Tennis 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Position 1 Match Wins

1
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

12
1
Dalton Pregon, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
3
Eli Young, SR

Iowa City West - Class 2A

11
4
Luke Loving, SR

Davenport West - Class 2A

10
5
Kareem Kassas, SR

Dubuque Hempstead - Class 2A

8

Position 1 Set Wins

1
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

26
2
Eli Young, SR

Iowa City West - Class 2A

22
3
Luke Loving, SR

Davenport West - Class 2A

20
4
Kareem Kassas, SR

Dubuque Hempstead - Class 2A

16
4
Dan Halstead, SR

Urbandale - Class 2A

16

Position 1 Game Wins

1
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

172
2
Carter LaVelle, SR

Norwalk - Class 2A

151
3
Eli Young, SR

Iowa City West - Class 2A

145
4
Luke Loving, SR

Davenport West - Class 2A

136
5
Dalton Pregon, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

126

Position 2 Match Wins

1
Carter James, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
2
Aiden Schultheis, SR

Dowling Catholic - Class 2A

8
3
Pranav Chandra, SR

Cedar Falls - Class 2A

6
3
Caden Rodning, SR

Mason City - Class 2A

6
3
Matthew Nderi, SR

Ottumwa - Class 2A

6

Position 2 Set Wins

1
Aiden Schultheis, SR

Dowling Catholic - Class 2A

16
2
Carter James, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

13
2
Caden Rodning, SR

Mason City - Class 2A

13
4
Pranav Chandra, SR

Cedar Falls - Class 2A

12
4
Matthew Nderi, SR

Ottumwa - Class 2A

12

Position 2 Game Wins

1
Carter James, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

108
2
Caden Rodning, SR

Mason City - Class 2A

94
3
Matthew Nderi, SR

Ottumwa - Class 2A

89
4
Aiden Schultheis, SR

Dowling Catholic - Class 2A

88
5
Pranav Chandra, SR

Cedar Falls - Class 2A

80

Position 3 Match Wins

1
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

10
2
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

9
2
Sudeep Gadde, SR

Linn-Mar - Class 2A

9
2
Nicolas Price, SR

Marshalltown - Class 2A

9
5
Nao Furukawa, SR

Ames - Class 2A

7

Position 3 Set Wins

1
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

20
2
Nicolas Price, SR

Marshalltown - Class 2A

19
3
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

18
3
Sudeep Gadde, SR

Linn-Mar - Class 2A

18
5
Nao Furukawa, SR

Ames - Class 2A

14

Position 3 Game Wins

1
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

158
2
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

121
3
Nicolas Price, SR

Marshalltown - Class 2A

118
4
Colin Nelson, SR

Dubuque Hempstead - Class 2A

116
5
Sudeep Gadde, SR

Linn-Mar - Class 2A

115

Position 4 Match Wins

1
Jude Ryan, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

9
1
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

9
3
Clayton Ferguson, SR

Ottumwa - Class 2A

6
3
Ayden Fletcher, SR

Waukee - Class 2A

6
5
Isaac Dotson, SR

Des Moines Roosevelt - Class 2A

5

Position 4 Set Wins

1
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

18
2
Ayden Fletcher, SR

Waukee - Class 2A

12
3
Clayton Ferguson, SR

Ottumwa - Class 2A

11
4
Jude Ryan, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

10
4
Isaac Dotson, SR

Des Moines Roosevelt - Class 2A

10

Position 4 Game Wins

1
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

117
2
Jude Ryan, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

103
3
Drake Downard, SR

Indianola - Class 2A

79
3
Ayden Fletcher, SR

Waukee - Class 2A

79
5
Clayton Ferguson, SR

Ottumwa - Class 2A

78

Position 5 Match Wins

1
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

8
2
Ryan Mitchell, SR

Prairie - Class 2A

7
3
Drake Davis, SR

Marshalltown - Class 2A

6
4
Diyorbeh Yusupov, SR

Clinton - Class 2A

5
4
Andrew Johnson, SR

Dubuque Hempstead - Class 2A

5

Position 5 Set Wins

1
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

14
1
Ryan Mitchell, SR

Prairie - Class 2A

14
3
Drake Davis, SR

Marshalltown - Class 2A

13
4
Diyorbeh Yusupov, SR

Clinton - Class 2A

11
5
Andrew Johnson, SR

Dubuque Hempstead - Class 2A

10

Position 5 Game Wins

1
Drake Davis, SR

Marshalltown - Class 2A

101
2
Ryan Mitchell, SR

Prairie - Class 2A

91
3
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

88
4
Dylan Boeken, SR

North Scott - Class 2A

87
5
Diyorbeh Yusupov, SR

Clinton - Class 2A

86

Position 6 Match Wins

1
Braden Mohr, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
2
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

10
2
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

10
4
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

7
5
Taylor Xu, SR

Ames - Class 2A

6

Position 6 Set Wins

1
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

20
2
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

15
3
Taylor Xu, SR

Ames - Class 2A

14
3
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

14
5
Wesley Clark, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

12

Position 6 Game Wins

1
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

127
2
Logan Darrah, SR

Indianola - Class 2A

116
3
Wesley Clark, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

102
4
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

101
5
Taylor Xu, SR

Ames - Class 2A

100