Tennis 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Position 1 Match Wins

1
Jeff Miller, SR

St. Albert - Class 1A

22
2
Ben Craven, SR

Boone - Class 1A

18
3
Kaden Wingert, SR

LeMars - Class 1A

17
4
Gabe Mathias, SR

Knoxville - Class 1A

16
5
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

12

Position 1 Set Wins

1
Ben Craven, SR

Boone - Class 1A

29
2
Jeff Miller, SR

St. Albert - Class 1A

27
3
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

26
4
Gabe Mathias, SR

Knoxville - Class 1A

24
4
Charlie Fair, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

24

Position 1 Game Wins

1
Ben Craven, SR

Boone - Class 1A

219
2
Jeff Miller, SR

St. Albert - Class 1A

213
3
Kaden Wingert, SR

LeMars - Class 1A

185
4
Gabe Mathias, SR

Knoxville - Class 1A

174
5
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

172

Position 2 Match Wins

1
Matthew Schmit, SR

Xavier - Class 1A

17
2
Kevin Lopez, SR

Storm Lake - Class 1A

14
3
Tanner Shindelar, SR

Marion - Class 1A

13
4
Carter James, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
4
Carter Short, SR

Knoxville - Class 1A

12

Position 2 Set Wins

1
Matthew Schmit, SR

Xavier - Class 1A

35
2
Kevin Lopez, SR

Storm Lake - Class 1A

19
3
Carter Short, SR

Knoxville - Class 1A

17
4
Joey Zehr, SR

Boone - Class 1A

16
4
Aiden Schultheis, SR

Dowling Catholic - Class 2A

16

Position 2 Game Wins

1
Matthew Schmit, SR

Xavier - Class 1A

214
2
Tanner Shindelar, SR

Marion - Class 1A

158
3
Carter Short, SR

Knoxville - Class 1A

138
4
Kevin Lopez, SR

Storm Lake - Class 1A

134
5
Joey Zehr, SR

Boone - Class 1A

123

Position 3 Match Wins

1
Rick Walker, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

11
2
Marcus McPartland, SR

Boone - Class 1A

10
2
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

10
4
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

9
4
Alex Feldmann, SR

Columbus Catholic - Class 1A

9

Position 3 Set Wins

1
Rick Walker, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

22
2
Marcus McPartland, SR

Boone - Class 1A

20
2
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

20
4
Nicolas Price, SR

Marshalltown - Class 2A

19
5
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

18

Position 3 Game Wins

1
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

158
2
Rick Walker, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

144
3
Marcus McPartland, SR

Boone - Class 1A

134
4
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

121
5
Nicolas Price, SR

Marshalltown - Class 2A

118

Position 4 Match Wins

1
Kaleb Whaley, SR

Maquoketa - Class 1A

13
2
Tate Sandvig, SR

Boone - Class 1A

10
2
Jaxon Baumgartner, SR

LeMars - Class 1A

10
2
Landon Ellis, SR

Spencer - Class 1A

10
5
Jude Ryan, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

9

Position 4 Set Wins

1
Tate Sandvig, SR

Boone - Class 1A

19
2
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

18
3
Landon Ellis, SR

Spencer - Class 1A

15
4
Alex Buser, SR

Columbus Catholic - Class 1A

13
4
Jaxon Baumgartner, SR

LeMars - Class 1A

13

Position 4 Game Wins

1
Tate Sandvig, SR

Boone - Class 1A

132
2
Kaleb Whaley, SR

Maquoketa - Class 1A

127
3
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

117
4
Jaxon Baumgartner, SR

LeMars - Class 1A

116
5
Landon Ellis, SR

Spencer - Class 1A

111

Position 5 Match Wins

1
Ryan Brown, SR

LeMars - Class 1A

11
2
Grant Michel, SR

Maquoketa - Class 1A

9
2
Sam Timp, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

9
4
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

8
4
Quintin Slater, SR

Shenandoah - Class 1A

8

Position 5 Set Wins

1
Sam Timp, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

19
2
Ryan Brown, SR

LeMars - Class 1A

14
2
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

14
2
Ryan Mitchell, SR

Prairie - Class 2A

14
5
Drake Davis, SR

Marshalltown - Class 2A

13

Position 5 Game Wins

1
Sam Timp, SR

Wahlert Catholic - Class 1A

143
2
Ryan Brown, SR

LeMars - Class 1A

123
3
Drake Davis, SR

Marshalltown - Class 2A

101
4
Grant Michel, SR

Maquoketa - Class 1A

97
5
Ryan Mitchell, SR

Prairie - Class 2A

91

Position 6 Match Wins

1
Wylan Haberer, SR

Boone - Class 1A

13
2
Braden Mohr, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
3
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

10
3
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

10
5
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

7

Position 6 Set Wins

1
Wylan Haberer, SR

Boone - Class 1A

24
2
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

20
3
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

15
4
Taylor Xu, SR

Ames - Class 2A

14
4
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

14

Position 6 Game Wins

1
Wylan Haberer, SR

Boone - Class 1A

169
2
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

127
3
Logan Darrah, SR

Indianola - Class 2A

116
4
Wesley Clark, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

102
5
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

101
LIVE
5:30 PM
TCH
2-5
G C
10-5
5:30 PM
5:30 PM
AHSTW
10-6
RVS
9-9
5:30 PM