Track & Field 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

100 Meter Dash

1
Bernard Bell, SR

Ames - Class 4A - CIML-Central

10.67
2
Joe Stein, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

10.68
3
Ardell Inlay, SR

Sioux City East - Class 4A - Missouri River

10.71
4
Harrison Waylee, JR

Urbandale - Class 4A - CIML-Central

10.75
5
Samonte Bawden, JR

Algona - Class 3A - North Central

10.78

200 Meter Dash

1
Bernard Bell, SR

Ames - Class 4A - CIML-Central

21.61
2
Harrison Waylee, JR

Urbandale - Class 4A - CIML-Central

21.84
3
Darien Porter, SR

Bettendorf - Class 4A - Mississippi Athletic

21.93
4
Cody Post, SR

Boyden-Hull - Class 3A - Siouxland

21.95
5
Aaron Smith, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

21.96

400 Meter Dash

1
Darien Porter, SR

Bettendorf - Class 4A - Mississippi Athletic

47.94
2
Sam Yeaway, SR

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

48.03
3
Jacob Keller, SR

Valley - Class 4A - CIML-Iowa

48.18
4
Aaron Smith, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

48.24
5
Jorma Schwedler, JR

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

48.39

800 Meter Run

1
Joe Schaefer, SR

Johnston - Class 4A - CIML-Central

1:52.96
2
Aniey Akok, SO

Ames - Class 4A - CIML-Central

1:54.63
3
Kevin Conner, SR

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

1:54.99
4
David Holesinger, SR

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

1:55.04
5
Chase Mullenix, SR

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

1:55.56

1600 Meter Run

1
Joe Schaefer, SR

Johnston - Class 4A - CIML-Central

4:21.33
2
Tim Sindt, SR

Ankeny - Class 4A - CIML-Central

4:21.75
3
Reece Smith, SR

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - Top of Iowa - West

4:22.64
4
Ben Hermiston, SR

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

4:23.53
5
Sam Hall, JR

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

4:23.78

3200 Meter Run

1
Tim Sindt, SR

Ankeny - Class 4A - CIML-Central

9:14.64
2
Reece Smith, SR

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - Top of Iowa - West

9:15.88
3
David Holesinger, SR

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

9:16.64
4
Jack Pendergast, JR

Prairie - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

9:29.01
5
Kolby Greiner, SR

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

9:30.06

110 Meter Hurdles

1
Trent Davis, SR

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

13.99
2
Jack Garber, SR

BCLUW - Class 1A - North Iowa Cedar-West

14.20
3
Jace Christensen, SR

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa

14.42
4
Deyton Love, JR

Waterloo West - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

14.53
5
Max Murphy, SR

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

14.63

400 Meter Hurdles

1
Joven Nelson, SR

Nevada - Class 3A - Heart of Iowa

52.02
2
Thai Thompson, SR

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

53.03
3
Trent Davis, SR

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

53.29
4
Will Reemtsma, SR

Davenport Central - Class 4A - Mississippi Athletic

53.60
5
Bret Price, SR

Boone - Class 3A - Raccoon River

53.68

Long Jump

1
Damon Jaeger, SR

Western Dubuque - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

23-02.00
2
Parker Kiewiet, JR

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East

22-11.25
3
Zack Butcher, SR

Western Dubuque - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

22-09.50
4
Keyontre Clark, SO

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

22-09.00
5
JaQuel Davis, JR

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

22-07.25

High Jump

1
Grant Brouwer, SR

Sibley-Ocheyedan - Class 2A - Siouxland

6-10.00
2
Braeden Hoyer, SR

Northeast - Class 2A - River Valley

6-09.00
3
Cauy Spidle, SR

Central Decatur - Class 1A - Pride of Iowa

6-08.25
4
Waw Gach, JR

Denison-Schleswig - Class 3A - Hawkeye Ten

6-08.00
4
Grant Kelchen, SR

Western Dubuque - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

6-08.00

Shot Put

1
Noah Fenske, SR

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa

60-11.25
2
Nick DeJong, SR

Pella - Class 3A - Little Hawkeye

60-05.00
3
Logan Jones, JR

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

60-02.00
4
Jacob Remsburg, SR

Valley - Class 4A - CIML-Iowa

60-01.25
5
Jason Simon-Ressler, SR

Western Dubuque - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

57-06.50

Discus

1
Logan Jones, JR

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

185-10.00
2
Matt Vislisel, SR

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East

182-00.00
3
Mosai Newsom, SR

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa

178-11.00
4
Cam Jones, SR

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

178-05.00
5
Noah Fenske, SR

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa

177-00.00

100 Meter Wheel Chair

1
Evan Correll, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

16.97
2
Wyatt Willand, FR

Northwood-Kensett - Class 1A - Top of Iowa - East

18.54
3
Kadin Woodard, SR

LeMars - Class 3A - Lakes

19.69
4
Matthew Schultz, JR

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa

19.75
5
Jarrett Moehlman, SR

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers-West

21.71

200 Meter Wheel Chair

1
Evan Correll, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

31.54
2
Wyatt Willand, FR

Northwood-Kensett - Class 1A - Top of Iowa - East

34.25
3
Matthew Schultz, JR

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa

35.00
4
Kadin Woodard, SR

LeMars - Class 3A - Lakes

37.24
5
Jarrett Moehlman, SR

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers-West

42.18

400 Meter Wheel Chair

1
Evan Correll, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

1:00.69
2
Matthew Schultz, JR

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa

1:06.60
3
Wyatt Willand, FR

Northwood-Kensett - Class 1A - Top of Iowa - East

1:08.81
4
Kadin Woodard, SR

LeMars - Class 3A - Lakes

1:17.06
5
Jarrett Moehlman, SR

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers-West

1:24.77

800 Meter Wheel Chair

1
Evan Correll, SO

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa

2:13.49
2
Matthew Schultz, JR

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa

2:19.25
3
Wyatt Willand, FR

Northwood-Kensett - Class 1A - Top of Iowa - East

2:22.65
4
Kadin Woodard, SR

LeMars - Class 3A - Lakes

2:49.59
5
Jarrett Moehlman, SR

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers-West

2:55.60

Shot Put Wheel Chair

1
Owen McDaniel, JR

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa

9-07.00
2
Wyatt Willand, FR

Northwood-Kensett - Class 1A - Top of Iowa - East

11-03.00
3
Koda Beland, FR

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley-Mississippi

12-02.00
4
Jarrett Moehlman, SR

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers-West

12-04.00
5
Kadin Woodard, SR

LeMars - Class 3A - Lakes

12-09.25