Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Jacob Waller, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

11.30
2
Dustyn Talbot, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

11.49
3
Casey Tath, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

H Hand Timed 11.78
4
Liam Dunne, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

12.27
5
Ben Law, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

H Hand Timed 12.54

200 Meter Dash

1
Jacob Waller, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

23.03
2
Dustyn Talbot, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

23.89
3
Ethan Klemme, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

24.17
4
Casey Tath, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

H Hand Timed 24.39
5
Liam Dunne, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

24.67

400 Meter Dash

1
Kaden Guenther, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

54.10
2
Ben Law, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

54.32
3
Casey Tath, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

H Hand Timed 55.55
4
Jake Bormann, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

57.24
5
Cole Heim, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

58.51

800 Meter Run

1
Brady Griebel, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

1:56.05
2
Sam Dunne, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

2:09.90
3
Payton Griebel, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

2:15.47
4
Ben Steinbeck, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

2:18.91
5
Aiden Onken, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

2:20.14

1600 Meter Run

1
Brady Griebel, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

4:20.93
2
Payton Griebel, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

4:34.83
3
Aiden Onken, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

5:03.84
4
Ben Steinbeck, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

H Hand Timed 5:07.47

3200 Meter Run

1
Brady Griebel, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

9:22.83
2
Payton Griebel, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

9:58.28
3
Ben Steinbeck, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

10:58.55
4
Aiden Onken, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

11:16.30

110 Meter Hurdles

1
Alex Pitts, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

15.70
2
Riley Carrier, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

16.50
3
Max Jackson, SR

Bellevue - Class 2A - River Valley

17.99

400 Meter Hurdles

1
Alex Pitts, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

55.49
2
Riley Carrier, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

Q Qualifier 56.97
3
Cole Heim, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

1:04.21
4
Quintin Pickett, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

H Hand Timed 1:09.83
5
Tait Nemmers, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

1:11.60

Long Jump

1
Alex Pitts, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

21-01.75
2
Cole Heim, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

19-03.50
3
Casey Tath, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

18-00.00
4
Colby Sieverding, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

17-07.50
5
Tait Nemmers, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

15-05.00

High Jump

1
Ethan Klemme, JR

Bellevue - Class 2A - River Valley

6-00.00
2
Quintin Pickett, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

5-06.00
3
Dalton Clasen, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

5-04.00

Shot Put

1
Ryder Michels, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

36-03.00
2
Jack Hiland, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

30-04.00

Discus

1
Jack Hiland, FR

Bellevue - Class 2A - River Valley

79-03.00
2
Ryder Michels, SO

Bellevue - Class 2A - River Valley

76-08.00
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM