Tennis 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Position 1 Match Wins

1
Lincoln Colling, SO

Sioux City East - Class 2A

6
1
Ishan Chawla, SO

Valley - Class 2A

6
3
Sam Emmert, SO

Muscatine - Class 2A

4
4
Logan Miller, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

3
5
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

2

Position 1 Set Wins

1
Ishan Chawla, SO

Valley - Class 2A

12
2
Sam Emmert, SO

Muscatine - Class 2A

9
3
Logan Miller, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

6
3
Lincoln Colling, SO

Sioux City East - Class 2A

6
5
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

4

Position 1 Game Wins

1
Ishan Chawla, SO

Valley - Class 2A

93
2
Sam Emmert, SO

Muscatine - Class 2A

61
3
Lincoln Colling, SO

Sioux City East - Class 2A

52
4
Logan Miller, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

41
5
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

32

Position 2 Match Wins

1
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

13
2
Jake Althaus, SO

Dubuque Hempstead - Class 2A

9
3
Jason Strand, SO

Marshalltown - Class 2A

8
3
Cole Ritchie, SO

Sioux City East - Class 2A

8
5
Jack Reilly, SO

Bettendorf - Class 2A

6

Position 2 Set Wins

1
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

26
2
Jake Althaus, SO

Dubuque Hempstead - Class 2A

18
3
Jason Strand, SO

Marshalltown - Class 2A

17
4
Jacob Fee, SO

Davenport Central - Class 2A

13
5
Jack Reilly, SO

Bettendorf - Class 2A

12

Position 2 Game Wins

1
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

164
2
Jacob Fee, SO

Davenport Central - Class 2A

122
3
Jake Althaus, SO

Dubuque Hempstead - Class 2A

114
4
Jason Strand, SO

Marshalltown - Class 2A

107
5
Hayden Steele, SO

Norwalk - Class 2A

87

Position 3 Match Wins

1
Jacob Strain, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

4
1
Payton Fort, SO

Lewis Central - Class 2A

4
3
Mason Lyons, SO

Ankeny - Class 2A

3
3
Gage McCalester, SO

Davenport Central - Class 2A

3
3
Preston Dobbs, SO

Sioux City East - Class 2A

3

Position 3 Set Wins

1
Jacob Strain, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

9
2
Mason Lyons, SO

Ankeny - Class 2A

6
3
Jack Reilly, SO

Bettendorf - Class 2A

5
3
Gage McCalester, SO

Davenport Central - Class 2A

5
5
Kyle Crock, SO

Cedar Rapids Kennedy - Class 2A

4

Position 3 Game Wins

1
Jacob Strain, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

59
2
Gage McCalester, SO

Davenport Central - Class 2A

57
3
Mason Lyons, SO

Ankeny - Class 2A

56
4
Adrian Bush, SO

Norwalk - Class 2A

47
5
Payton Fort, SO

Lewis Central - Class 2A

39

Position 4 Match Wins

1
Jayden Shin, SO

Iowa City West - Class 2A

11
2
Landon Augustine, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

5
3
Broedy Johnson, SO

Lewis Central - Class 2A

3
4
Kyaw Thaw, SO

Des Moines Lincoln - Class 2A

2
5
Mark Brooks, SO

Bettendorf - Class 2A

1

Position 4 Set Wins

1
Jayden Shin, SO

Iowa City West - Class 2A

22
2
Landon Augustine, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

10
3
Kyaw Thaw, SO

Des Moines Lincoln - Class 2A

4
3
Caden Launderville, SO

Johnston - Class 2A

4
5
Broedy Johnson, SO

Lewis Central - Class 2A

3

Position 4 Game Wins

1
Jayden Shin, SO

Iowa City West - Class 2A

132
2
Landon Augustine, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

61
3
Broedy Johnson, SO

Lewis Central - Class 2A

39
4
Caden Launderville, SO

Johnston - Class 2A

31
5
Carter Jelken, SO

Sioux City West - Class 2A

28

Position 5 Match Wins

1
Ty James, SO

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

9
2
Mark Brooks, SO

Bettendorf - Class 2A

5
2
Colby Souther, SO

Lewis Central - Class 2A

5
4
Austin Nagel, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

4
5
Anurag Anugu, SO

Cedar Falls - Class 2A

3

Position 5 Set Wins

1
Mark Brooks, SO

Bettendorf - Class 2A

10
2
Austin Nagel, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

9
2
Ty James, SO

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

9
4
Anurag Anugu, SO

Cedar Falls - Class 2A

6
4
Kyle Crock, SO

Cedar Rapids Kennedy - Class 2A

6

Position 5 Game Wins

1
Ty James, SO

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

91
2
Mark Brooks, SO

Bettendorf - Class 2A

71
3
Austin Nagel, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

67
4
Andrew Day, SO

Dubuque Senior - Class 2A

65
5
Grant Nelson, SO

Dubuque Hempstead - Class 2A

53

Position 6 Match Wins

1
Jonathan Fan, SO

Iowa City West - Class 2A

8
2
Jacob Ellsworth, SO

Davenport Central - Class 2A

6
2
Drew White, SO

Lewis Central - Class 2A

6
4
Logan Augustine, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

5
5
Andrew Swanson, SO

Bettendorf - Class 2A

4

Position 6 Set Wins

1
Jonathan Fan, SO

Iowa City West - Class 2A

16
2
Logan Augustine, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

10
3
Andrew Swanson, SO

Bettendorf - Class 2A

9
3
Jacob Ellsworth, SO

Davenport Central - Class 2A

9
5
Graeme Kempkes, SO

Des Moines Roosevelt - Class 2A

8

Position 6 Game Wins

1
Jonathan Fan, SO

Iowa City West - Class 2A

103
2
Logan Augustine, SO

Cedar Rapids Jefferson - Class 2A

76
3
Graeme Kempkes, SO

Des Moines Roosevelt - Class 2A

67
3
Cameron O'Donnell, SO

Dubuque Senior - Class 2A

67
5
Andrew Swanson, SO

Bettendorf - Class 2A

61