Football 2021-22
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

41
2
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

35
2
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

35
4
Cam Buffington, SOQB/LB, #33

Winfield-Mt Union - Class 8-Player - District 8-6

32
5
Will Ragaller, SRQB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

29

Passing TDs

1
Conor Gruver, SRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

23
2
Grayson Juel, SRQB/S, #5

North Scott - Class 4A - District 4A-3

18
3
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

17
4
Ethan Meier, SRQB/CB, #12

East Mills - Class 8-Player - District 8-9

16
4
Teagon Kasperbauer, JRQB, #11

Harlan - Class 3A - District 3A-6

16

Rushing TDs

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

29
2
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

23
3
Jackson Dewald , JRRB/LB, #5

Westwood - Class A - District A-8

21
4
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

20
5
Gavin Smith, SRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

19

Receiving TDs

1
Gabe Stripe, SRRB/CB, #16

Mormon Trail - Class 8-Player - District 8-8

11
1
Jakob Nelson, SRWR/CB, #11

North Scott - Class 4A - District 4A-3

11
3
Will Orness, JRWR/DB, #11

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

10
4
Cooper Kock, SRWR/CB, #8

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

9
4
Hayden Felkey, JRWR/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

9

All Purpose Yards

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

1566
2
Bryant Williams, SRRB/S, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-3

1465
3
Marcus Beatty, SRRB/LB, #25

Independence - Class 3A - District 3A-3

1387
4
Jackson Dewald , JRRB/LB, #5

Westwood - Class A - District A-8

1294
5
Garrett Kerber, SRRB/LB, #36

East Marshall - Class 1A - District 1A-3

1243

Passing Yards

1
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

1458
2
Preston Ries, SOQB/LB, #5

Monticello - Class 2A - District 2A-5

1362
3
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

1341
4
Cory Bantam, SRQB/LB, #11

Woodbine - Class 8-Player - District 8-10

1327
5
Quin Ante, SRQB/DB, #4

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

1278

Rushing Yards

1
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

1378
2
Marcus Beatty, SRRB/LB, #25

Independence - Class 3A - District 3A-3

1262
3
Jackson Dewald , JRRB/LB, #5

Westwood - Class A - District A-8

1249
4
Bryant Williams, SRRB/S, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-3

