Football 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

51
1
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

51
3
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

50
4
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

49
5
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

48

Passing TDs

1
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

46
2
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

41
3
Kadin Bennett, SRQB/CB, #86

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

39
4
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

36
4
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

36

Rushing TDs

1
Thomas Even, SR#1

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

39
1
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

39
3
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

34
4
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

33
5
Harrison Bey-Buie, SRRB, #32

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

32

Receiving TDs

1
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

27
2
Isaac Ihnen, SRWR/LB, #13

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

21
3
Brock Leaders, SR#5

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

19
4
Will Burds, SRS/WR, #31

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

17
5
Lewis Havel, SR#5

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

16

All Purpose Yards

1
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

4079
2
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

3367
3
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

3288
4
Cam Miller, SRQB/S, #4

Solon - Class 3A - District 3A-6

3276
5
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

3272

Passing Yards

1
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

3640
2
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

2997
3
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

2826
4
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

2654
5
Michael Schafer, SRQB/CB, #3

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

2503

Rushing Yards

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

2352
2
Caleb Swalla, SRRB/LB, #33

Earlham - Class A - District A-9

2325
3
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

2295
4
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

2164
5
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

2095

Receiving Yards

1
Kade Lynott, SRRB/LB, #32

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

1594
2
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

1545
3
Jake Nieman, SRRB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

1304
4
Brock Leaders, SR#5

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

1265
5
Cade Jargo, SRCB/WR, #6

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

1090

Total Tackles

1
Noah Schroeder, SROG/LB, #43

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

158.5
2
Justin McCunn, SRRB/LB, #21

Red Oak - Class 2A - District 2A-9

111.0
3
Cale Yoder, SROG/LB, #63

Lone Tree - Class 8-Player - District 8-4

107.5
4
Holden Sevening, SRRB/LB, #44

Alburnett - Class A - District A-5

106.0
5
Trevor Carlson, SRRB/LB, #46

Tri-Center - Class A - District A-10

102.5

Total Sacks

1
Skyler Waldschmitt, SRTE/LB, #24

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

18.5
2
Tanner Eilts, SROG/DE, #52

Hinton - Class A - District A-1

15.0
3
Ethan Steffensen, SROG/DT, #55

CAM - Class 8-Player - District 8-8

14.0
4
Collin Bohnenkamp, SR#55

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

11.5
5
Kobe Clayborne, SRDT/OT, #52

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

10.5

Interceptions

1
Caden Schrage, SRQB/S, #15

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

11
2
Jacob Holste, SRTE/S, #20

CAM - Class 8-Player - District 8-8

9
3
Luke Lyon, SRRB/CB, #16

Westwood - Class A - District A-10

8
4
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

7
4
Fischer Ohrt, SR#10

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

7

Fumble Recoveries

1
Kolby Micetich, SRRB/LB, #17

Centerville - Class 2A - District 2A-8

18
2
Fischer Ohrt, SR#10

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

6
2
Brady Wiseman, SROG/LB, #50

Pleasantville - Class 1A - District 1A-7

6
2
Jake DeGroot, SRTE/LB, #44

Prairie - Class 4A - District 4A-3

6
2
Augustine Tokpa, SRLB/RB, #10

Urbandale - Class 4A - District 4A-7

6

Offensive Touchdowns

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

51
1
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

51
3
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

50
4
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

48
4
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

48

Offensive Yards

1
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

4079
2
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

3288
3
Cam Miller, SRQB/S, #4

Solon - Class 3A - District 3A-6

3276
4
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

3272
5
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

3046

Defensive Touchdowns

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

4
2
Griffin Diggs, SRWR/CB, #14

Ogden - Class 1A - District 1A-2

3
2
Tanner Lukavsky, SRRB/LB, #32

West Branch - Class 1A - District 1A-4

3
4
Riley Fangman, SRRB/LB, #28

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

2
4
Noah Beck, SRRB/S, #23

BGM - Class A - District A-6

2

Passing Completions

1
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

248
2
Michael Schafer, SRQB/CB, #3

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

209
3
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

208
4
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

204
5
Jeff Carlson, SRQB/S, #12

Monticello - Class 2A - District 2A-4

199

Passing Attempts

1
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

356
2
Michael Schafer, SRQB/CB, #3

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

349
3
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

328
4
Jeff Carlson, SRQB/S, #12

Monticello - Class 2A - District 2A-4

327
5
Cooper Downs, SRQB, #8

Ames - Class 4A - District 4A-7

324

Passing Yards Per Completion

1
Graden Arnold, SR#1

Chariton - Class 2A - District 2A-8

20.5
2
Reese Jamison, SRRB/LB, #28

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-7

19.4
3
Jalyn Gramstad, SRQB/S, #4

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

18.7
4
Kyle Koppes, SRQB/CB, #9

Springville - Class 8-Player - District 8-3

18.5
5
Blake Wilkins, SRQB/LB, #16

Tipton - Class 2A - District 2A-5

18.3

Passing Quarterback Rating

1
Drew Sonnenberg, SRQB/S, #7

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

167.4
2
Anthony Potthoff, SRQB/S, #10

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

165.9
3
Jalyn Gramstad, SRQB/S, #4

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

157.4
4
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

157.4
5
Cam Miller, SRQB/S, #4

Solon - Class 3A - District 3A-6

152.4

Rushing Attempts

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

288
2
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

287
3
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

282
4
Skyler Schultes, SRQB/S, #9

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

274
5
Jeffrey Eagle, SR#22

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

271

Rushing Yards Per Carry

1
Aaron Blom, SRQB/CB, #3

Oskaloosa - Class 3A - District 3A-7

83.0
2
Zach Schwarte, SRWR/LB, #9

Albia - Class 2A - District 2A-6

68.0
3
Talon Reidel, SRWR/CB, #84

Bedford - Class 8-Player - District 8-7

59.0
4
Rashard Hernandez-Duncan, SRCB/WR, #2

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

54.0
5
Brandon Canny, SRWR/S, #8

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

48.0

Rushing Longest For TD

1
Kole Telford, SRRB/S, #5

Central Lyon - Class 2A - District 2A-1

98
2
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

97
2
Logan Meyer, SRRB/LB, #1

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

97
4
Logan Schmitt, SRQB/CB, #9

Independence - Class 3A - District 3A-3

95
5
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

92

Receptions

1
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

91
2
Trystin Ross, SRTE/LB, #30

Colfax-Mingo - Class 1A - District 1A-7

81
3
Kade Lynott, SRRB/LB, #32

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

79
4
Deric Fitzgerald, SRWR/CB, #5

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

78
5
Nic Duysen, SRTE/LB, #10

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

77

Receiving Yards Per Catch

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

79.0
2
Evan Wulfekuhle, SRRB/LB, #24

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

77.0
3
Christian Steffensmeier, SRWR/CB, #24

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

69.0
4
Drew Dupont, SRWR/CB, #84

Xavier - Class 3A - District 3A-4

62.0
5
Bryce Cole, SRTE/DT, #44

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

57.0

Reception Longest For TD

1
Nick Danielson, SRWR/CB, #5

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

99
2
Tyler Cooley, SRLB, #6

Wapello - Class 1A - District 1A-5

97
3
Reece Martin, SRWR/CB, #3

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

95
3
Wyatt Sutter, SRWR/LB, #12

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

95
5
Dominick DiCesare, SRWR/LB, #6

Martensdale-St Marys - Class A - District A-8

93

Tackles Solo

1
Noah Schroeder, SROG/LB, #43

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

118
2
Justin McCunn, SRRB/LB, #21

Red Oak - Class 2A - District 2A-9

96
3
Jacob Hanley, SRLB, #52

Waterloo East - Class 3A - District 3A-3

86
4
Dylan Cain, SR#7

Chariton - Class 2A - District 2A-8

85
5
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

84

Total Tackles For Loss

1
Jordan Kriegel, SRRB/LB, #32

BGM - Class A - District A-6

36.0
1
Skyler Waldschmitt, SRTE/LB, #24

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

36.0
3
Kaden Sutton, SROG/DT, #70

ADM - Class 3A - District 3A-9

31.5
4
Jay Oostendorp, SRLB/FB, #45

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

29.0
5
Cale Yoder, SROG/LB, #63

Lone Tree - Class 8-Player - District 8-4

28.0

Interception Return Yards

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

219
2
Griffin Diggs, SRWR/CB, #14

Ogden - Class 1A - District 1A-2

195
3
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

190
4
Peyton Boozell, SRWR/S, #9

Indianola - Class 4A - District 4A-6

157
5
Luke Lyon, SRRB/CB, #16

Westwood - Class A - District A-10

150

Interceptions Returned For TD

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

4
2
Griffin Diggs, SRWR/CB, #14

Ogden - Class 1A - District 1A-2

3
2
Tanner Lukavsky, SRRB/LB, #32

West Branch - Class 1A - District 1A-4

3
4
Riley Fangman, SRRB/LB, #28

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

2
4
Levi Exline, SRLB/RB, #91

East Union - Class 8-Player - District 8-6

2

Fumble Return Yards

1
Thor Maakestad, SRWR/CB, #1

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
2
Treyton Cacek, SRRB/LB, #16

GTRA - Class A - District A-3

93
2
Estevan Quintana, SRS/WR, #17

Sioux City West - Class 4A - District 4A-2

93
4
Cale Anthony, SRRB/LB, #5

Pleasantville - Class 1A - District 1A-7

85
5
Canaan Terpstra, SRLB, #25

Newton - Class 3A - District 3A-7

83

Fumble Longest For TD

1
Thor Maakestad, SRWR/CB, #1

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
2
Treyton Cacek, SRRB/LB, #16

GTRA - Class A - District A-3

93
3
Cale Anthony, SRRB/LB, #5

Pleasantville - Class 1A - District 1A-7

85
4
Canaan Terpstra, SRLB, #25

Newton - Class 3A - District 3A-7

83
5
Estevan Quintana, SRS/WR, #17

Sioux City West - Class 4A - District 4A-2

80

Kickoffs

1
Ayden Hahn, SR#6

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

124
2
Alexis Rodriquez, SR#53

Sheldon - Class 2A - District 2A-1

111
3
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

101
4
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

100
5
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

91

Kickoff Yards

1
Ayden Hahn, SR#6

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

5257
2
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

4476
3
Reed Shea, SRCB, #13

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

4220
4
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

4115
5
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

3977

Kickoff Touchbacks

1
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

50
2
Eli Thede, SRWR/CB, #22

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

48
3
Blake Osborn, SRWR/S, #44

Benton - Class 2A - District 2A-7

44
4
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

43
4
Reed Shea, SRCB, #13

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

43

Punts

1
Lucas Mitchell, SR#10

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

58
2
Zach Needham, SRDE, #30

Dallas Center-Grimes - Class 3A - District 3A-2

54
3
Francisco Alejo, SRP/K, #95

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

53
3
Austin Pyles, SRRB/LB, #14

Saydel - Class 2A - District 2A-8

53
5
Kole Tupa, SRQB/WR, #9

Center Point-Urbana - Class 3A - District 3A-4

52

Punt Yards

1
Zach Needham, SRDE, #30

Dallas Center-Grimes - Class 3A - District 3A-2

1978
2
Francisco Alejo, SRP/K, #95

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

1825
3
Lucas Mitchell, SR#10

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

1763
4
Quentin Schneider, SRWR/S, #3

Fort Madison - Class 3A - District 3A-6

1662
5
Kole Tupa, SRQB/WR, #9

Center Point-Urbana - Class 3A - District 3A-4

1638

Punt Yards Per

1
Josh Henkenius, SRQB/S, #5

South Central Calhoun - Class 1A - District 1A-2

63.0
2
Zack Lasek, SR#50

Highland - Class A - District A-6

49.8
3
Karter Kester, SRTE, #97

Ankeny Centennial - Class 4A - District 4A-2

48.0
4
Jacob Athen, SRWR/S, #4

Red Oak - Class 2A - District 2A-9

46.3
5
Blake Osborn, SRWR/S, #44

Benton - Class 2A - District 2A-7

44.1

Kickoff Returns

1
Seamus Poynton, SRRB/LB, #2

Solon - Class 3A - District 3A-6

40
2
Derek Mueller, SRQB/S, #19

Griswold - Class 8-Player - District 8-7

33
3
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

32
4
Kato Dougan, SR#5

Perry - Class 3A - District 3A-2

30
5
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

26

Kickoff Return Yards

1
Derek Mueller, SRQB/S, #19

Griswold - Class 8-Player - District 8-7

788
2
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

723
3
Parker Gallagher, SRWR/CB, #12

Alburnett - Class A - District A-5

619
4
Jordan Carey, SRWR/CB, #9

Union Community - Class 2A - District 2A-7

616
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

565

Kickoff Yards Per Return

1
Matt Riedemann, SRRB/LB, #26

South O'Brien - Class A - District A-1

115.0
2
Colby Kafer, SRRB, #2

Greene County - Class 2A - District 2A-9

66.0
3
Tyler Pearson, SRRB/LB, #27

Southwest Valley - Class A - District A-9

63.0
4
Kobe Nobis, SRRB/LB, #3

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

59.0
5
Tristan Mammen, SRRB/S, #11

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

55.0

Kickoff Returns For TD

1
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

4
2
Kalen Walker, SR#12

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - District 2A-6

3
2
Anthony Stogdill, SRRB/CB, #5

Shenandoah - Class 2A - District 2A-9

3
4
Tyler Pate, SRS, #1

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

2
4
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

2

Kickoff Return Longest For TD

1
Carter Franzen, SRWR/CB, #27

Nevada - Class 2A - District 2A-7

99
1
Isaiah Wagner, SRWR, #11

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

99
3
Josef Smith, SRRB/LB, #7

West Hancock - Class A - District A-3

98
3
Kaiden Cuevas, SRRB/CB, #24

Xavier - Class 3A - District 3A-4

98
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

97

Punt Returns

1
Luke South, SR#5

Panorama - Class 1A - District 1A-8

22
1
Bryce Achenbach, SRWR/S, #7

