Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
Kalen Walker, SR

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A

22.82
2
Parker Kiewiet, SR

Dike-New Hartford - Class 2A

23.23
3
Nate Loecher, SR

Valley - Class 4A

23.68
4
Andrew Cole, SR

Ottumwa - Class 4A

23.71
5
Colton Lambertz, SR

Southeast Polk - Class 4A

23.72

400 Meter Dash

1
Jay Marcotte, SR

Urbandale - Class 4A

50.76
2
Ben Wilson, SR

Pleasant Valley - Class 4A

52.22
3
Ted Kruse, SR

Dubuque Senior - Class 4A

52.40
4
Dyer Jarabek, SR

Dowling Catholic - Class 4A

52.98
4
Jensen Clapp, SR

Grundy Center - Class 1A

52.98

800 Meter Run

1
Karson Kleve, SR

Johnston - Class 4A

2:00.26
2
Drake Hanson, SR

Southeast Polk - Class 4A

2:01.23
3
Max Murphy, SR

Pleasant Valley - Class 4A

2:03.22
4
Dante Salomon, SR

Ottumwa - Class 4A

2:03.25
5
Jack Pendergast, SR

Prairie - Class 4A

2:05.81

1600 Meter Run

1
Sam Hall, SR

Dowling Catholic - Class 4A

4:20.86
2
Jack Pendergast, SR

Prairie - Class 4A

4:26.45
3
Karson Kleve, SR

Johnston - Class 4A

4:27.22
4
Ian Kaffenberger, SR

Pleasant Valley - Class 4A

4:35.04
5
Jacob Green, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A

4:37.27

3200 Meter Run

1
Dylan Dolezal, SR

Linn-Mar - Class 4A

9:38.28
2
Drake Hanson, SR

Southeast Polk - Class 4A

9:46.24
3
Kent Nichols, SR

Pleasant Valley - Class 4A

9:46.34
4
Jacob Green, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A

9:57.85
5
Jason White, SR

Johnston - Class 4A

10:04.85

Long Jump

1
Kaleba Jack , SR

Iowa City High - Class 4A

23-02.00
2
Parker Kiewiet, SR

Dike-New Hartford - Class 2A

22-05.00
3
Zachary Gaines, SR

Waukee - Class 4A

22-03.00
4
Rylan Seberg, SR

Mount Pleasant - Class 3A

22-02.00
5
Ulysses Patterson, SR

Clinton - Class 4A

21-04.00

High Jump

1
Carter Morton, SR

Greene County - Class 2A

6-05.00
2
Jaxon Thompson, SR

Linn-Mar - Class 4A

6-04.00
3
Marcus Moore, SR

Dubuque Senior - Class 4A

6-02.00
4
Michael Keegan, SR

Beckman Catholic - Class 2A

6-00.00
4
Keaton Solberg, SR

Decorah - Class 3A

6-00.00

Shot Put

1
Jacob Baier, SR

Ankeny - Class 4A

56-10.50
2
Logan Halverson, SR

Decorah - Class 3A

51-09.00
3
Josh Volk, SR

Xavier - Class 3A

51-04.50
4
Zach Shaner, SR

Valley - Class 4A

49-00.00
5
Nate Willcockson, SR

Valley - Class 4A

48-10.00