Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Alex Feldman, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

11.68
2
Carson Hartz, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 12.04
3
Josh Merrifield, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 12.53
4
Joseph Kwofie, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

12.66
5
Carter Lockert, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 13.24

200 Meter Dash

1
Alex Feldman, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

24.62
2
Josh Merrifield, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 24.86
3
Nick Merrifield, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 25.53
4
Parker Kjeldsen, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 25.54
5
Carson Hartz, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 25.91

400 Meter Dash

1
Nick Merrifield, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 1:01.78
2
Carter Lockert, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 1:03.80
3
Parker Kjeldsen, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 1:04.07
4
Carson Hartz, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 1:04.09
5
Frank Lind, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

1:04.46

800 Meter Run

1
Jordan Tovar, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

2:23.38
2
Brock Hagedorn, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 2:25.53
3
Sam Ludwig, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 2:26.00
4
Theodore Ahern, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 2:31.46
5
Peter Minard, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 2:33.00

1600 Meter Run

1
Jordan Tovar, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

5:19.47
2
Sam Ludwig, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

5:21.09
3
Brock Hagedorn, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 5:51.02
4
Peter Minard, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 5:52.68
5
Theodore Ahern, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 5:53.24

3200 Meter Run

1
Louis Minard, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

15:45.11

110 Meter Hurdles

1
Tyler Timmerman, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 17.25

400 Meter Hurdles

1
Tyler Timmerman, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

H Hand Timed 1:03.94

Long Jump

1
Josh Merrifield, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

17-08.25
2
Alex Feldman, SR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

17-07.50

Shot Put

1
Sredrick Robinson, SO

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

28-03.00
2
Carter Seliger, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

27-06.00

Discus

1
Carter Seliger, FR

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

66-06.50
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM