Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Bryant Williams, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

11.03
2
Aidan Pfeifer, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

12.01
3
Amarion Sterling, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

12.09
4
Kobe Wyldon, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

12.10
5
Lewis Reed, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

12.20

200 Meter Dash

1
Bryant Williams, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

23.85
2
Aidan Pfeifer, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

24.14
3
Derrick Watson, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

24.51
4
Lewis Reed, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

H Hand Timed 24.57
5
Caden Schisel, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

24.60

400 Meter Dash

1
Cody Whittaker, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

56.74
2
Caden Schisel, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

58.10
3
Adam Johnson, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

1:00.08
4
Aidan Sage, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

1:03.97
5
Derrick Watson, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

1:05.66

800 Meter Run

1
Sam Morehead, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

2:08.90
2
Joey Jolin, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

2:17.50
3
Will Neises, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

2:18.14
4
Calvin Schafer, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

2:20.12
5
Ryan Schoenewe, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

2:22.81

1600 Meter Run

1
Conor Stringer, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

4:50.20
2
Sam Morehead, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

5:03.40
3
Will Neises, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

5:11.81
4
Samuel Moorehead, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

H Hand Timed 5:13.03
5
Joey Jolin, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

5:16.70

3200 Meter Run

1
Conor Stringer, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

10:37.44
2
Will Neises, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

11:03.41
3
Sam Morehead, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

11:33.74
4
Ryan Schoenewe, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

11:49.38
5
Cristian Bracht-Wagner, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

12:25.02

110 Meter Hurdles

1
T'Andre Jones, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

17.29
2
Moise Cordero, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

19.10
3
Thomas Fell, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

20.50

400 Meter Hurdles

1
Kobe Wyldon, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

1:01.32
2
T'Andre Jones, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

1:04.12
3
Kanyae Baker, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

H Hand Timed 1:07.95
4
Thomas Fell, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

1:08.43
5
Moise Cordero, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

1:09.20

Long Jump

1
T'Andre Jones, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

20-04.00
2
Bryant Williams, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

19-09.50
3
Aidan Pfeifer, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

17-02.50

High Jump

1
Carlo Martinez-Hale, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

Q Qualifier 6-04.00
2
Kanyae Baker, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

6-02.00
3
Thomas Fell, FR

Burlington - Class 4A - Southeast

5-06.00

Shot Put

1
Tyler Bailey, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

44-04.50
2
Julius Harris, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

41-04.25
3
Kanyae Baker, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

30-09.00
4
Lebron Applegate, SO

Burlington - Class 4A - Southeast

29-09.00

Discus

1
Julius Harris, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

121-00.00
2
Tyler Bailey, SR

Burlington - Class 4A - Southeast

114-10.00
3
Brenden Walter, JR

Burlington - Class 4A - Southeast

92-07.00
LIVE
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM