Wapsie Valley Warriors

Scores
IHSAA Class 1A District 4 Tournament 2nd 56.50
Don Bosco L 69-10
Columbus Catholic W 48-27
IHSAA Class 1A Sectional 8 1st 243.00
NICL Tournament 2nd 153
Thursday, Dec 2
BOYS WRESTLING Varsity
21
Jesup
Varsity (0-1)
48
Wapsie Valley
Varsity (1-0)
6:00 PM CT
12/2
Don Bosco High School
Thursday, Dec 2
BOYS WRESTLING Varsity
15
Wapsie Valley
Varsity (1-1)
61
Don Bosco
Varsity (1-0)
7:30 PM CT
12/2
Don Bosco High School
Saturday, Dec 4
BOYS WRESTLING

Chris Davis Invitational

1
Nashua-Plainfield
2
Central Springs
3
Wapsie Valley
4
South Winneshiek
5
Anamosa
6
Oelwein
7
Eagle Grove
8
North Linn
9
Waukon
10
Riceville
Plus 4 more
12/4 · 10:00 AM CT Wapsie Valley High School
Thursday, Dec 9
BOYS WRESTLING Varsity
25
Denver
Varsity (5-10)
42
Wapsie Valley
Varsity (13-3)
7:00 PM CT
12/9
Oelwein High School
Thursday, Dec 9
BOYS WRESTLING Varsity
49
Wapsie Valley
Varsity (14-3)
24
Oelwein
Varsity (9-6)
7:45 PM CT
12/9
Oelwein High School
Saturday, Dec 11
BOYS WRESTLING

Mount Vernon Invitational

1
Lisbon
2
Mount Vernon
3
Assumption
4
Marion
5
Wapsie Valley
6
Sigourney
7
West Liberty
8
Wapello
9
East Buchanan
10
Xavier
Plus 5 more
12/11 · 10:00 AM CT Mount Vernon High School
Thursday, Dec 16
BOYS WRESTLING Varsity
36
Wapsie Valley
Varsity (24-8)
42
Columbus Catholic
Varsity (2-2)
6:15 PM CT
12/16
Columbus Catholic High School
Thursday, Dec 16
BOYS WRESTLING Varsity
47
Union Community
Varsity (1-0)
27
Wapsie Valley
Varsity (24-9)
7:00 PM CT
12/16
Columbus Catholic High School
Friday, Dec 17
BOYS WRESTLING Varsity

Battle of Waterloo - Frost/Shavers Bracket

15
Wapsie Valley
Varsity (24-10)
58
Pleasant Valley
Varsity (2-0)
4:00 PM CT
12/17
Young Arena
Friday, Dec 17
BOYS WRESTLING Varsity

Battle of Waterloo - Frost/Shavers Bracket

35
Bishop Heelan
Varsity (0-3)
45
Wapsie Valley
Varsity (25-10)
6:00 PM CT
12/17
Young Arena
Friday, Dec 17
BOYS WRESTLING Varsity

Battle of Waterloo - Frost/Shavers Bracket

27
Wapsie Valley
Varsity (25-11)
50
Lake Mills
Varsity (1-0)
8:00 PM CT
12/17
Young Arena
Saturday, Dec 18
BOYS WRESTLING Varsity

Battle of Waterloo - Pool 6

19
Wapsie Valley
Varsity (25-12)
47
Assumption
Varsity (15-2)
9:00 AM CT
12/18
Young Arena
Saturday, Dec 18
BOYS WRESTLING Varsity

Battle of Waterloo - Pool 6

38
Wapsie Valley
Varsity (26-12)
36
Clear Lake
Varsity (0-2)
11:00 AM CT
12/18
Young Arena
Saturday, Dec 18
BOYS WRESTLING Varsity

Battle of Waterloo - Pool 6

31
Wapsie Valley
Varsity (26-13)
42
Waterloo East
Varsity (5-6)
1:00 PM CT
12/18
Young Arena
Tuesday, Dec 21
BOYS WRESTLING Varsity
48
Wapsie Valley
Varsity (27-13)
31
Aplington-Parkersburg
Varsity (0-1)
6:15 PM CT
12/21
Aplington-Parkersburg High School
Tuesday, Dec 21
BOYS WRESTLING Varsity
18
AGWSR
Varsity (0-4)
63
Wapsie Valley
Varsity (28-13)
7:00 PM CT
12/21
Aplington-Parkersburg High School
Thursday, Jan 6
BOYS WRESTLING Varsity

WV Senior Night

29
Dike-New Hartford
Varsity (7-4)
54
Wapsie Valley
Varsity (30-13)
6:15 PM CT
1/6
Wapsie Valley High School
Thursday, Jan 6
BOYS WRESTLING Varsity

WV Senior Night

29
Hudson
Varsity (7-9)
36
Wapsie Valley
Varsity (30-13)
7:45 PM CT
1/6
Wapsie Valley High School
Saturday, Jan 8
BOYS WRESTLING

Tripoli Invitational

1
Lisbon
2
Nashua-Plainfield
3
South Winneshiek
4
Columbus Catholic
5
Woodbury Central
6
Sumner-Fredericksburg
7
Wapsie Valley
8
Denver
9
Belle Plaine
10
Riceville
Plus 1 more
1/8 · 10:00 AM CT Tripoli High School
Tuesday, Jan 11
BOYS WRESTLING Varsity

Youth Wrestling Recognition Night

8
Bellevue
Varsity (1-2)
66
Wapsie Valley
Varsity (10-7)
6:15 PM CT
1/11
Wapsie Valley High School
Tuesday, Jan 11
BOYS WRESTLING Varsity

Youth Wrestling Recognition Night

18
North Fayette Valley
Varsity (0-1)
54
Wapsie Valley
Varsity (11-7)
7:15 PM CT
1/11
Wapsie Valley High School
Tuesday, Jan 11
BOYS WRESTLING Varsity

Youth Wrestling Recognition Night

10
East Buchanan
Varsity (0-1)
60
Wapsie Valley
Varsity (12-7)
8:00 PM CT
1/11
Wapsie Valley High School
Thursday, Jan 13
BOYS WRESTLING Varsity

S-F Senior Night

56
Wapsie Valley
Varsity (13-7)
21
Sumner-Fredericksburg
Varsity (10-3)
6:15 PM CT
1/13
Sumner-Fredericksburg HS
Thursday, Jan 13
BOYS WRESTLING Varsity
28
North Tama
Varsity (0-5)
48
Wapsie Valley
Varsity (14-7)
7:45 PM CT
1/13
Sumner-Fredericksburg HS
Saturday, Jan 15
BOYS WRESTLING

MFL-Mar-Mac Invite

1
Crestwood
2
Wapsie Valley
3
MFL MarMac
4
Anamosa
4
Maquoketa Valley
6
Saint Ansgar
7
Oelwein
8
Clayton Ridge
9
North Crawford/Seneca
10
Tripoli
1/15 · 10:00 AM CT MFL MarMac High School
Thursday, Jan 20
BOYS WRESTLING Varsity
39
Wapsie Valley
Varsity (15-7)
37
East Marshall
Varsity (0-3)
6:15 PM CT
1/20
East Marshall High School
Thursday, Jan 20
BOYS WRESTLING Varsity
18
South Hardin
Varsity (0-2)
62
Wapsie Valley
Varsity (16-7)
7:00 PM CT
1/20
East Marshall High School
Saturday, Jan 22
BOYS WRESTLING

Doug Trees Bearcat Invitational

1
Nashua-Plainfield
2
Wapsie Valley
3
Wilton
4
Lake Mills
5
North Butler
6
Tipton
7
Aplington-Parkersburg
8
North Linn
9
MFL MarMac
10
South Hardin
Plus 3 more
1/22 · 10:30 PM CT North Butler High School
Saturday, Jan 29
BOYS WRESTLING

NICL Tournament

1
Union Community
2
Wapsie Valley
3
Hudson
4
Denver
5
Sumner-Fredericksburg
6
East Marshall
7
Dike-New Hartford
8
Columbus Catholic
9
AGWSR
10
Jesup
Plus 3 more
1/29 · 10:00 AM CT Sumner-Fredericksburg HS
Saturday, Feb 5
BOYS WRESTLING

IHSAA Class 1A Sectional 8

1
Wapsie Valley
2
Starmont
3
Jesup
4
Sumner-Fredericksburg
5
Postville
6
Central Elkader
7
Edgewood-Colesburg
8
Tripoli
2/5 · 12:00 PM CT Starmont High School
Tuesday, Feb 8
BOYS WRESTLING Varsity

IHSAA Class 1A Regional Dual - Semifinal

27
Columbus Catholic
Varsity (2-4)
48
Wapsie Valley
Varsity (24-7)
6:00 PM CT
2/8
Don Bosco High School
Tuesday, Feb 8
BOYS WRESTLING Varsity

IHSAA Class 1A Regional Dual - Final

10
Wapsie Valley
Varsity (0-0)
69
Don Bosco
Varsity (0-0)
7:00 PM CT
2/8
Don Bosco High School
Saturday, Feb 12
BOYS WRESTLING

IHSAA Class 1A District 4 Tournament

1
Don Bosco
2
Wapsie Valley
3
Starmont
3
Sumner-Fredericksburg
5
Jesup
6
North Tama
7
Belle Plaine
8
Iowa Valley
9
Tripoli
10
BGM
Plus 3 more
2/12 · 12:00 PM CT Jesup High School
Thursday, Feb 17
BOYS WRESTLING

IHSAA Class 1A State Tournament

Regina Catholic
Wapsie Valley
ACGC
AHSTW
Akron-Westfield
Audubon
Alburnett
Baxter
Beckman Catholic
Bedford
Plus 73 more
2/17 · 6:00 PM CT Wells Fargo Arena
Friday, Feb 18
BOYS WRESTLING

IHSAA Class 1A State Tournament

Regina Catholic
Wapsie Valley
ACGC
AHSTW
Akron-Westfield
Audubon
Alburnett
Baxter
Beckman Catholic
Bedford
Plus 73 more
2/18 · 2:30 PM CT Wells Fargo Arena
Saturday, Feb 19
BOYS WRESTLING

IHSAA Class 1A State Tournament

Regina Catholic
Wapsie Valley
ACGC
AHSTW
Akron-Westfield
Audubon
Alburnett
Baxter
Beckman Catholic
Bedford
Plus 73 more
2/19 · 10:00 AM CT Wells Fargo Arena