Football 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

37
2
Jack Franey, SRQB/S, #12

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

30
3
Gavin Smith, JRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

29
4
Lane Spieker, JRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-7

24
4
Conner Piehl, SRQB/CB, #20

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

24

Passing TDs

1
Jack Franey, SRQB/S, #12

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

23
2
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

22
3
Gavin Smith, JRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

13
3
Conor Gruver, JRQB/S, #14

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

13
3
Max Juergens, SRQB, #2

Norwalk - Class 3A - District 3A-8

13

Rushing TDs

1
Wyatt Hunter, SRRB/LB, #28

Grinnell - Class 3A - District 3A-6

18
2
Jaden Penning, SRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

16
2
Lane Spieker, JRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-7

16
4
Gavin Smith, JRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

15
5
Kolton Murphy, SRLB/RB, #27

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

14

Receiving TDs

1
Troy Holt, SRWR/DE, #7

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

11
2
Trey Shearer, SRWR/S, #10

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

10
3
Cole Watts, SRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

8
4
Caeden Glosser, JRWR/CB, #2

Davis County - Class 2A - District 2A-7

7
4
Carson Elbert, SRWR, #2

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

7

All Purpose Yards

1
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

2132
2
Cooper Dejean, SRQB/CB, #1

OABCIG - Class 1A - District 1A-9

1718
3
Lane Spieker, JRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-7

1527
4
Tate Stine-Smith, SRQB/S, #9

ADM - Class 3A - District 3A-8

1513
5
Conner Piehl, SRQB/CB, #20

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

1491

Passing Yards

1
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

1377
2
Cooper Dejean, SRQB/CB, #1

OABCIG - Class 1A - District 1A-9

1284
3
Garrett Baumhover, SRQB, #6

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-3

1208
4
Jack Franey, SRQB/S, #12

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

1154
5
Luke Longval, JRQB, #2

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

1078

Rushing Yards

1
Wyatt Hunter, SRRB/LB, #28

Grinnell - Class 3A - District 3A-6

1092
2
Jaden Penning, SRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

1003
3
Dawson Forgy, JRRB/S, #2

Winterset - Class 3A - District 3A-8

927
4
Nolan DeLong, SOFB, #10

Durant - Class 1A - District 1A-5

893
5
Dayson Clayton, SR#21

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-1

842

Receiving Yards

1
Trey Shearer, SRWR/S, #10

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

586
2
Cole Watts, SRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

481
3
Alec Wick, SRWR/CB, #10

Regina Catholic - Class A - District A-6

473
4
Ethan Carlson, SRWR, #12

Norwalk - Class 3A - District 3A-8

468
5
Tyler Schreier, SR#23

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-1

466

Total Tackles

1
Samuel Bandstra, SR#39

East Marshall - Class 1A - District 1A-3

63.0
2
Conner Murty, SROG/LB, #58

GMG - Class 8-Player - District 8-5

62.0
3
Kale Rodgers, SROG/LB, #51

North Fayette Valley - Class 2A - District 2A-4

60.0
4
Caleb Bacon, SROG/LB, #55

Lake Mills - Class A - District A-3

59.0
5
Jayden Harder, SR#44

Sioux Central - Class 1A - District 1A-1

52.0

Total Sacks

1
Brayden Evertson, SR#40

West Marshall - Class 2A - District 2A-3

10.5
2
Austin Bremner, JRRB/DE, #8

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

9.0
3
Kole Reis, SRDT/TE, #16

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

8.0
3
Dallas Kluender, JRQB/DE, #15

Woodbury Central - Class A - District A-10

8.0
5
Landon Miner, SROG/DE, #58

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

7.0

Interceptions

1
Sam Daniel, SRCB, #5

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-1

6
2
Grant Sturm, SRWR, #3

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

5
2
Oskar White, SRWR/CB, #18

Bondurant-Farrar - Class 3A - District 3A-7

5
2
Alex Feldmann, SR#5

Columbus Catholic - Class 1A - District 1A-4

5
2
Colby Burg, SRWR/CB, #1

Creston - Class 3A - District 3A-9

5

Fumble Recoveries

1
David Borchers, SOOT/DT, #72

North Scott - Class 3A - District 3A-4

4
1
Isaac Mann, SRRB/LB, #42

Pleasantville - Class 1A - District 1A-7

4
1
Nick Henry, JRQB/CB, #9

Starmont - Class A - District A-4

4
4
Rylan Hansen, JRWR/S, #10

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

3
4
Owen Harms, SRTE, #83

Ballard - Class 3A - District 3A-2

3

Offensive Touchdowns

1
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

35
2
Jack Franey, SRQB/S, #12

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

30
3
Gavin Smith, JRQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

28
4
Conner Piehl, SRQB/CB, #20

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

23
5
Lane Spieker, JRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-7

19

Offensive Yards

1
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

1989
2
Cooper Dejean, SRQB/CB, #1

OABCIG - Class 1A - District 1A-9

1588
3
Tate Stine-Smith, SRQB/S, #9

ADM - Class 3A - District 3A-8

1513
4
Conner Piehl, SRQB/CB, #20

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

1369
5
Taurice Grant, SRQB/DE, #1

Meskwaki Settlement - Class 8-Player - District 8-5

1328

Defensive Touchdowns

1
Jackson Dewald , SOQB/LB, #5

Westwood - Class A - District A-10

3
2
Andin Farrell, JRWR/LB, #5

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

2
2
Braxton Blackburn, FR#10

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

2
2
Braden Gladwin, SO#45

Lisbon - Class A - District A-6

2
2
Andrew Mitchell, SRLB, #31

PCM - Class 2A - District 2A-8

2

Passing Completions

1
Tate Stine-Smith, SRQB/S, #9

ADM - Class 3A - District 3A-8

84
2
Dante Dolash, SRQB/S, #5

South Hardin - Class 1A - District 1A-3

77
3
Brent Scott, SRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

76
3
Gavin Hierseman, SRQB/S, #15

West Branch - Class 1A - District 1A-5

76
5
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

74

Passing Attempts

1
Nathan Russell, JRQB, #12

Nodaway Valley - Class A - District A-8

157
2
Garrett Trapp, SRQB/S, #15

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

154
3
Brent Scott, SRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

144
4
Judd Roberts, JRQB, #4

Saydel - Class 2A - District 2A-8

142
5
Tate Stine-Smith, SRQB/S, #9

ADM - Class 3A - District 3A-8

136

Passing Yards Per Completion

1
Cooper Dejean, SRQB/CB, #1

OABCIG - Class 1A - District 1A-9

20.7
2
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

18.6
3
Carson Toebe, JRQB/CB, #5

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

18.1
4
Garrett Baumhover, SRQB, #6

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-3

17.8
5
Teagon Kasperbauer, SOQB, #11

Harlan - Class 3A - District 3A-9

17.3

Passing Quarterback Rating

1
Eddie Burgess, JRQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

160.7
2
Garrett Baumhover, SRQB, #6

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-3

155.5
3
Cooper Dejean, SRQB/CB, #1

OABCIG - Class 1A - District 1A-9

150.3
4
Max Juergens, SRQB, #2

Norwalk - Class 3A - District 3A-8

146.2
5
Luke Longval, JRQB, #2

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

142.9

Rushing Attempts

1
Keagan Giesking, SRRB/LB, #11

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

131
2
Gage Voshell, SRFB/LB, #4

Oelwein - Class 2A - District 2A-4

130
3
Chase Verrett, SRRB/LB, #5

Aplington-Parkersburg - Class 1A - District 1A-3

125
4
Jaden Penning, SRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

116
4
Lawson Losee, JR#2

Riceville - Class 8-Player - District 8-2

116

Rushing Yards Per Carry

1
Carlos Gomez, SORB/CB, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

81.0
2
Cole McGriff, SRWR/CB, #2

Grinnell - Class 3A - District 3A-6

72.0
3
Grahm Nason, SO#4

West Marshall - Class 2A - District 2A-3

71.0
4
Vance Katzfey, JRWR/LB, #23

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

59.0
5
Zaie Miller, JRWR, #25

Davenport Central - Class 4A - District 4A-5

46.0

Rushing Longest For TD

1
McCrae Hagarty, SORB/LB, #43

Waverly-Shell Rock - Class 3A - District 3A-3

98
2
Drew Larson, SRRB/LB, #20

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-3

97
3
Jack Menster, SORB/LB, #6

Cascade - Class 1A - District 1A-5

96
4
Karson Dunn, SR#8

Carlisle - Class 3A - District 3A-7

95
4
Brady Seuntjens, SRQB/S, #12

MVAOCOU - Class 1A - District 1A-9

95

Receptions

1
Tyler Moore, SRTE/DE, #82

Johnston - Class 4A - District 4A-6

35
2
Caelen Devault, JRRB/CB, #1

Nodaway Valley - Class A - District A-8

34
3
Trey Shearer, SRWR/S, #10

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

33
4
Lucas Ray, JRWR/S, #1

ADM - Class 3A - District 3A-8

32
5
Ethan Carlson, SRWR, #12

Norwalk - Class 3A - District 3A-8

30

Receiving Yards Per Catch

1
Carson Duinink, SRWR, #26

PCM - Class 2A - District 2A-8

89.0
2
Sam Gingerich, SRCB/WR, #2

West Liberty - Class 2A - District 2A-5

75.0
3
Adam Dunlap, JRWR/CB, #15

Camanche - Class 2A - District 2A-5

72.0
4
Garrett Christensen, JRWR/DE, #81

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

69.0
5
Aydin Flockhart, SR#2

Durant - Class 1A - District 1A-5

68.0

Reception Longest For TD

1
Jeremiah Feahn, JRWR/LB, #7

Waterloo West - Class 4A - District 4A-6

99
1
Brad Bellis, JRWR/S, #2

West Monona - Class A - District A-10

99
3
Marco Guerrero, SODE, #25

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

97
4
Chase McKinney, SRWR, #13

Norwalk - Class 3A - District 3A-8

94
5
Davares Whitaker, JRWR/CB, #14

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

93

Tackles Solo

1
Samuel Bandstra, SR#39

East Marshall - Class 1A - District 1A-3

54
2
Caleb Bacon, SROG/LB, #55

Lake Mills - Class A - District A-3

53
3
Kale Rodgers, SROG/LB, #51

North Fayette Valley - Class 2A - District 2A-4

45
4
Sam Flemming, SRCB/WR, #4

Davenport Central - Class 4A - District 4A-5

43
4
Conner Murty, SROG/LB, #58

GMG - Class 8-Player - District 8-5

43

Total Tackles For Loss

1
Thomas Gansen, SROG/DT, #52

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

21.0
2
Wyatt Hatcher, JRLB/FB, #7

Lewis Central - Class 3A - District 3A-9

14.5
2
Tucker Tepoel, SROT/DE, #83

Southwest Valley - Class A - District A-9

14.5
2
Dylan Hoefer, JR#94

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

14.5
5
Hunter Deyo, JRDT/OT, #72

Lewis Central - Class 3A - District 3A-9

13.5

Interception Return Yards

1
Davares Whitaker, JRWR/CB, #14

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

138
2
Cade Nelson, JRWR/CB, #3

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

122
3
Jayden McFarland, SRRB/S, #3

Westwood - Class A - District A-10

112
4
Nathan Coffman, JRRB/CB, #22

South Hardin - Class 1A - District 1A-3

101
5
Cy Patterson, SRWR/S, #2

St. Albert - Class A - District A-9

92

Interceptions Returned For TD

1
Andin Farrell, JRWR/LB, #5

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

2
1
Colby Sandholt, SRWR/DB, #9

Pleasantville - Class 1A - District 1A-7

2
1
Davares Whitaker, JRWR/CB, #14

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

2
4
Austin Kunkle, SORB/CB, #24

ACGC - Class 1A - District 1A-8

1
4
Jayden Mackie, JRWR/CB, #23

Aplington-Parkersburg - Class 1A - District 1A-3

1

Fumble Return Yards

1
Jackson Dewald , SOQB/LB, #5

Westwood - Class A - District A-10

132
2
Trevor Simmons, SRQB/CB, #12

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-8

91
3
Carter Schulte, SRQB/S, #2

Waterloo West - Class 4A - District 4A-6

82
4
Jacob Darr, SRRB/S, #30

Indianola - Class 4A - District 4A-3

81
5
Gibson Olson, JR#22

Sioux Central - Class 1A - District 1A-1

72

Fumble Longest For TD

1
Trevor Simmons, SRQB/CB, #12

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-8

91
2
Carter Schulte, SRQB/S, #2

Waterloo West - Class 4A - District 4A-6

82
3
Jacob Darr, SRRB/S, #30

Indianola - Class 4A - District 4A-3

81
4
Gibson Olson, JR#22

Sioux Central - Class 1A - District 1A-1

72
5
Cael Brunner, SROT/LB, #56

Nashua-Plainfield - Class A - District A-3

70

Kickoffs

1
William Amfahr, JRQB/CB, #1

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

56
2
Owen Cook, SOK/LB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

48
3
Ethan Farrell , JRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

45
4
Matthew Beisswenger, JRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

43
5
Caleb Wakehouse, SR#1

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

37

Kickoff Yards

1
William Amfahr, JRQB/CB, #1

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

2531
2
Matthew Beisswenger, JRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

2121
3
Ethan Farrell , JRWR/CB, #2

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

1969
4
Owen Cook, SOK/LB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

1937
5
Conner Funk, JRQB/CB, #7

West Delaware - Class 3A - District 3A-3

1727

Kickoff Touchbacks

1
Matthew Beisswenger, JRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

37
2
William Amfahr, JRQB/CB, #1

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

36
3
Owen Cook, SOK/LB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

24
4
Jake DeMey, SRTE/DE, #31

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

21
5
Ryan Stortenbecker, SORB/LB, #5

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

16

Punts

1
Antonio Prates , SRP, #10

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-1

46
2
Jacob Cross, SRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-6

28
2
Brayden Robards, SRWR/CB, #25

Okoboji - Class 2A - District 2A-2

28
4
Wyatt Gulker, JR#5

Western Christian - Class 1A - District 1A-1

27
5
Cole Silver, SRWR/LB, #10

Central City - Class 8-Player - District 8-3

26

Punt Yards

1
Ty Nissen, SRRB/LB, #5

Carroll - Class 3A - District 3A-9

1033
2
Jacob Cross, SRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-6

999
3
Wyatt Gulker, JR#5

Western Christian - Class 1A - District 1A-1

985
4
Brayden Robards, SRWR/CB, #25

Okoboji - Class 2A - District 2A-2

981
5
Ryan Mace, SRQB/S, #4

Pella - Class 3A - District 3A-7

937

Punt Yards Per

1
Cade Nelson, JRWR/CB, #3

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

51.3
2
Cory Bantam, JR#11

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

51.0
3
Nick Nyren, SRK, #9

Johnston - Class 4A - District 4A-6

50.0
4
Max Jackson, SR#3

Bellevue - Class A - District A-5

47.5
5
Joshua VanSeveren, SRRB/CB, #3

Assumption - Class 3A - District 3A-4

47.0

Kickoff Returns

1
Marshall Van DeVegte, SRWR/K, #16

Central City - Class 8-Player - District 8-3

28
2
Cale Swain, SORB/CB, #8

Griswold - Class 8-Player - District 8-7

15
3
Carsen Jeanes, SRRB/CB, #19

Oelwein - Class 2A - District 2A-4

14
4
Teagan Meyer, SRWR/DB, #6

Alta-Aurelia - Class A - District A-2

13
4
Will Ragaller, JRRB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-8

13

Kickoff Return Yards

1
Marshall Van DeVegte, SRWR/K, #16

Central City - Class 8-Player - District 8-3

482
2
Will Ragaller, JRRB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-8

379
3
Tate Bianchi, JRRB/CB, #22

Manson-NW Webster - Class A - District A-2

364
4
Lucas Ray, JRWR/S, #1

ADM - Class 3A - District 3A-8

358
5
Brayden Pratt, SRWR/CB, #3

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

354

Kickoff Yards Per Return

1
Karter Petzenhauser, JRS/WR, #1

Spencer - Class 3A - District 3A-1

98.0
2
Blayde Bellis, SRWR/CB, #1

Wapsie Valley - Class A - District A-4

83.0
3
Seth Malcom, SR#8

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

78.0
4
Scott Pearson, JR#3

Underwood - Class 1A - District 1A-9

72.0
5
Connor McKee, SRWR/CB, #1

CAM - Class 8-Player - District 8-7

70.0

Kickoff Returns For TD

1
Lane Spieker, JRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-7

3
1
Brigham Daniel, SRRB/S, #24

Glidden-Ralston - Class 8-Player - District 8-8

3
1
Devyn Decious, SR#3

Lisbon - Class A - District A-6

3
1
Troy Holt, SRWR/DE, #7

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

3
5
Tate Bianchi, JRRB/CB, #22

Manson-NW Webster - Class A - District A-2

2

Kickoff Return Longest For TD

1
Kade Kreinbring, JRWR/CB, #17

Assumption - Class 3A - District 3A-4

99
1
Grahm Goering, SRWR/DB, #12

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

99
3
Karter Petzenhauser, JRS/WR, #1

Spencer - Class 3A - District 3A-1

98
4
Kyler Watson, SRCB/WR, #12

Ballard - Class 3A - District 3A-2

97
4
Jake Gustison, SORB/LB, #2

Wapello - Class A - District A-6

97

Punt Returns

1
Nathan Gee, SRCB, #24

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-5

12
2
Luke DeMeulenaere, SRRB/LB, #18

Belle Plaine - Class A - District A-7

11
3
Logan Woellert, SRWR/CB, #13

West Delaware - Class 3A - District 3A-3

10
4
Mason Murphy, SRS/WR, #2

Ballard - Class 3A - District 3A-2

9
4
Brenden Fisch, SORB/LB, #21

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

9

Punt Return Yards

1
Luke DeMeulenaere, SRRB/LB, #18

Belle Plaine - Class A - District A-7

193
2
Brady Duwa, SRRB/S, #34

Sigourney Keota - Class 1A - District 1A-6

186
3
Nathan Gee, SRCB, #24

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-5

180
4
Tanner Severson, SRRB/CB, #3

West Lyon - Class 2A - District 2A-1

166
5
TJ Whitelow, SRWR/CB, #23

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

161

Punt Yards Per Return

1
Zack Dirkx, JRRB/CB, #3

Carroll - Class 3A - District 3A-9

54.0
2
Triston Miller, SOWR/S, #2

Columbus - Class A - District A-6

52.0
3
Gabe Gilgen, JRRB/LB, #4

West Harrison - Class 8-Player - District 8-8

48.0
4
Chase Harms, SRWR/CB, #24

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

46.0
5
Brayden Evertson, SR#40

West Marshall - Class 2A - District 2A-3

45.0

Punt Returns For TD

1
Lane Spieker, JRRB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-7

2
1
TJ Whitelow, SRWR/CB, #23

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

2
1
Luke Menster, JRRB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-3

2
1
Tanner Severson, SRRB/CB, #3

West Lyon - Class 2A - District 2A-1

2
5
Chase Harms, SRWR/CB, #24

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

1

Punt Return Longest For TD

1
Caylor Hoffer, JRRB/CB, #8

Denver - Class 1A - District 1A-4

87
2
Logan Knaack, JRQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

81
3
Lucas Unsen, SRRB/LB, #3

Marion - Class 3A - District 3A-4

80
4
Tanner Severson, SRRB/CB, #3

West Lyon - Class 2A - District 2A-1

75
5
Colby Sawvell, SR#13

Wilton - Class 1A - District 1A-5

74

Field Goals Made

1
Josue Torres, JRWR/CB, #81

Clarke - Class 2A - District 2A-8

5
2
Jake Hulstein, SOK, #37

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-5

4
2
Jacob Schroeder, JRK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

4
2
Jack Lloyd, SOK/P, #2

Sioux City North - Class 4A - District 4A-1

4
2
Cael Fiderlein, SROG/K, #51

West Branch - Class 1A - District 1A-5

4

Field Goal Attempts

1
Jack Lloyd, SOK/P, #2

Sioux City North - Class 4A - District 4A-1

6
1
Cael Fiderlein, SROG/K, #51

West Branch - Class 1A - District 1A-5

6
3
Logan Burchard, JRK/S, #10

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-5

5
3
Jake Hulstein, SOK, #37

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-5

5
3
Josue Torres, JRWR/CB, #81

Clarke - Class 2A - District 2A-8

5

Field Goal Percent

1
Cameren Rindone, SRWR/CB, #8

Algona - Class 2A - District 2A-2

100%
1
Jacob Daniel, SRTE/K, #11

Assumption - Class 3A - District 3A-4

100%
1
Nathan Rottman, SOK, #29

Benton - Class 3A - District 3A-6

100%
1
Jacob Cross, SRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-6

100%
1
Josue Torres, JRWR/CB, #81

Clarke - Class 2A - District 2A-8

100%

Field Goal Longest

1
Jake Hulstein, SOK, #37

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-5

45
1
Jack Lloyd, SOK/P, #2

Sioux City North - Class 4A - District 4A-1

45
3
Eric Lensing, SRK/P, #2

Mason City - Class 3A - District 3A-2

44
4
Lennox Krell, SRK, #46

Valley - Class 4A - District 4A-3

43
5
Nathan Barnes, SRRB/LB, #38

Clarinda - Class 2A - District 2A-9

41

PATs Made

1
Matthew Beisswenger, JRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

32
1
Owen Cook, SOK/LB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

32
3
Jacob Schroeder, JRK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

26
3
Conner Funk, JRQB/CB, #7

West Delaware - Class 3A - District 3A-3

26
5
Colin Gordon, FRQB/S, #7

Grundy Center - Class A - District A-7

22

PAT Attempts

1
Matthew Beisswenger, JRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

36
2
Owen Cook, SOK/LB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

35
3
Conner Funk, JRQB/CB, #7

West Delaware - Class 3A - District 3A-3

29
4
William Amfahr, JRQB/CB, #1

Martensdale-St Marys - Class 8-Player - District 8-6

27
5
Jacob Schroeder, JRK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

26

PAT Points

1
Matthew Beisswenger, JRWR/LB, #13

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

32
1
Owen Cook, SOK/LB, #9

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

32
3
Jacob Schroeder, JRK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-3

26
3
Conner Funk, JRQB/CB, #7

West Delaware - Class 3A - District 3A-3

26
5
Colin Gordon, FRQB/S, #7

Grundy Center - Class A - District A-7

22

Two Point Conversions

1
Tanner Dierking, SRQB/LB, #12

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

9
2
Cale Culver, JRRB/CB, #25

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

8
3
Cael Frost, SR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-3

7
3
Zack Belden, SOQB/S, #18

Murray - Class 8-Player - District 8-6

7
3
Luke Menster, JRRB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-3

7

Two Point Conversion Points

1
Tanner Dierking, SRQB/LB, #12

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

18
2
Cale Culver, JRRB/CB, #25

AGWSR - Class 8-Player - District 8-2

16
3
Cael Frost, SR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-3

14
3
Zack Belden, SOQB/S, #18

Murray - Class 8-Player - District 8-6

14
3
Luke Menster, JRRB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-3

14