Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

4x100 Meter Relay

1
Southeast Polk

Class 4A - CIML-Iowa

LeClair, Christiansen, Nwankpa, Filloon

42.07
2
Fort Dodge

Class 4A - CIML-Iowa

Davidson, Erickson, Daniel, Schreier

42.36
3
Valley

Class 4A - CIML-Iowa

Hutch, Mahoney, DouBrava, Price

42.43
4
Dallas Center-Grimes

Class 3A - Little Hawkeye

Grimes, Tarwo, Hendricks, Brand

42.48
4
Indianola

Class 4A - Little Hawkeye

Kirgan, Shivers, Duey, Erickson

42.48

4x200 Meter Relay

1
Ankeny Centennial

Class 4A - CIML-Central

Smith, Jones, Collins, Porter

1:27.49
2
Valley

Class 4A - CIML-Iowa

Elston, Mahoney, Johnson, DouBrava

Q Qualifier 1:27.86
3
Southeast Polk

Class 4A - CIML-Iowa

Hackbarth, Christiansen, Nwankpa, LeClair

1:28.36
4
Unity Christian

Class 2A - War Eagle

Wieringa, Franken, Bosma, Schouten

1:28.58
5
Dowling Catholic

Class 4A - CIML-Central

Brooks, McClain, Nevitt, Thompson

1:28.80

4x400 Meter Relay

1
Cedar Falls

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Mujica, Eastman, Burris, Tomlyanovich

3:15.85
2
Ankeny Centennial

Class 4A - CIML-Central

Porter, Jones, Joensen, Collins

3:18.55
3
Urbandale

Class 4A - CIML-Central

Ziegler, Friedrichsen, Neyens, Chandler

3:21.70
4
Des Moines Hoover

Class 4A - CIML-Metro

Loveless, Temsah, Walker, Lottie

3:22.07
5
Pella

Class 3A - Little Hawkeye

Rozenboom, Thoreson, Schmitz, Miller

3:22.29

4x800 Meter Relay

1
Iowa City Liberty

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Keeney, Kinzer, Schillinger, Gryp

7:49.45
2
Ames

Class 4A - CIML-Central

Dut, Atack, Vertanen, Akok

7:52.60
3
Cedar Falls

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Eastman, Mujica, Jorgensen, Tomlyanovich

7:53.37
4
Pella

Class 3A - Little Hawkeye

Lauman, Miller, Wittenberg, Schmitz

7:55.14
5
Dowling Catholic

Class 4A - CIML-Central

Muller, Ryan, Shaw, Heidesch

7:58.07

800 Medley Relay

1
Cedar Falls

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Gee, White, Campbell, Eastman

Q Qualifier 1:31.53
2
Ankeny Centennial

Class 4A - CIML-Central

Smith, Berry, Porter, Collins

1:31.72
3
Unity Christian

Class 2A - War Eagle

Wieringa, Bosma, Franken, Schouten

1:31.76
4
Spirit Lake

Class 2A - Lakes

Backhaus, Fine, Latham, Hussey

1:32.75
5
Waukee

Class 4A - CIML-Iowa

Mukhtar, Carder, Emanuel, Smith

Q Qualifier 1:32.76

1600 Medley Relay

1
Cedar Falls

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Gee, Campbell, Eastman, Tomlyanovich

3:25.84
2
Humboldt

Class 3A - North Central

Coon, Hundertmark, Wittrock, Orr

3:30.11
3
Iowa City Liberty

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Miller, Meyers, Kinzer, Gryp

3:31.07
4
Ames

Class 4A - CIML-Central

Armstrong, Coleman-Wilks, Vertanen, Akok

3:31.17
5
Pella

Class 3A - Little Hawkeye

Clayberg, Gruver, Miller, Schmitz

3:31.77

4x110 Meter Shuttle Hurdle Relay

1
Prairie

Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

Longwell, Hardaway, Ebel, Adams

57.73
2
Cedar Rapids Kennedy

Class 4A - Mississippi Valley-Valley

Pakkebier, Bartels, White, Lovell

57.83
3
Dowling Catholic

Class 4A - CIML-Central

Wright, Clark, Bussey, Thompson

58.09
4
Ankeny Centennial

Class 4A - CIML-Central

Berry, Naber, Davis, Johnson

58.72
5
Ankeny

Class 4A - CIML-Central

Thompson, Boyd, Accola, DeBrower

59.47
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM