Swimming 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

50Y Freestyle

1
Trent Frandson, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

R Relay Split 20.57
2
Ryan Boeding, SR

Muscatine - Class Clinton

20.85
3
Trevor Danner, SR

Carroll - Class Fort Dodge

21.02
4
Kevin Kretz, SR

Ottumwa - Class Davenport

21.37
5
Will Bennett, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

21.45

100Y Freestyle

1
Trent Frandson, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

R Relay Split 44.07
2
Trevor Danner, SR

Carroll - Class Fort Dodge

46.52
3
Isaac Weigel, SR

Iowa City High - Class Clinton

46.82
4
Ryan Boeding, SR

Muscatine - Class Clinton

47.17
5
Will Bennett, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

47.18

200Y Freestyle

1
Trent Frandson, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

1:36.46
2
Mats McGrath, SR

Cedar Rapids Washington - Class Clinton

1:41.56
3
Cael Elmore, SR

Valley - Class Southeast Polk

1:42.89
4
Brek Stukerjurgen, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

1:47.46
5
Kevin Kretz, SR

Ottumwa - Class Davenport

1:48.61

500Y Freestyle

1
Trent Frandson, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

4:25.71
2
Jonathan Chiles, SR

Pleasant Valley - Class Clinton

4:55.11
3
Zane Holmen, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

4:55.16
4
Brek Stukerjurgen, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

4:55.86
5
Mats McGrath, SR

Cedar Rapids Washington - Class Clinton

4:56.65

100Y Backstroke

1
Brek Stukerjurgen, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

51.01
2
Trent Frandson, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

51.37
3
Weston Miner, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

52.14
4
Gavin Hall, SR

Dubuque Senior - Class Dubuque

53.82
5
Isaac Allsup, SR

Vinton-Shellsburg - Class Dubuque

54.96

100Y Breaststroke

1
Jackson Whitaker, SR

Waukee - Class Johnston

59.63
2
Jaden Dydell, SR

Newton - Class Southeast Polk

1:00.23
3
Spencer Olson, SR

Johnston - Class Johnston

1:00.49
4
Ryan Korthals, SR

Mason City - Class Fort Dodge

1:01.09
5
Allen Li, SR

Valley - Class Southeast Polk

1:01.39

100Y Butterfly

1
Gus Grimstad, SR

Decorah - Class Dubuque

50.26
2
Mats McGrath, SR

Cedar Rapids Washington - Class Clinton

50.54
3
Weston Miner, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

51.71
4
Cael Elmore, SR

Valley - Class Southeast Polk

52.07
5
Luke Nichols, SR

Iowa City West - Class Davenport

52.67

200Y Individual Medley

1
Brek Stukerjurgen, SR

Ankeny - Class Southeast Polk

1:53.21
2
Gus Grimstad, SR

Decorah - Class Dubuque

1:55.88
3
Isaac Weigel, SR

Iowa City High - Class Clinton

1:56.38
4
Conner Cruise, SR

Cedar Rapids Washington - Class Clinton

1:58.43
5
Allen Li, SR

Valley - Class Southeast Polk

2:01.15