Track & Field 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

All-Conference Teams

Northeast Iowa - 1st Team All-Conference

Name Team
Jeremiah Chapman Charles City 100 Meter Hurdles
Ian Collins Charles City High Jump
Ian Collins Charles City Long Jump
Elijah Davis Waverly-Shell Rock 4x400 Meter Relay
Elijah Davis Waverly-Shell Rock Sprint Medley Relay
Daniel DeBower Waverly-Shell Rock Sprint Medley Relay
Austin Dewey Waverly-Shell Rock 4x400 Meter Relay
Austin Dewey Waverly-Shell Rock Sprint Medley Relay
Briggs Duwe Decorah Shuttle Hurdle Relay
Nick Einck Decorah Distance Medley Relay
Brayden Hartl Decorah 4x800 Meter Relay
Joseph Hjelle Decorah Discus
Joseph Hjelle Decorah Shot Put
Brady Hogan Decorah 1600 Meter Run
Brady Hogan Decorah 3200 Meter Run
Brady Hogan Decorah Distance Medley Relay
Dakota Johnson Decorah Shuttle Hurdle Relay
Nick Kepford Waverly-Shell Rock 800 Meter Run
Cael Luzum Decorah 4x100 Meter Relay
Cael Luzum Decorah Distance Medley Relay
Trey McCain Decorah 4x800 Meter Relay
Asa Newsom Waverly-Shell Rock 400 Meter Dash
Asa Newsom Waverly-Shell Rock 4x400 Meter Relay
Asa Newsom Waverly-Shell Rock Sprint Medley Relay
Jacob Pipho Decorah 4x200 Meter Relay
Jacob Pipho Decorah Shuttle Hurdle Relay
Bennett Schutte Decorah 4x800 Meter Relay
Drew Snyder Decorah 4x200 Meter Relay
Drew Snyder Decorah 4x100 Meter Relay
Wesley Spears Waverly-Shell Rock 4x400 Meter Relay
Braxton Stewart Waukon 400 Meter Hurdles
Haywood Stowe Decorah 100 Meter Dash
Haywood Stowe Decorah 200 Meter Dash
Haywood Stowe Decorah 4x200 Meter Relay
Haywood Stowe Decorah 4x100 Meter Relay
Addae Whitsitt Decorah 4x200 Meter Relay
Addae Whitsitt Decorah 4x100 Meter Relay
Austin Wilkins Decorah Shuttle Hurdle Relay
August Witt Decorah 4x800 Meter Relay
Ben Wymer Decorah Distance Medley Relay

Northeast Iowa - 2nd Team All-Conference

Name Team
Ben Buseman Waverly-Shell Rock 4x200 Meter Relay
Ben Buseman Waverly-Shell Rock Shuttle Hurdle Relay
Jeremiah Chapman Charles City 4x100 Meter Relay
Jeremiah Chapman Charles City Sprint Medley Relay
Ian Collins Charles City 100 Meter Dash
Ian Collins Charles City 4x100 Meter Relay
Elijah Davis Waverly-Shell Rock Distance Medley Relay
Daniel DeBower Waverly-Shell Rock 200 Meter Dash
Daniel DeBower Waverly-Shell Rock 4x200 Meter Relay
Austin Dewey Waverly-Shell Rock 400 Meter Dash
Briggs Duwe Decorah 4x400 Meter Relay
Ryan Folkerts Waverly-Shell Rock 4x200 Meter Relay
Ryan Folkerts Waverly-Shell Rock Distance Medley Relay
Ethan Frana Decorah Discus
Austin Geerts New Hampton 4x800 Meter Relay
Zack Graeser Charles City 400 Meter Hurdles
Zack Graeser Charles City Sprint Medley Relay
Carter Henry Crestwood 110 Meter Hurdles
Mario Hoefer Charles City 4x100 Meter Relay
Mario Hoefer Charles City Sprint Medley Relay
Joshua Holschlag New Hampton 4x800 Meter Relay
Stephen Holschlag New Hampton 4x800 Meter Relay
Nick Kepford Waverly-Shell Rock 1600 Meter Run
Nick Kepford Waverly-Shell Rock Distance Medley Relay
Trey McCain Decorah 4x400 Meter Relay
Kade Munkel Crestwood Long Jump
Asa Newsom Waverly-Shell Rock Shuttle Hurdle Relay
Ethan Praska New Hampton 4x800 Meter Relay
Kyle Renken Decorah 4x400 Meter Relay
Samuel Roose Waverly-Shell Rock Shuttle Hurdle Relay
Brennan Sauser Oelwein 3200 Meter Run
Bennett Schutte Decorah 4x400 Meter Relay
Hogan Smith Decorah 800 Meter Run
Lincoln Snitker Waukon Shot Put
Wesley Spears Waverly-Shell Rock Shuttle Hurdle Relay
Braxton Stewart Waukon High Jump
Dylan Stockdale Waverly-Shell Rock 4x200 Meter Relay
Owen Weber Charles City 4x100 Meter Relay
Owen Weber Charles City Sprint Medley Relay
Jack Wilson Waverly-Shell Rock Distance Medley Relay

Northeast Iowa - 3rd Team All-Conference

Name Team
Daniel DeBower Waverly-Shell Rock 100 Meter Dash
Briggs Duwe Decorah 110 Meter Hurdles
Cael Leistikow New Hampton Discus
Kade Munkel Crestwood High Jump
Evan O'Neill Waukon 3200 Meter Run
Brennan Sauser Oelwein 1600 Meter Run
Bennett Schutte Decorah 800 Meter Run
Wesley Spears Waverly-Shell Rock 400 Meter Hurdles
Jake Walker Waverly-Shell Rock Shot Put
Creed Welch Waukon 200 Meter Dash
Creed Welch Waukon 400 Meter Dash
Creed Welch Waukon Long Jump

A green highlighted row denotes unanimous selection.