Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Aaron Kramer, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

11.20
2
Dylan Griswold, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

11.40
3
Joe Dufoe, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

12.00
4
Bryce Sandberg, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

12.26
5
Collin Spore, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

12.97

200 Meter Dash

1
Aaron Kramer, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

Q Qualifier 22.95
2
Logan Peterson, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

23.76
3
Cole Werner, SO

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

24.37
4
Ben Hansen, SO

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

25.67
5
Peyton Stowers, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

25.77

400 Meter Dash

1
Logan Peterson, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

52.51
2
Cole Werner, SO

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

52.83
3
Dylan Griswold, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

57.31
4
Peyton Stowers, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

57.58
5
Jonah Salow, SO

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

59.86

800 Meter Run

1
Eli Larson, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

2:03.33
2
Mason Bach, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

2:06.56
3
Blayze Havel, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

2:08.01
4
Jack Witte, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

2:17.40
5
Robbie Dillon, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

2:20.28

1600 Meter Run

1
Eli Larson, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

4:26.56
2
Mason Bach, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

Q Qualifier 4:32.57
3
Blayze Havel, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

4:53.06
4
Robbie Dillon, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

5:10.52
5
Jack Witte, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

5:14.75

3200 Meter Run

1
Eli Larson, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

9:36.67
2
Mason Bach, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

9:46.16
3
Blayze Havel, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

11:05.44
4
Robbie Dillon, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

11:14.94
5
Jack Witte, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

11:56.70

110 Meter Hurdles

1
Bryce Sandberg, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

16.57
2
Tristen Wiley, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

17.50
3
Brycen Cunningham, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

18.91
4
Dakota Hanson, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

21.70

400 Meter Hurdles

1
Tristen Wiley, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

59.84
2
Bryce Sandberg, JR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

1:03.33

Long Jump

1
Kaleb Gent, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

15-08.00

Shot Put

1
Logan Rasmusson, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

42-00.00
2
Andrew Sholes, SO

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

41-02.50
3
Seth Werner, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

38-11.50
4
Levi Johnson, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

36-07.00
5
Nels Fossum, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

30-11.00

Discus

1
Logan Rasmusson, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

112-08.00
2
Andrew Sholes, SO

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

107-04.00
3
Levi Johnson, SR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

106-04.00
4
Seth Werner, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

99-04.00
5
Nels Fossum, FR

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC

93-07.00
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM