Swimming 2021-22
QuikStatsQuikStats Iowa

50Y Freestyle

1
Max Wetteland, SR

Bettendorf - District Davenport

R 21.00
2
Alex Stone, SR

Bettendorf - District Davenport

R 21.27
3
Carter Sullivan, SR

Davenport Central - District Davenport

21.44
4
Bryan Caraman, SR

Pleasant Valley - District Davenport

R 21.75
5
Noah Mitvalsky, SR

Bettendorf - District Davenport

21.82

100Y Freestyle

1
Alex Stone, SR

Bettendorf - District Davenport

44.94
2
Max Wetteland, SR

Bettendorf - District Davenport

R 46.75
3
Carter Sullivan, SR

Davenport Central - District Davenport

47.25
4
Bryan Caraman, SR

Pleasant Valley - District Davenport

47.61
5
Noah Mitvalsky, SR

Bettendorf - District Davenport

47.67

200Y Freestyle

1
Alex Stone, SR

Bettendorf - District Davenport

1:37.02
2
Will Gorman, SO

Pleasant Valley - District Davenport

1:42.07
3
Owen Chiles, SO

Pleasant Valley - District Davenport

1:42.38
4
Ryan Vance, SR

Pleasant Valley - District Davenport

1:44.30
5
Ricky Zillmer, SO

Bettendorf - District Davenport

1:45.26

500Y Freestyle

1
Will Gorman, SO

Pleasant Valley - District Davenport

4:39.79
2
Ryland Feist, JR

Pleasant Valley - District Davenport

4:45.10
3
Brock Ohlensehlen, SR

Bettendorf - District Davenport

4:46.92
4
Alex Stone, SR

Bettendorf - District Davenport

4:50.17
5
Ricky Zillmer, SO

Bettendorf - District Davenport

4:51.96

100Y Backstroke

1
Owen Chiles, SO

Pleasant Valley - District Davenport

50.22
2
Max Wetteland, SR

Bettendorf - District Davenport

51.01
3
Kyle Hopewell, SR

Davenport Central - District Davenport

53.55
4
Colin Kilcoin, SR

Bettendorf - District Davenport

53.95
5
Braxton McGrath, SR

Williamsburg - District Davenport

54.28

100Y Breaststroke

1
Parker Paulson, SR

Pleasant Valley - District Davenport

59.05
2
Max Wetteland, SR

Bettendorf - District Davenport

1:00.17
3
Kiefer Roemer, FR

Bettendorf - District Davenport

1:00.54
4
Charlie Hechler, SR

Pleasant Valley - District Davenport

1:01.10
5
Owen McCredie, JR

Pleasant Valley - District Davenport

1:01.50

100Y Butterfly

1
Carter Anderson, SR

Bettendorf - District Davenport

48.88
2
Kyle Hopewell, SR

Davenport Central - District Davenport

48.91
3
John Cottrell, SO

Burlington - District Davenport

51.17
4
Braxton McGrath, SR

Williamsburg - District Davenport

51.42
5
Max Wetteland, SR

Bettendorf - District Davenport

52.73

200Y Individual Medley

1
Parker Paulson, SR

Pleasant Valley - District Davenport

1:53.42
2
Max Wetteland, SR

Bettendorf - District Davenport

1:54.50
3
Colin Kilcoin, SR

Bettendorf - District Davenport

1:56.28
4
John Cottrell, SO

Burlington - District Davenport

1:57.66
5
Will Gorman, SO

Pleasant Valley - District Davenport

1:58.48