Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
Caeden DaSilva, SO

Nevada - Class 3A

23.13
2
Titus Christiansen, SO

Southeast Polk - Class 4A

23.72
3
Dane Treiber, SO

North Scott - Class 4A

24.09
4
Colin Kadolph, SO

Ankeny - Class 4A

24.13
5
Sal Capaldo, SO

North Polk - Class 3A

24.51

400 Meter Dash

1
Tyrese Miller, SO

Ankeny - Class 4A

52.05
2
Matthew Kruse, SO

Dubuque Senior - Class 4A

53.35
3
Tristan Grubb, SO

Waukee - Class 4A

53.61
4
Farakh Haider, SO

Waukee - Class 4A

53.90
5
Caeden DaSilva, SO

Nevada - Class 3A

54.25

800 Meter Run

1
Derek Leicht, SO

Dubuque Hempstead - Class 4A

2:07.45
2
Kyle Ruby, SO

Waukee - Class 4A

2:07.97
3
Will Ryan, SO

Dowling Catholic - Class 4A

2:09.22
4
George Holesinger, SO

Dubuque Hempstead - Class 4A

2:10.83
5
Farakh Haider, SO

Waukee - Class 4A

2:11.38

1600 Meter Run

1
Kyle Ruby, SO

Waukee - Class 4A

4:38.20
2
Riley Witt, SO

Saint Ansgar - Class 1A

4:48.83
3
Brady Blean, SO

Dubuque Hempstead - Class 4A

4:52.46
4
Sullivan Hall, SO

Iowa City High - Class 4A

4:55.54
4
William Lohr, SO

Sioux City North - Class 4A

4:55.54

3200 Meter Run

1
Riley Witt, SO

Saint Ansgar - Class 1A

10:11.04
2
Tarun Vedula, SO

Pleasant Valley - Class 4A

10:15.25
3
Christian Montover, SO

Iowa City Liberty - Class 4A

10:29.40
4
Andrew Robey, SO

Dowling Catholic - Class 4A

10:37.99
5
Brady Blean, SO

Dubuque Hempstead - Class 4A

10:38.73

Long Jump

1
Xavier Nwankpa, SO

Southeast Polk - Class 4A

21-07.00
2
Jack Noble, SO

North Polk - Class 3A

20-08.00
3
Payton Kruse, SO

North Scott - Class 4A

20-07.00
4
Darnell Butler, SO

North Scott - Class 4A

20-02.50
5
Nyontay Gbieor, SO

Valley - Class 4A

19-11.00

High Jump

1
Jayden Mackie, SO

Aplington-Parkersburg - Class 2A

6-00.00
1
Ethan Klemme, SO

Bellevue - Class 2A

6-00.00
1
Mitchell Schares, SO

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A

6-00.00
1
James Francom, SO

Gilbert - Class 3A

6-00.00
1
Caeden DaSilva, SO

Nevada - Class 3A

6-00.00

Shot Put

1
Dakota Hoffman, SO

Western Dubuque - Class 4A

45-04.00
2
Carson Lienau, SO

Jesup - Class 2A

43-10.00
3
Tyler Burch, SO

West Burlington - Class 3A

42-00.00
4
Tanner Buol, SO

Dubuque Senior - Class 4A

41-04.00
5
Dylan Parrott, SO

North Scott - Class 4A

40-02.75