1228
5
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

1027

Receiving Yards

1
Caleb Sauser, SRWR/S, #2

Monticello - Class 2A - District 2A-5

748
2
Graham Friedrichsen, SRWR, #2

Urbandale - Class 5A - District 5A-6

625
3
Paul Freund, SRTE/LB, #6

Woodbine - Class 8-Player - District 8-10

593
4
Ryan Walters, JRWR/LB, #24

South Hardin - Class 1A - District 1A-3

577
5
Will Bunn, SRWR/DB, #1

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

561

Total Tackles

1
Marshal Schlader, JRRB/LB, #28

Rockford - Class 8-Player - District 8-3

65.5
2
Brecken Freeberg, SRRB/LB, #36

Tri-Center - Class A - District A-8

61.5
3
Tyler Schmitt, SRQB/CB, #10

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

59.5
3
Lawson Losee, SRRB/LB, #2

Riceville - Class 8-Player - District 8-3

59.5
5
Jacob Hargens, JR#14

Sioux Central - Class 1A - District 1A-1

59.0

Total Sacks

1
Seth Hermanson, SRC/DE, #75

Lake Mills - Class A - District A-2

11.0
2
Hayden Felkey, JRWR/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

9.0
3
Conner Clubine, SROG/DT, #52

Janesville - Class 8-Player - District 8-3

8.5
4
Blake Destival, SROG/DT, #55

Janesville - Class 8-Player - District 8-3

7.5
5
Lance Helming, SOOT/DE, #67

Lake Mills - Class A - District A-2

7.0

Interceptions

1
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

7
2
Cam Guenther, SRWR/CB, #5

Linn-Mar - Class 5A - District 5A-5

6
3
Braeden Kirsch, SRWR/CB, #7

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

5
3
Tucker Dickherber, SRWR/S, #4

Camanche - Class 2A - District 2A-5

5
3
Aiden Cook, SRRB/LB, #24

East Buchanan - Class A - District A-4

5

Fumble Recoveries

1
Treyton Shaw, JRRB/LB, #7

English Valleys - Class 8-Player - District 8-6

5
2
Branson Peters, SRLB/RB, #6

Mason City - Class 4A - District 4A-2

4
2
Jarrett Roos, SORB/LB, #22

Sheldon - Class 2A - District 2A-1

4
2
Keegan McTaggart, JRQB/DB, #14

Starmont - Class A - District A-4

4
2
Colton Leichty, SOTE/LB, #23

WACO - Class 8-Player - District 8-6

4

Offensive Touchdowns

1
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

40
2
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

35
3
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

34
4
Cam Buffington, SOQB/LB, #33

Winfield-Mt Union - Class 8-Player - District 8-6

31
5
Will Ragaller, SRQB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

28

Offensive Yards

1
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

2338
2
Preston Ries, SOQB/LB, #5

Monticello - Class 2A - District 2A-5

1990
3
Jacob Maurer, JRRB/DB, #5

BGM - Class 8-Player - District 8-7

1864
4
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

1846
5
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

1833

Defensive Touchdowns

1
Cael Shepley , JRWR/LB, #16

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

2
1
Carter DeMott, SRFB/DE, #16

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

2
1
Cade Fisher, SRWR/LB, #28

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

2
1
Dominic Mann, JRQB/DB, #6

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - District 5A-3

2
1
Luke Wright, SOQB/LB, #3

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

2

Passing Completions

1
Grayson Juel, SRQB/S, #5

North Scott - Class 4A - District 4A-3

104
2
Dallas Sauser, JRQB, #8

Ames - Class 5A - District 5A-2

100
3
Cole Bracewell, SRQB/LB, #12

Colfax-Mingo - Class A - District A-6

96
4
Beckett DeJean, JRQB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-2

93
5
Gabe Kopriva, SRQB/CB, #1

North Tama - Class A - District A-3

91

Passing Attempts

1
Dallas Sauser, JRQB, #8

Ames - Class 5A - District 5A-2

171
2
Beckett DeJean, JRQB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-2

165
3
Cade Walkingstick, SRQB/LB, #11

Akron-Westfield - Class A - District A-1

163
4
Nathan Russell, SRQB/CB, #12

Nodaway Valley - Class 1A - District 1A-7

162
5
Cole Bracewell, SRQB/LB, #12

Colfax-Mingo - Class A - District A-6

159

Passing Yards Per Completion

1
Cam Buffington, SOQB/LB, #33

Winfield-Mt Union - Class 8-Player - District 8-6

20.9
2
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

20.6
3
Tanner Oswald, SRQB/DB, #4

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-10

20.6
4
Conner Kraft, JRQB/DB, #14

Gehlen Catholic - Class A - District A-1

20.5
5
Preston Ries, SOQB/LB, #5

Monticello - Class 2A - District 2A-5

18.9

Passing Quarterback Rating

1
Caden Matson, SRQB/S, #3

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

183.6
2
Peyton Rottinghaus, JRQB, #16

Urbandale - Class 5A - District 5A-6

160.4
3
Landes Williams, SRQB/S, #4

Fort Madison - Class 4A - District 4A-3

158.6
4
Bennett Brueck, JRQB, #6

Indianola - Class 4A - District 4A-5

157.3
5
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

155.8

Rushing Attempts

1
Jackson Dewald , JRRB/LB, #5

Westwood - Class A - District A-8

164
2
Sam Primakov, SRRB/DE, #23

Chariton - Class 2A - District 2A-7

154
3
Beau Flander, SRRB/LB, #20

English Valleys - Class 8-Player - District 8-6

147
4
Tate Bianchi, SRRB/CB, #22

Manson-NW Webster - Class 1A - District 1A-2

143
4
Cade Molyneux, SRRB/LB, #10

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

143

Rushing Yards Per Carry

1
Isaac Grundman, JRRB/DB, #27

Lenox - Class 8-Player - District 8-9

17.1
2
Mason Dicks, JRQB/CB, #15

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

13.7
3
Bryant Williams, SRRB/S, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-3

13.5
4
Joey Anderson, SRRB/LB, #32

Underwood - Class 1A - District 1A-8

12.9
5
Lane Spieker, SRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-10

12.1

Rushing Longest For TD

1
Zavion McMurrian, JRRB/LB, #9

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

98
2
Matthew Edgington, JRRB/LB, #36

Indianola - Class 4A - District 4A-5

97
2
Zac Van Meeteren, FRQB/LB, #5

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

97
4
Bryant Williams, SRRB/S, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-3

92
5
Jerek Hall, JRRB/CB, #8

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-3

91

Receptions

1
Ryan Walters, JRWR/LB, #24

South Hardin - Class 1A - District 1A-3

39
2
Paul Freund, SRTE/LB, #6

Woodbine - Class 8-Player - District 8-10

38
3
Caelen Devault, SRWR/CB, #1

Nodaway Valley - Class 1A - District 1A-7

36
4
Jacob Moel, SRWR/DB, #15

BGM - Class 8-Player - District 8-7

35
4
Jakob Nelson, SRWR/CB, #11

North Scott - Class 4A - District 4A-3

35

Receiving Yards Per Catch

1
Jacob Heier, SRWR/CB, #9

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

27.0
2
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

26.9
3
Will Bunn, SRWR/DB, #1

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

26.7
4
Graham Friedrichsen, SRWR, #2

Urbandale - Class 5A - District 5A-6

26.0
5
Caeden DaSilva, SRWR/CB, #13

Nevada - Class 3A - District 3A-2

25.4

Reception Longest For TD

1
Brad Bellis, SRWR/S, #2

West Monona - Class 1A - District 1A-8

99
2
Cullen McShane, SRRB/LB, #5

MFL-Mar-Mac - Class 1A - District 1A-4

98
3
Zach Connell, SRWR/CB, #7

Clinton - Class 4A - District 4A-3

96
4
Caeden DaSilva, SRWR/CB, #13

Nevada - Class 3A - District 3A-2

95
5
Graham Friedrichsen, SRWR, #2

Urbandale - Class 5A - District 5A-6

91

Tackles Solo

1
Tyler Schmitt, SRQB/CB, #10

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

53
2
Jacob Hargens, JR#14

Sioux Central - Class 1A - District 1A-1

52
3
Elliot Kelly, JRQB/CB, #12

Central Elkader - Class 8-Player - District 8-5

49
4
Branson Peters, SRLB/RB, #6

Mason City - Class 4A - District 4A-2

48
5
Marshal Schlader, JRRB/LB, #28

Rockford - Class 8-Player - District 8-3

47

Total Tackles For Loss

1
Hayden Felkey, JRWR/DE, #24

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

23.0
2
Ben Kueter, JRTE/LB, #32

Iowa City High - Class 5A - District 5A-4

19.0
3
Avery Phillippi, JROL/DE, #70

Nodaway Valley - Class 1A - District 1A-7

17.0
4
Kai Timmerman, SROL/DE, #58

Kee - Class 8-Player - District 8-5

16.5
5
Seth Hermanson, SRC/DE, #75

Lake Mills - Class A - District A-2

16.0

Interception Return Yards

1
Hudson Oolman, JRWR/CB, #40

South O'Brien - Class A - District A-1

139
2
Eddie Burgess, SRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

128
3
Reece Hoffman, JRWR/DB, #27

Clear Creek-Amana - Class 4A - District 4A-4

127
4
Ganon Archer, SRWR/CB, #7

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

110
5
Austin Ensminger, SROL/LB, #54

Fort Madison - Class 4A - District 4A-3

109

Interceptions Returned For TD

1
Cael Shepley , JRWR/LB, #16

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

2
1
Cade Fisher, SRWR/LB, #28

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

2
1
Dominic Mann, JRQB/DB, #6

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - District 5A-3

2
1
Austin Ensminger, SROL/LB, #54

Fort Madison - Class 4A - District 4A-3

2
1
Carter Erickson, SRWR/LB, #4

Indianola - Class 4A - District 4A-5

2

Fumble Return Yards

1
Carter DeMott, SRFB/DE, #16

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

119
2
Kooper Ebel , JRQB/DB, #11

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

88
3
Luke Wright, SOQB/LB, #3

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

83
4
Zavion McMurrian, JRRB/LB, #9

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

76
5
LJ Gregoire, SRWR/CB, #7

Central Springs - Class 1A - District 1A-3

75

Fumble Longest For TD

1
Luke Wright, SOQB/LB, #3

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

83
2
LJ Gregoire, SRWR/CB, #7

Central Springs - Class 1A - District 1A-3

75
3
Carter DeMott, SRFB/DE, #16

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

65
4
Carson Berte, SRWR/S, #12

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

64
5
Seth Busch, SRRB/LB, #15

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

62

Kickoffs

1
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

54
1
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

54
3
Dominic Meierotto, JRTE/CB, #88

Van Buren County - Class 1A - District 1A-6

49
4
Chryton Arens, JRRB/LB, #9

BGM - Class 8-Player - District 8-7

44
5
Ethan Gienger, SRWR/DB, #7

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-4

42

Kickoff Yards

1
Ethan Diehm , JRWR/DB, #10

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

37543
2
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

2353
3
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan - Class 3A - District 3A-6

2293
4
Logan Burchard, SRK/S, #10

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

2201
5
Ethan Gienger, SRWR/DB, #7

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-4

2183

Kickoff Touchbacks

1
Shay Purdy, JRWR/CB, #18

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

42
2
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

31
3
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan - Class 3A - District 3A-6

28
4
Matthew Beisswenger, SRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-10

27
4
Simeon Reichenbach, JRQB/LB, #22

WACO - Class 8-Player - District 8-6

27

Punts

1
George Tsiobanos, SOK/CB, #11

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

35
2
Tyler Schmitt, SRQB/CB, #10

East Sac County - Class 1A - District 1A-8

31
3
CARSON HANSON, JRK, #32

Johnston - Class 5A - District 5A-2

30
3
Bristol Huyck, SRTE/LB, #7

Pleasantville - Class 1A - District 1A-6

30
5
Zach Novak, JROL/DL, #65

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-4

29

Punt Yards

1
CARSON HANSON, JRK, #32

Johnston - Class 5A - District 5A-2

1102
2
Bristol Huyck, SRTE/LB, #7

Pleasantville - Class 1A - District 1A-6

1084
3
Glen Carlson, JRQB/LB, #8

Hinton - Class A - District A-1

1050
4
George Tsiobanos, SOK/CB, #11

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

1001
5
Michael Ray, SRDE/RB, #9

Davenport West - Class 5A - District 5A-3

984

Punt Yards Per

1
Max Hough, JRQB/LB, #3

GTRA - Class 8-Player - District 8-2

54.0
1
Colten Clarahan, SRQB/LB, #19

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

54.0
3
Dalton Hoover, SRWR/DB, #7

Independence - Class 3A - District 3A-3

52.0
4
Brayden Ruskey, JRQB, #15

Solon - Class 3A - District 3A-5

51.0
5
Isaac Velazquez, JRWR/DB, #32

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

49.0

Kickoff Returns

1
Abraham Ruiz, SRWR/DB, #32

Perry - Class 4A - District 4A-5

28
2
Lucas Fehr, JRCB/RB, #28

West Bend-Mallard - Class 8-Player - District 8-2

21
3
Alexis Manzo, JRRB/LB, #2

Missouri Valley - Class A - District A-8

20
3
Luke Menster, SRRB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-5

20
5
Justin Brown , SRWR/DB, #1

Woodbine - Class 8-Player - District 8-10

19

Kickoff Return Yards

1
Wyatt Kreft, JRRB/LB, #34

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

449
2
Ethan Thomas, SRRB/LB, #26

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

409
3
Luke Menster, SRRB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-5

401
4
Lucas Fehr, JRCB/RB, #28

West Bend-Mallard - Class 8-Player - District 8-2

398
5
Damon Schmid, SRRB/S, #6

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

369

Kickoff Yards Per Return

1
Shamar Harrell, SORB/CB, #1

Sioux City West - Class 5A - District 5A-6

95.0
2
Levi Clegg, JRRB/DB, #21

Algona - Class 3A - District 3A-2

89.0
3
Graham Eben, SORB/S, #11

Central Lyon - Class 2A - District 2A-1

85.0
4
Joey Anderson, SRRB/LB, #32

Underwood - Class 1A - District 1A-8

83.0
4
Cam Buffington, SOQB/LB, #33

Winfield-Mt Union - Class 8-Player - District 8-6

83.0

Kickoff Returns For TD

1
Wyatt Kreft, JRRB/LB, #34

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

3
2
Cayden Jensen, SRRB/LB, #13

ACGC - Class 1A - District 1A-7

2
2
Silas Walston, SORB/LB, #33

Bedford - Class 8-Player - District 8-9

2
2
Landyn Van Kekerix, SRWR/LB, #1

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 3A - District 3A-1

2
2
Carson Fuegen , JRWR/CB, #10

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

2

Kickoff Return Longest For TD

1
LANE TOMAN, SRLB/WR, #8

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-6

100
2
Javion Jondle, JRWR, #2

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-1

99
3
Mason Crabtree, SRRB/LB, #25

Muscatine - Class 5A - District 5A-3

97
3
Isaac Kacmarynski, JRQB/LB, #3

Pella Christian - Class 1A - District 1A-6

97
5
Rob Emerson, SORB/CB, #7

Sioux City East - Class 5A - District 5A-6

96

Punt Returns

1
Brendan Monahan, JRQB/CB, #18

St. Albert - Class A - District A-7

15
2
Dawson Bond, JRRB/LB, #8

Red Oak - Class 2A - District 2A-8

13
3
Michael Blank, JRWR/DB, #17

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-4

12
4
Scott Pearson, SRWR/LB, #3

Underwood - Class 1A - District 1A-8

11
5
Luke Schieltz, JRRB/CB, #11

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

10

Punt Return Yards

1
Corder Noun Harder, SORB/DB, #11

Lynnville-Sully - Class A - District A-6

201
2
Carter Johnson, SRTE/QB, #3

Stanton - Class 8-Player - District 8-9

196
3
Luciano Fidone, JRWR/CB, #11

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

191
4
Scott Pearson, SRWR/LB, #3

Underwood - Class 1A - District 1A-8

181
5
Kolben Miller, SRQB/CB, #10

North Butler - Class A - District A-2

173

Punt Yards Per Return

1
Corder Noun Harder, SORB/DB, #11

Lynnville-Sully - Class A - District A-6

20.1
2
Scott Pearson, SRWR/LB, #3

Underwood - Class 1A - District 1A-8

16.5
3
Marco Guerrero, JRDE, #23

Hampton-Dumont-CAL - Class 3A - District 3A-3

13.0
3
Chris Schreck, SRWR/CB, #3

Van Meter - Class 1A - District 1A-7

13.0
5
Cooper Nicholson, JRWR/DB, #8

Dowling Catholic - Class 5A - District 5A-2

12.0

Punt Returns For TD

1
Griffin Greiner, SRWR/S, #8

Cardinal - Class 1A - District 1A-6

2
1
Beau Wadle, SORB/LB, #35

LeMars - Class 4A - District 4A-1

2
1
Kolben Miller, SRQB/CB, #10

North Butler - Class A - District A-2

2
1
Waylon Bolibaugh, JRCB/WR, #3

Oskaloosa - Class 4A - District 4A-4

2
1
Carter Johnson, SRTE/QB, #3

Stanton - Class 8-Player - District 8-9

2

Punt Return Longest For TD

1
Carson Wenhold, JRWR/DB, #6

South Winneshiek - Class A - District A-4

98
2
Corder Noun Harder, SORB/DB, #11

Lynnville-Sully - Class A - District A-6

92
3
Preston McCoy, SRRB/CB, #2

Alta-Aurelia - Class A - District A-1

80
4
Gable Mitchell, SRWR/S, #8

Iowa City High - Class 5A - District 5A-4

79
5
Tyler Kingery, SRWR/CB, #22

Exira-EHK - Class 8-Player - District 8-10

74

Field Goals Made

1
Kyle Konrardy, JRK, #1

Dubuque Senior - Class 5A - District 5A-3

6
2
Billy Moore, SOK, #8

Assumption - Class 3A - District 3A-4

5
2
Nathan Rottman, JRK, #29

Benton - Class 3A - District 3A-4

5
4
Logan Burchard, SRK/S, #10

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

4
4
Jake Hulstein, JRK, #8

Cedar Falls - Class 5A - District 5A-3

4

Field Goal Attempts

1
Kyle Konrardy, JRK, #1

Dubuque Senior - Class 5A - District 5A-3

8
2
Nathan Rottman, JRK, #29

Benton - Class 3A - District 3A-4

7
2
