Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Jacob Brecht, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

10.89
2
Sam Wallace, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

11.27
3
Aidan Thompson, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

11.86
4
Lawrence Wallace, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

11.95
5
Brady Ellis, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

13.27

200 Meter Dash

1
Jacob Brecht, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

H Hand Timed 22.24
2
Sam Wallace, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

Q Qualifier 22.79
3
Colin Buch, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

24.34
4
Aidan Thompson, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

24.72
5
Brandon Sims, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

H Hand Timed 25.74

400 Meter Dash

1
Aiden Harris, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

52.42
2
Colin Buch, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

54.75
3
Grant Lange, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

55.22
4
Dillon Kerkman, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

56.95
5
Aidan Thompson, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

58.82

800 Meter Run

1
Aiden Harris, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

Q Qualifier 1:59.77
2
Trey Schulte, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

2:11.34
3
Eben Ellis, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

H Hand Timed 2:18.96
4
Ryan Lange, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

2:23.25
5
Gage Offill, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

2:24.16

1600 Meter Run

1
Aiden Harris, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

4:44.06
2
Trey Schulte, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

5:10.26
3
Isaac Morris, FR

Benton - Class 3A - WaMaC

5:17.47
4
Ryan Lange, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

5:20.75
5
Brandon Schultz, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

5:40.24

3200 Meter Run

1
Trey Schulte, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

10:42.76
2
Gage Offill, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

11:46.73
3
Isaac Morris, FR

Benton - Class 3A - WaMaC

12:42.72
4
Marcus Ricklefs, FR

Benton - Class 3A - WaMaC

12:50.35
5
Ryan Lange, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

13:18.33

110 Meter Hurdles

1
Jaxson Snitker, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

16.39
2
Colin Buch, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

16.81
3
Easton Patterson, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

17.43

400 Meter Hurdles

1
Colin Buch, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

Q Qualifier 56.46
2
Easton Patterson, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

1:00.72
3
Nathan Canny, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

1:02.93
4
Brady Ellis, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

1:07.20

Long Jump

1
Sam Wallace, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

19-07.00
2
Dillon Kerkman, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

18-11.00
3
Colin Buch, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

17-09.50
4
Luke Garrett, FR

Benton - Class 3A - WaMaC

15-08.75

High Jump

1
Noah Franck, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

5-04.00
2
Nicson Franck, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

5-02.00

Shot Put

1
Kyler Mahan, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

44-11.00
2
Brennen Blegen, FR

Benton - Class 3A - WaMaC

41-06.00
3
Will Shaw, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

36-05.50
4
Quintin Volesky, SR

Benton - Class 3A - WaMaC

34-05.50
5
Isaac Cretin, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

33-08.25

Discus

1
Brennen Blegen, FR

Benton - Class 3A - WaMaC

131-09.50
2
Kyler Mahan, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

123-07.00
3
Will Shaw, SO

Benton - Class 3A - WaMaC

103-07.50
4
Andrew Hudson, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

98-06.50
5
Isaac Cretin, JR

Benton - Class 3A - WaMaC

92-08.00
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM