Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
Kalen Walker, SR

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A

22.82
2
Parker Kiewiet, SR

Dike-New Hartford - Class 2A

23.23
3
Zach Twedt, JR

Roland-Story - Class 2A

24.23
4
Ben Parker, SR

Bellevue - Class 2A

24.70
5
Liam Dunne, SO

Bellevue - Class 2A

24.82

400 Meter Dash

1
Trent Koelker, JR

Beckman Catholic - Class 2A

54.52
2
Joe Hasken, JR

Northeast - Class 2A

55.06
3
Jack Haren, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A

55.28
4
Thane Alexander, JR

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A

55.62
5
Jacob Kalkwarf, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A

55.83

800 Meter Run

1
Brady Griebel, JR

Bellevue - Class 2A

2:10.70
2
andrew hilgendorf, SR

Northeast - Class 2A

2:15.26
3
Ben Kelly, JR

Hudson - Class 2A

2:15.56
4
Caleb Renner, SR

Garner Hayfield Ventura - Class 2A

2:15.62
5
Max Van Dusseldorp, FR

Colfax-Mingo - Class 2A

2:16.49

1600 Meter Run

1
Brady Griebel, JR

Bellevue - Class 2A

4:46.00
2
Sam Hansen, JR

Hudson - Class 2A

5:08.03
3
Ben Miller, SO

North Fayette Valley - Class 2A

5:12.35
4
Jacob Gibbs, SO

Dike-New Hartford - Class 2A

5:14.01
5
Jared Thoma, SR

Jesup - Class 2A

5:19.13

3200 Meter Run

1
Brady Griebel, JR

Bellevue - Class 2A

10:04.02
2
Kile Rottinghaus, SO

Jesup - Class 2A

11:55.87
3
Ethan Boileau, SR

Regina Catholic - Class 2A

12:12.80
4
Andrew Miller, SR

Regina Catholic - Class 2A

12:23.29
5
Aiden Richardson, SO

Garner Hayfield Ventura - Class 2A

12:28.09

Long Jump

1
Parker Kiewiet, SR

Dike-New Hartford - Class 2A

22-05.00
2
Colby Kafer, SR

Greene County - Class 2A

21-04.00
3
Carter Morton, SR

Greene County - Class 2A

20-04.00
4
Jack Haren, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A

20-00.00
5
Ben Parker, SR

Bellevue - Class 2A

19-09.00

High Jump

1
Carter Morton, SR

Greene County - Class 2A

6-05.00
2
Jayden Mackie, SO

Aplington-Parkersburg - Class 2A

6-00.00
2
Michael Keegan, SR

Beckman Catholic - Class 2A

6-00.00
2
Ethan Klemme, SO

Bellevue - Class 2A

6-00.00
2
Carter Sherwood, SR

Dike-New Hartford - Class 2A

6-00.00

Shot Put

1
Atzin Dondiego, SR

Northeast - Class 2A

46-11.50
2
Luke Peters, JR

Williamsburg - Class 2A

45-02.25
3
Will Brehm, SR

Beckman Catholic - Class 2A

44-00.00
4
Carson Lienau, SO

Jesup - Class 2A

43-10.00
5
Russell Hingst, SR

Regina Catholic - Class 2A

40-11.50