - District 3A-6

30

Kickoff Return Yards

1
Austin Chally, SRS/RB, #12

Saydel - Class 3A - District 3A-6

677
2
Cayden Jensen, SRRB/LB, #13

ACGC - Class 1A - District 1A-7

637
3
Ezekiel Nelson, JRRB/LB, #3

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

606
4
Ethan Thomas, SRRB/LB, #26

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

598
5
Luke Menster, SRWR/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-5

588

Kickoff Yards Per Return

1
Shamar Harrell, SORB/CB, #1

Sioux City West - Class 5A - District 5A-6

95.0
2
Graham Eben, SORB/S, #11

Central Lyon - Class 2A - District 2A-1

85.0
2
Tate Richardson, JRWR/CB, #3

Fairfield - Class 3A - District 3A-5

85.0
2
Owen Klunder, JRDB, #18

Waukee Northwest - Class 5A - District 5A-6

85.0
5
Joey Anderson, SRRB/LB, #32

Underwood - Class 1A - District 1A-8

83.0

Kickoff Returns For TD

1
Cayden Jensen, SRRB/LB, #13

ACGC - Class 1A - District 1A-7

4
2
Kooper Ebel , JRQB/DB, #11

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

3
2
Damon Schmid, SRRB/S, #6

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

3
2
Wyatt Kreft, JRRB/LB, #34

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

3
2
Ethan Thomas, SRRB/LB, #26

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

3

Kickoff Return Longest For TD

1
LANE TOMAN, SRLB/WR, #8

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-6

100
2
Javion Jondle, JRWR, #2

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-1

99
2
Jamari Newson, SRRB/CB, #23

Iowa City High - Class 5A - District 5A-4

99
2
CJ Hisler, JRRB/S, #22

Webster City - Class 4A - District 4A-1

99
5
Jace Aguiniga, SRDB, #1

Southeast Polk - Class 5A - District 5A-5

98

Punt Returns

1
Dawson Bond, JRRB/LB, #8

Red Oak - Class 2A - District 2A-8

22
2
Cade Grevengoed, SRWR, #6

Valley - Class 5A - District 5A-1

20
3
Luciano Fidone, JRWR/CB, #11

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

19
4
Sean Stahle, JRRB/DB, #13

Solon - Class 3A - District 3A-5

18
4
Chris Schreck, SRWR/CB, #3

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

18

Punt Return Yards

1
Luciano Fidone, JRWR/CB, #11

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

345
2
Braden Wessel, SRWR/CB, #0

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

334
3
Zac Severson, SRWR/CB, #2

West Lyon - Class 2A - District 2A-1

289
4
Sean Stahle, JRRB/DB, #13

Solon - Class 3A - District 3A-5

278
5
Carter Bleil, SRWR/CB, #3

Woodbury Central - Class A - District A-8

258

Punt Yards Per Return

1
Noah Hanson, JRQB/CB, #11

Turkey Valley - Class 8-Player - District 8-3

23.7
2
Connor Dodd, SRRB/DB, #23

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

21.7
3
Braden Wessel, SRWR/CB, #0

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

20.9
4
Caylor Hoffer, SRSL/CB, #8

Denver - Class 1A - District 1A-3

20.2
5
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

19.9

Punt Returns For TD

1
Braden Wessel, SRWR/CB, #0

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

3
1
Damon Schmid, SRRB/S, #6

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

3
1
Noah Hanson, JRQB/CB, #11

Turkey Valley - Class 8-Player - District 8-3

3
4
Griffin Greiner, SRWR/S, #8

Cardinal - Class 1A - District 1A-6

2
4
Caylor Hoffer, SRSL/CB, #8

Denver - Class 1A - District 1A-3

2

Punt Return Longest For TD

1
Carson Wenhold, JRWR/DB, #6

South Winneshiek - Class A - District A-4

98
2
Corder Noun Harder, SORB/DB, #11

Lynnville-Sully - Class A - District A-6

92
3
Kade Mosley, SRWR/CB, #5

Centerville - Class 2A - District 2A-6

90
4
Sean Stahle, JRRB/DB, #13

Solon - Class 3A - District 3A-5

84
5
Caylor Hoffer, SRSL/CB, #8

Denver - Class 1A - District 1A-3

83

Field Goals Made

1
George Tsiobanos, SOK/CB, #11

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

36
2
Trysten Vasquez, SRWR/DE, #93

Xavier - Class 4A - District 4A-4

16
3
Josh Wilson, JRK, #24

Southeast Polk - Class 5A - District 5A-5

13
4
Kyle Konrardy, JRK, #1

Dubuque Senior - Class 5A - District 5A-3

12
5
Billy Moore, SOK, #8

Assumption - Class 3A - District 3A-4

8

Field Goal Attempts

1
Trysten Vasquez, SRWR/DE, #93

Xavier - Class 4A - District 4A-4

20
2
Josh Wilson, JRK, #24

Southeast Polk - Class 5A - District 5A-5

17
3
Kyle Konrardy, JRK, #1

Dubuque Senior - Class 5A - District 5A-3

15
4
Oliver Hughes, SRWR/S, #8

North Scott - Class 4A - District 4A-3

11
4
Simeon Reichenbach, JRQB/LB, #22

WACO - Class 8-Player - District 8-6

11

Field Goal Percent

1
Billy Moore, SOK, #8

Assumption - Class 3A - District 3A-4

88.9%
1
Diego Leon, SRK, #16

Dowling Catholic - Class 5A - District 5A-2

88.9%
1
Miguel Gonzalez, SRWR/CB, #30

Sioux Center - Class 3A - District 3A-1

88.9%
4
Brody Young, SRRB/LB, #11

Decorah - Class 4A - District 4A-2

80.0%
4
Kyle Konrardy, JRK, #1

Dubuque Senior - Class 5A - District 5A-3

80.0%

Field Goal Longest

1
Colten Clarahan, SRQB/LB, #19

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

52
2
Luke Hardman, SOQB/DB, #14

Pella - Class 4A - District 4A-4

51
3
Boston Hensley, JRWR/CB, #6

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

50
4
Jack Cooley, SORB/LB, #24

Clarke - Class 2A - District 2A-8

49
5
Konnor May, JRRB, #13

Dallas Center-Grimes - Class 4A - District 4A-6

47

PATs Made

1
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

82
2
Katie Lindsay, SOK, #42

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

73
3
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

71
4
Collin Brandt, SRWR/DB, #11

Underwood - Class 1A - District 1A-8

67
5
Gael Enciso, SROG/DT, #66

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

66

PAT Attempts

1
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

89
2
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

86
3
Katie Lindsay, SOK, #42

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

76
4
Gael Enciso, SROG/DT, #66

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

73
5
Collin Brandt, SRWR/DB, #11

Underwood - Class 1A - District 1A-8

72

PAT Points

1
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan Community - Class 3A - District 3A-6

82
2
Katie Lindsay, SOK, #42

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

73
3
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

71
4
Collin Brandt, SRWR/DB, #11

Underwood - Class 1A - District 1A-8

67
5
Gael Enciso, SROG/DT, #66

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

66

Two Point Conversions

1
Cade Ticknor, SRRB/LB, #7

CAM - Class 8-Player - District 8-10

19
2
Myles McMahon, JR#7

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

16
3
Cade Tenold, SR#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

15
3
Mathew Francis, SRFB/LB, #20

West Hancock - Class A - District A-2

15
5
Treyton Travis, SOWR/CB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

14

Two Point Conversion Points

1
Cade Ticknor, SRRB/LB, #7

CAM - Class 8-Player - District 8-10

38
2
Myles McMahon, JR#7

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

32
3
Cade Tenold, SR#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

30
3
Mathew Francis, SRFB/LB, #20

West Hancock - Class A - District A-2

30
5
Treyton Travis, SOWR/CB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

28
LIVE
7:30 PM
SBO
0-2
OKB
1-0
7:30 PM CT
6:00 PM
UCH
3-1
WSX
1-1
6:00 PM CT