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-7

22
3
Scott Anderson, SRCB, #3

Norwalk - Class 3A - District 3A-8

21
3
Brayden Harris, SRWR/S, #12

South Hardin - Class 1A - District 1A-6

21
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

20

Punt Return Yards

1
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

396
2
Carter Morton, SRWR/S, #3

Greene County - Class 2A - District 2A-9

387
3
Brayden Harris, SRWR/S, #12

South Hardin - Class 1A - District 1A-6

364
4
Owen Timmerman, SRWR/CB, #5

Mediapolis - Class 1A - District 1A-5

321
5
Noah Beck, SRRB/S, #23

BGM - Class A - District A-6

309

Punt Yards Per Return

1
Riley Fangman, SRRB/LB, #28

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

94.0
2
L.J. Henderson, SR#22

Camanche - Class 2A - District 2A-5

68.0
2
Justin Savadty, SRRB/CB, #21

GMG - Class A - District A-7

68.0
4
Derek Mueller, SRQB/S, #19

Griswold - Class 8-Player - District 8-7

65.0
5
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

58.0

Punt Returns For TD

1
Seth Juhl, SRRB/S, #24

Des Moines Christian - Class 2A - District 2A-8

3
1
Carter Morton, SRWR/S, #3

Greene County - Class 2A - District 2A-9

3
1
Nate Loecher, SRWR, #18

Valley - Class 4A - District 4A-7

3
1
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

3
5
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

2

Punt Return Longest For TD

1
Riley Fangman, SRRB/LB, #28

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

94
2
Caleb Swalla, SRRB/LB, #33

Earlham - Class A - District A-9

87
3
Tyler Pate, SRS, #1

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

82
4
Jamison Heinz, SRRB/S, #13

Humboldt - Class 3A - District 3A-2

78
5
Anthony Krier, SRRB/S, #11

Alta-Aurelia - Class A - District A-2

74

Field Goals Made

1
Michael Dunn, SRK/P, #49

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

11
2
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

9
3
Adam Wessels, SR#21

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

8
3
Logan Sunvold, SR#26

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

8
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

7

Field Goal Attempts

1
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

14
2
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

13
3
Michael Dunn, SRK/P, #49

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

12
4
Adam Wessels, SR#21

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

10
4
Cade Tjaden, SRK, #3

Waukee - Class 4A - District 4A-6

10

Field Goal Percent

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

100%
1
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

100%
1
Caden Reinke, SRK, #44

Cascade - Class 1A - District 1A-4

100%
1
Franz Sirna, SRK/CB, #35

Assumption - Class 3A - District 3A-5

100%
1
Cameron Terry, SRTE/LB, #13

Earlham - Class A - District A-9

100%

Field Goal Longest

1
Jaffer Murphy, SRK/P, #9

Marion - Class 3A - District 3A-4

55
2
Trent McCann, SRWR/S, #20

Centerville - Class 2A - District 2A-8

52
3
Blake Osborn, SRWR/S, #44

Benton - Class 2A - District 2A-7

50
3
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

50
5
Tommy Weissenburger1, SRK/LB, #55

Des Moines Christian - Class 2A - District 2A-8

47

PATs Made

1
Gabe Ulrich, SRK/P, #1

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

59
2
Luke Mieska, SRRB/S, #24

Treynor - Class 1A - District 1A-9

58
3
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

57
4
Cael O'Neill, SRWR/CB, #3

Solon - Class 3A - District 3A-6

56
5
Aiden Feldman, SRK, #1

Valley - Class 4A - District 4A-7

55

PAT Attempts

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

66
2
Gabe Ulrich, SRK/P, #1

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

65
3
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

60
3
Luke Mieska, SRRB/S, #24

Treynor - Class 1A - District 1A-9

60
5
Cameron Terry, SRTE/LB, #13

Earlham - Class A - District A-9

59

PAT Points

1
Gabe Ulrich, SRK/P, #1

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

59
2
Luke Mieska, SRRB/S, #24

Treynor - Class 1A - District 1A-9

58
3
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

57
4
Cael O'Neill, SRWR/CB, #3

Solon - Class 3A - District 3A-6

56
5
Aiden Feldman, SRK, #1

Valley - Class 4A - District 4A-7

55

Two Point Conversions

1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

18
2
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

16
3
Thomas Even, SR#1

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

13
3
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

13
5
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

12

Two Point Conversion Points

1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

36
2
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

32
3
Thomas Even, SR#1

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

26
3
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

26
5
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

24