Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Caden Grimes, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

11.19
2
Tonny Tarwo, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

11.20
3
Zach Brand, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

11.29
4
Daniel Onwuramaka, SO

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

11.83
5
Mason Jackson, SO

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

11.91

200 Meter Dash

1
Caden Grimes, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

Q Qualifier 22.96
2
Jacob Hauschen, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

23.23
3
Gavin Todd, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

23.38
4
Keaton Jackson, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

23.43
5
Daniel Onwuramaka, SO

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

23.54

400 Meter Dash

1
Jacob Hauschen, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

54.21
2
Ty Mikkelsen, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

54.71
3
Keaton Jackson, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

54.76
4
Ty Walker, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

55.02
5
Caleb Powell, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

56.32

800 Meter Run

1
Aidan Ramsey, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

1:59.65
2
Tate McDermott, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

2:10.63
3
Caleb Powell, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

2:10.93
4
Ty Mikkelsen, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

2:11.26
5
Jack Every, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

2:11.28

1600 Meter Run

1
Aidan Ramsey, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

4:18.08
2
Tate McDermott, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

4:43.92
3
Blake Croushore, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

4:52.91
4
Owen Pries, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

4:53.92
5
Jack Every, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

4:58.72

3200 Meter Run

1
Aidan Ramsey, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

9:16.90
2
Blake Croushore, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

10:24.36
3
Owen Pries, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

10:27.70
4
Ben Every, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

10:53.95
5
Alex Pries, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

11:42.36

110 Meter Hurdles

1
Luke Busby, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

16.02
2
Kieran Shawhan, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

16.49
3
Kyle Snyder, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

16.65
4
Skyler Nolte, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

17.23

400 Meter Hurdles

1
Zach Smid, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

Q Qualifier 57.93
2
Skyler Nolte, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

1:00.46
3
Kyle Snyder, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

1:02.87
4
Lane Nelsen, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

1:04.31
5
Kaden Woody, SO

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

1:09.95

Long Jump

1
Keaton Jackson, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

21-02.00
2
Caden Grimes, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

20-01.00
3
Jimmy Seeman, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

19-03.00
4
Mason Jackson, SO

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

19-00.00
5
Westyn Poe, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

15-06.00

High Jump

1
Cole Blessman, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

5-04.00
1
Eli Carpenter, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

5-04.00

Shot Put

1
Carter Boley, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

51-07.00
2
Blake Willey, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

50-09.75
3
Grant Waymire, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

50-04.75
4
Aidan Charlson, FR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

40-05.25
5
Gavin Lambert, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

38-06.00

Discus

1
Brody Burgher, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

144-05.00
2
Gavin Rupp, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

138-00.00
3
Gavin Lambert, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

115-05.00
4
Grant Waymire, SR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

98-02.00
5
AJ Jahangin, JR

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

97-02.00
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM