Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Colten Woltman, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

11.63
2
Ulises Placido, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

11.93
3
Jon Jenness, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

12.20
4
Daxsten Pierce, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

12.38
5
Mekhi Schueder, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

12.40

200 Meter Dash

1
Ulises Placido, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

24.44
2
Colten Woltman, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

24.79
3
Mekhi Schueder, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

24.89
4
Jon Jenness, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

25.90
5
Daxsten Pierce, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

26.18

400 Meter Dash

1
Mason Carver, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

54.13
2
Jon Jenness, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

56.05
3
Mekhi Schueder, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

57.99
4
Luke Rosentrater, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

58.40
5
Logan Thorson, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

59.04

800 Meter Run

1
Sam Gebers, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

2:09.84
2
Colton Samsel, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

2:20.19
3
Alex Kohn, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

2:24.30
4
McKale Schueder, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

2:29.78

1600 Meter Run

1
Colton Samsel, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:15.39
2
Jonahan Reusch, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:20.06
3
Jon Jenness, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:33.36
4
Sam Gebers, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:48.44
5
Alex Kohn, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:49.42

3200 Meter Run

1
Jonahan Reusch, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

11:47.60
2
Jon Jenness, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

11:54.33
3
Alex Kohn, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

12:32.54

110 Meter Hurdles

1
Connor Mahnke, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

17.00

400 Meter Hurdles

1
Mason Carver, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

55.59
2
Brayden Farver, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

1:01.44
3
Connor Mahnke, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

1:03.36
4
Colton Samsel, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

1:07.31

Long Jump

1
Mekhi Schueder, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

19-00.75
2
Luke Rosentrater, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

16-08.00
3
Braden Mazurek, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

15-11.00
4
Luke Rosentrater, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

15-09.00
5
Lance Pingel, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

15-08.50

High Jump

1
Jon Jenness, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5-06.00

Shot Put

1
Donnoven Alpet, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

42-00.50
2
Carter Kruse, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

32-04.50
3
Giovanny Brambila, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

31-11.00
4
Maverick Stief, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

28-09.50

Discus

1
Donnoven Alpet, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

126-02.00
2
Logan Thorson, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

96-06.00
3
Connor Mahnke, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

89-00.00
4
Giovanny Brambila, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

87-09.00
5
Carter Kruse, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

83-09.00
LIVE
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM