Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
Alex Mota, FR

Marion - Class 3A

24.14
2
Abu Sama, FR

Southeast Polk - Class 4A

24.86
3
Max Doran, FR

Pleasant Valley - Class 4A

25.00
4
Will Davidson, FR

Mount Pleasant - Class 3A

25.01
5
Richard Daugherty, FR

Greene County - Class 2A

25.11

400 Meter Dash

1
Alex Wear, FR

Johnston - Class 4A

53.87
2
Justin Carper, FR

Urbandale - Class 4A

55.00
3
Hunter Cruchelow, FR

Dowling Catholic - Class 4A

55.40
4
Max Doran, FR

Pleasant Valley - Class 4A

55.68
5
Caleb Scott, FR

Valley - Class 4A

56.26

800 Meter Run

1
Andrew Donoho, FR

Urbandale - Class 4A

2:09.78
2
Mackenzie Reed, FR

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A

2:10.42
3
Brennen Sager, FR

Grundy Center - Class 1A

2:15.51
4
Billy Clark, FR

Waterloo East - Class 4A

2:16.19
5
Max Van Dusseldorp, FR

Colfax-Mingo - Class 2A

2:16.49

1600 Meter Run

1
Gabe Nash, FR

Sioux City North - Class 4A

4:35.22
2
Jedidiah Osgood, FR

Marion - Class 3A

4:59.90
3
Bashanena Gutema, FR

Sioux City North - Class 4A

5:01.32
4
Tyler Tiefel, FR

Linn-Mar - Class 4A

5:10.03
5
Brady Birkenholtz, FR

Carlisle - Class 3A

5:11.57

3200 Meter Run

1
Gabe Nash, FR

Sioux City North - Class 4A

10:16.52
2
Carson Owens, FR

Southeast Polk - Class 4A

10:17.45
3
Jedidiah Osgood, FR

Marion - Class 3A

10:38.49
4
Caleb Kass, FR

Dubuque Hempstead - Class 4A

11:17.38
5
Eric Yu, FR

Waterloo East - Class 4A

11:34.64

Long Jump

1
Abu Sama, FR

Southeast Polk - Class 4A

21-03.00
2
Max Doran, FR

Pleasant Valley - Class 4A

19-05.25
3
Reean Seberg, FR

Mount Pleasant - Class 3A

18-09.00
4
Jazan Williams, FR

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A

18-08.00
5
TJ Jackson , FR

Linn-Mar - Class 4A

18-06.00

High Jump

1
TJ Jackson , FR

Linn-Mar - Class 4A

6-04.00
2
Max Doran, FR

Pleasant Valley - Class 4A

5-10.75
3
Alex Mota, FR

Marion - Class 3A

5-10.00
3
Cavelle Fay, FR

Waterloo West - Class 4A

5-10.00
5
Marcus Walker, FR

Western Dubuque - Class 4A

5-08.00

Shot Put

1
DeShaun Wilder, FR

Dunkerton - Class 1A

42-03.50
2
Duke Faley, FR

Wahlert Catholic - Class 3A

40-00.00
3
Carter Amos, FR

Mount Pleasant - Class 3A

37-11.00
4
David Borchers, FR

North Scott - Class 4A

37-07.00
5
Kason Ingamells, FR

Hudson - Class 2A

37-05.50