Luke Hardman, SOQB/DB, #14

Pella - Class 4A - District 4A-4

7
4
Billy Moore, SOK, #8

Assumption - Class 3A - District 3A-4

6
4
Logan Burchard, SRK/S, #10

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

6

Field Goal Percent

1
Billy Moore, SOK, #8

Assumption - Class 3A - District 3A-4

83.3%
2
Kyle Konrardy, JRK, #1

Dubuque Senior - Class 5A - District 5A-3

75.0%
3
Nathan Rottman, JRK, #29

Benton - Class 3A - District 3A-4

71.4%
4
Logan Burchard, SRK/S, #10

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

66.7%
4
Jake Hulstein, JRK, #8

Cedar Falls - Class 5A - District 5A-3

66.7%

Field Goal Longest

1
Luke Hardman, SOQB/DB, #14

Pella - Class 4A - District 4A-4

51
2
Boston Hensley, JRWR/CB, #6

Lewis Central - Class 4A - District 4A-6

50
3
Colten Clarahan, SRQB/LB, #19

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

48
4
Konnor May, JRRB, #13

Dallas Center-Grimes - Class 4A - District 4A-6

47
5
Carter Hurst, SRK, #16

Davenport Central - Class 5A - District 5A-4

46

PATs Made

1
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

31
1
Aidan Freeman, JRK, #17

Nevada - Class 3A - District 3A-2

31
1
Collin Brandt, SRWR/DB, #11

Underwood - Class 1A - District 1A-8

31
4
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan - Class 3A - District 3A-6

29
4
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

29

PAT Attempts

1
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

38
2
Collin Brandt, SRWR/DB, #11

Underwood - Class 1A - District 1A-8

36
3
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

34
4
Aidan Freeman, JRK, #17

Nevada - Class 3A - District 3A-2

32
5
Seth Menke, SRFB/LB, #36

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

31

PAT Points

1
Ethan Farrell , SRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-5

31
1
Aidan Freeman, JRK, #17

Nevada - Class 3A - District 3A-2

31
1
Collin Brandt, SRWR/DB, #11

Underwood - Class 1A - District 1A-8

31
4
Stephen Leinen, JRK/P, #8

Harlan - Class 3A - District 3A-6

29
4
Owen Cook, JRK/DB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-7

29

Two Point Conversions

1
Treyton Travis, SOWR/CB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

9
1
Drew Volkmann, JRQB/S, #14

Boyer Valley - Class 8-Player - District 8-10

9
1
Myles McMahon, JR#7

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

9
1
Nolan DeLong, JRRB/LB, #10

Durant - Class 1A - District 1A-5

9
5
Jake Travis, JRLB/RB, #5

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

8

Two Point Conversion Points

1
Treyton Travis, SOWR/CB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

18
1
Drew Volkmann, JRQB/S, #14

Boyer Valley - Class 8-Player - District 8-10

18
1
Myles McMahon, JR#7

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-4

18
1
Nolan DeLong, JRRB/LB, #10

Durant - Class 1A - District 1A-5

18
5
Jake Travis, JRLB/RB, #5

Baxter - Class 8-Player - District 8-7

16
LIVE
7:00 PM
NW-K
4-15
STA
12-9
7:00 PM
7:30 PM
MT V
18-8
WDL
28-3
7:30 PM