Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Jacob Brecht, JR

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

10.89
2
Sam Wallace, SO

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

11.27
2
Nate Maki , JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

11.27
4
Kieren Nichols, SR

Knoxville - Class 3A - South Central - District 3A - 07 - Pella

11.29
5
Quinn Gruver, SO

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

11.45

200 Meter Dash

1
Jacob Brecht, JR

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

H Hand Timed 22.24
2
Nate Maki , JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

22.59
3
Kieren Nichols, SR

Knoxville - Class 3A - South Central - District 3A - 07 - Pella

22.76
4
Sam Wallace, SO

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 22.79
5
Kenson Fuller, SO

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

23.36

400 Meter Dash

1
Kieren Nichols, SR

Knoxville - Class 3A - South Central - District 3A - 07 - Pella

49.65
2
Karl Miller, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

50.05
3
Jackson Rozenboom, SR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

50.53
4
Tony Schmitz, SR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

50.97
5
Treycen Garton, JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

51.89

800 Meter Run

1
Tony Schmitz, SR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

1:57.18
2
Jackson Mace-Maynard, JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

1:58.45
3
Josiah Wittenberg, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 1:59.49
4
Chase Lauman, SO

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

1:59.57
5
Aiden Harris, JR

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 1:59.77

1600 Meter Run

1
Jackson Mace-Maynard, JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

4:23.33
2
Josiah Wittenberg, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

4:30.34
3
Chase Lauman, SO

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

4:31.95
4
Patrick DeRonde, JR

Oskaloosa - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 4:37.30
5
Seth Walraven, JR

Knoxville - Class 3A - South Central - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 4:37.40

3200 Meter Run

1
Jackson Mace-Maynard, JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

9:39.05
2
Josiah Wittenberg, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

9:49.08
3
Chase Lauman, SO

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

9:53.64
4
Nathan Vander Waal, FR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

10:07.01
5
Jonas Conner, SO

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

10:23.49

110 Meter Hurdles

1
Nolan Clayberg, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

15.09
2
Gage Huyser, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

15.20
3
Quentin Burt, SO

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

15.38
4
Brayton Hannan, SR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

16.09
5
Jaxson Snitker, SR

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

16.39

400 Meter Hurdles

1
Gage Huyser, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

56.11
2
Colin Buch, JR

Benton - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 56.46
3
Trenton Silvers, SR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 56.89
4
Gavin Urias, SR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

57.78
5
Reed Brown, SR

Oskaloosa - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

58.37

Long Jump

1
Titus Cram, FR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

21-02.00
2
Quentin Burt, SO

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

21-01.50
3
Payton Vest, SR

South Tama - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

21-00.50
4
Lain Wilson, SR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

20-08.75
5
Tristin DeJong, SO

Knoxville - Class 3A - South Central - District 3A - 07 - Pella

20-05.00

High Jump

1
Keith Moko, JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

6-04.00
2
Parker Elder, JR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 6-02.00
3
Reed Pfaltzgraff, FR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

6-00.00
4
Gavin Cooper, JR

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

5-10.00
4
Trey Gohlmann, SR

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

5-10.00

Shot Put

1
Kody Huisman, SR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

60-03.00
2
Oliver Louden, SO

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 48-11.00
3
Eli Keahna, SR

South Tama - Class 3A - WaMaC - District 3A - 07 - Pella

Q Qualifier 48-02.50
4
Cameron Meislahn, JR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

47-04.75
5
Ryan Snider, SR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

45-06.00

Discus

1
Kody Huisman, SR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

186-08.00
2
Aaron Campbell, JR

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

158-00.00
3
Brandon Fischer, SO

Pella - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

157-08.00
4
Ryan Snider, SR

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A - 07 - Pella

147-07.00
5
Nate Davies, JR

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A - 07 - Pella

140-04.00