Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Brevin Doll, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

11.19
2
Owen Higgins, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

11.59
3
Dane Beals, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

11.91
4
Austin Younger, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

11.98
5
Aiden Flora, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

12.04

200 Meter Dash

1
Brevin Doll, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

22.19
2
Owen Higgins, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

23.71
3
Austin Younger, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

23.91
4
Dane Beals, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

24.11
5
Aiden Flora, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

24.44

400 Meter Dash

1
Nathan Royer, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

52.05
2
Ethan Juergens, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

52.11
3
Dane Beals, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

Q Qualifier 52.31
4
Kadin O'Connor, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

54.03
5
Brevin Doll, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

54.49

800 Meter Run

1
Nate Mueller, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:54.83
2
Nathan Royer, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

2:00.56
3
Ethan Juergens, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

2:01.15
4
Clay Gustafson, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

2:08.92
5
Ryan Entriken, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

2:09.67

1600 Meter Run

1
Nate Mueller, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

4:15.03
2
Cooper Greenslade, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

4:37.95
3
Quinton Kimrey, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

4:51.30
4
Grant Vandevoorde, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

4:54.33
5
Alex Dvorak, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

5:00.76

3200 Meter Run

1
Nate Mueller, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

9:09.88
2
Cooper Greenslade, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

Q Qualifier 10:14.22
3
Grant Vandevoorde, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

10:38.94
4
Quinton Kimrey, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

10:42.48
5
Hubert Chaplin, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

11:06.24

110 Meter Hurdles

1
Matt Dufoe, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

16.39
2
Vince Benetti, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

16.83
3
Jacob Crannell, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

17.92
4
Luke Krantz, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

18.35
5
Matthew Randol, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

18.62

400 Meter Hurdles

1
Caleb Crystal, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:01.53
2
Tristan Pirtle, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:03.55
3
Matt Dufoe, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:03.56
4
Clay Gustafson, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:04.58
5
Vince Benetti, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

1:04.84

Long Jump

1
Lucas Curry, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

Q Qualifier 20-08.00
2
Lucas Ray, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

20-06.00
3
Tate Stine-Smith, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

Q Qualifier 20-02.50
4
Tyler Gelhaar, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

18-02.00
5
Grant Rychnovsky, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

18-00.50

High Jump

1
Vince Benetti, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

6-00.00
1
Tate Stine-Smith, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

6-00.00
3
Brevin Doll, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

5-06.00
3
Evan Roundcount, FR

ADM - Class 3A - Raccoon River

5-06.00
5
Bennett Holmberg, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

5-02.00

Shot Put

1
Lincoln Barrow, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

45-07.50
2
Jacob Crystal, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

45-01.75
3
Joey Hagedorn, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

37-08.50
4
Ben Gard, SO

ADM - Class 3A - Raccoon River

35-02.00
5
Logan Krantz, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

35-01.00

Discus

1
Joey Hagedorn, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

131-01.50
2
Lucas Annable, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

130-11.00
3
Logan Krantz, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

119-01.00
4
Jacob Crystal, JR

ADM - Class 3A - Raccoon River

117-11.00
5
Lincoln Barrow, SR

ADM - Class 3A - Raccoon River

113-08.00
LIVE
7:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
7:30 PM
5:30 PM
NWT
3-12
PEL
11-8
5:30 PM