Atlantic Trojans

Boys Tennis2020-21- Varsity

Scores
State Tourney 1st 1
Southwest Valley W 5-4
District 2nd 15
St. Albert W 6-3
Hawkeye-10 Conference Tournament 5th 16
Leaders
Position 1 Match Wins
Grant Sturm, SR
  • 11
  • 1M 11-3
  • 1S 15-3
  • 1G 128-71
Position 2 Match Wins
Ethan Sturm, JR
  • 12
  • 2M 12-2
  • 2S 16-2
  • 2G 138-59
Position 3 Match Wins
Bodie Johnson, SR
  • 7
  • 3M 7-4
  • 3S 7-5
  • 3G 82-64
News
No recent news
Tuesday, Apr 6
BOYS TENNIS Varsity

Kuemper Dual

5
Kuemper Catholic
(0-0)
4
Atlantic
(0-0)
4:30 PM
4/6
Washington Elementary School Courts
Thursday, Apr 8
BOYS TENNIS Varsity

Creston vs. Atlantic

6
Atlantic
(0-0)
3
Creston
(0-0)
4:30 PM
4/8
Southwestern Community College
Monday, Apr 12
BOYS TENNIS Varsity

Atlantic / Shenandoah Dual

4
Atlantic
(0-0)
5
Shenandoah
(0-0)
4:30 PM
4/12
Mustang Field and Ray Graves Track
Tuesday, Apr 13
BOYS TENNIS Varsity

Tennis Meet

6
Atlantic
(0-0)
3
Glenwood
(0-0)
4:30 PM
4/13
Glenwood Community High School
Tuesday, Apr 20
BOYS TENNIS Varsity

Denison Dual

9
Denison-Schleswig
(0-0)
0
Atlantic
(0-0)
4:30 PM
4/20
Washington Elementary School Courts
Thursday, Apr 22
BOYS TENNIS Varsity

Clarinda Dual

2
Clarinda
(0-0)
7
Atlantic
(0-0)
4:30 PM
4/22
Washington Elementary School Courts
Saturday, Apr 24
BOYS TENNIS

Trojan Tourney

1
Storm Lake
2
Atlantic
3
Newton
4
Kuemper Catholic
5
Shenandoah
6
Creston
4/24 · 9:00 AM Graham Park
Monday, Apr 26
BOYS TENNIS Varsity

Harlan vs Atlantic

9
Atlantic
(0-0)
0
Harlan
(0-0)
4:30 PM
4/26
Harlan High School
Thursday, Apr 29
BOYS TENNIS Varsity

Red Oak Dual

0
Red Oak
(0-0)
9
Atlantic
(0-0)
4:30 PM
4/29
Friday, Apr 30
BOYS TENNIS Varsity

boys tennis

7
Atlantic
(0-0)
2
Lewis Central
(0-0)
4:00 PM
4/30
Lewis Central High School
Tuesday, May 4
BOYS TENNIS

Hawkeye-10 Conference Tournament

1
Denison-Schleswig
2
Kuemper Catholic
3
St. Albert
4
Shenandoah
5
Atlantic
6
Creston
7
Lewis Central
8
Harlan
9
Clarinda
10
Glenwood
11
Red Oak
5/4 · 9:30 AM Denison High School
Thursday, May 6
BOYS TENNIS Varsity

St. Albert Dual

3
St. Albert
(0-0)
6
Atlantic
(0-0)
4:30 PM
5/6
Washington Elementary School Courts
Wednesday, May 12
BOYS TENNIS

District

1
Shenandoah
2
Atlantic
3
Southwest Valley
4
Clarinda
5
Glenwood
6
Clarke
7
Red Oak
8
Creston
5/12 · 9:00 AM Red Oak Jr.-Sr. High School
Saturday, May 15
BOYS TENNIS Varsity

Substate Team

4
Southwest Valley
(0-0)
5
Atlantic
(0-0)
10:00 AM
5/15
Washington Elementary School Courts
Friday, May 28
BOYS TENNIS

State Tourney

1
Atlantic
5/28 · 9:00 AM Byrnes Park Tennis Center
Scores
State Tourney 1st 1
Southwest Valley W 5-4
District 2nd 15
St. Albert W 6-3
Hawkeye-10 Conference Tournament 5th 16
Leaders
Position 1 Match Wins
Grant Sturm, SR
  • 11
  • 1M 11-3
  • 1S 15-3
  • 1G 128-71
Position 2 Match Wins
Ethan Sturm, JR
  • 12
  • 2M 12-2
  • 2S 16-2
  • 2G 138-59
Position 3 Match Wins
Bodie Johnson, SR
  • 7
  • 3M 7-4
  • 3S 7-5
  • 3G 82-64
News
No recent news
News
No recent news