Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Tegan Bock, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

11.09
2
Jonah Waltz, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

11.79
3
Braeden Majors, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

12.67
4
Jayton Poole, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

12.74
5
Isaac Carswell, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

12.77

200 Meter Dash

1
Tegan Bock, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

22.79
2
Jonah Waltz, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

24.54
3
Jayton Poole, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

24.84
4
Trey Casotti, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

24.85
5
Isaac Carswell, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

25.21

400 Meter Dash

1
Tegan Bock, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

49.83
2
Josiah Parks, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

54.21
3
Kyle Sharp, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

56.20
4
Trenton Overturf, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

56.60
5
Seth Morris, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

58.23

800 Meter Run

1
Parker Newcomb, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

Q Qualifier 2:00.84
2
Austin McCloud, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

2:12.32
3
Majak Majak, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

2:25.96
4
Nathaniel Winter, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

2:34.54
5
Henry Pollard, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

2:36.05

1600 Meter Run

1
Parker Newcomb, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

4:48.41
2
Max Johnston, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

5:21.22
3
Nathaniel Winter, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

5:34.15
4
Kris Frantzen, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

5:36.46
5
Austin McCloud, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

5:42.39

3200 Meter Run

1
Parker Newcomb, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

10:30.90
2
Majak Majak, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

11:43.74
3
Max Johnston, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

11:44.28
4
Ayden Silbaugh, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

11:52.99
5
Kris Frantzen, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

12:05.65

110 Meter Hurdles

1
Vinny Hayes, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

16.98
2
Trenton Overturf, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

18.14
3
Benjamin Lumley, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

19.38

400 Meter Hurdles

1
Tegan Bock, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

53.38
2
Kyle Sharp, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

1:00.51
3
Vinny Hayes, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

1:02.44

Long Jump

1
Tegan Bock, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

20-10.00
2
Trenton Overturf, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

19-06.50
3
Kyle Sharp, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

18-07.50
4
Majak Majak, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

18-06.00
5
Ryan Franzenburg, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

14-07.75

High Jump

1
Jayton Poole, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

Q Qualifier 6-02.00
2
Colby Dotzler, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

5-06.00
3
Trey Casotti, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

5-02.00

Shot Put

1
Jaxon Gute, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

42-10.50
2
Chase Anderson, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

36-04.00

Discus

1
Noah Cromie-Roche, SO

Boone - Class 3A - Raccoon River

126-08.00
2
Benjamin Lumley, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

119-01.00
3
Marshall Caskey, JR

Boone - Class 3A - Raccoon River

100-07.00
LIVE
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM