Tennis 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Position 1 Match Wins

1
Jake Dolphin, JR

Pleasant Valley - Class 2A

17
2
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

12
2
Dalton Pregon, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
4
Parker Sprague, JR

Cedar Rapids Kennedy - Class 2A

11
4
Eli Young, SR

Iowa City West - Class 2A

11

Position 1 Set Wins

1
Jake Dolphin, JR

Pleasant Valley - Class 2A

27
2
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

26
3
Parker Sprague, JR

Cedar Rapids Kennedy - Class 2A

24
4
Eli Young, SR

Iowa City West - Class 2A

22
5
Luke Loving, SR

Davenport West - Class 2A

20

Position 1 Game Wins

1
Jake Dolphin, JR

Pleasant Valley - Class 2A

182
2
Will Blevins, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

172
3
Carter LaVelle, SR

Norwalk - Class 2A

151
4
Parker Sprague, JR

Cedar Rapids Kennedy - Class 2A

149
5
Eli Young, SR

Iowa City West - Class 2A

145

Position 2 Match Wins

1
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

13
2
Carter James, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
3
Brady Adams, JR

Pleasant Valley - Class 2A

11
4
Luca Chackalala, JR

Iowa City West - Class 2A

10
4
Max Rose, JR

Urbandale - Class 2A

10

Position 2 Set Wins

1
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

26
2
Luca Chackalala, JR

Iowa City West - Class 2A

21
2
Max Rose, JR

Urbandale - Class 2A

21
4
Jake Althaus, SO

Dubuque Hempstead - Class 2A

18
4
Ayush Kalia, JR

Linn-Mar - Class 2A

18

Position 2 Game Wins

1
Caleb Peterson, SO

Ankeny Centennial - Class 2A

164
2
Luca Chackalala, JR

Iowa City West - Class 2A

145
3
Max Rose, JR

Urbandale - Class 2A

131
4
Jacob Fee, SO

Davenport Central - Class 2A

122
5
Ayush Kalia, JR

Linn-Mar - Class 2A

120

Position 3 Match Wins

1
Chris Wailes, FR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

14
2
Eli Engelkes, JR

North Scott - Class 2A

12
3
Nathan Barlow, JR

Pleasant Valley - Class 2A

11
4
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

10
5
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

9

Position 3 Set Wins

1
Eli Engelkes, JR

North Scott - Class 2A

22
2
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

20
3
Nicolas Price, SR

Marshalltown - Class 2A

19
4
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

18
4
Sudeep Gadde, SR

Linn-Mar - Class 2A

18

Position 3 Game Wins

1
Nic Mackaman, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

158
2
Eli Engelkes, JR

North Scott - Class 2A

134
3
Nathan Barlow, JR

Pleasant Valley - Class 2A

123
4
Chris Wailes, FR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

122
5
Mukundan Kasturirangan, SR

Iowa City West - Class 2A

121

Position 4 Match Wins

1
Jayden Shin, SO

Iowa City West - Class 2A

11
1
Mazen Alsheikha, JR

Pleasant Valley - Class 2A

11
3
Jude Ryan, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

9
3
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

9
5
Derek Peng, JR

Ames - Class 2A

7

Position 4 Set Wins

1
Jayden Shin, SO

Iowa City West - Class 2A

22
2
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

18
2
Mazen Alsheikha, JR

Pleasant Valley - Class 2A

18
4
Derek Peng, JR

Ames - Class 2A

16
5
Brock Hanna, JR

Linn-Mar - Class 2A

15

Position 4 Game Wins

1
Jayden Shin, SO

Iowa City West - Class 2A

132
2
Mazen Alsheikha, JR

Pleasant Valley - Class 2A

126
3
Ethan Benscoter, SR

Marshalltown - Class 2A

117
4
Derek Peng, JR

Ames - Class 2A

116
5
Justin Yarahmadi, FR

Mason City - Class 2A

112

Position 5 Match Wins

1
Ty James, SO

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

9
1
Samir Singh, FR

Iowa City West - Class 2A

9
1
Gavin Pangan, JR

Pleasant Valley - Class 2A

9
4
Jixiang Li, JR

Ames - Class 2A

8
4
Malcolm Rice, FR

Linn-Mar - Class 2A

8

Position 5 Set Wins

1
Samir Singh, FR

Iowa City West - Class 2A

19
2
Malcolm Rice, FR

Linn-Mar - Class 2A

18
3
Jixiang Li, JR

Ames - Class 2A

17
4
Lucas Barnes, JR

Ottumwa - Class 2A

15
5
Casey Daughenbaugh, JR

Indianola - Class 2A

14

Position 5 Game Wins

1
Malcolm Rice, FR

Linn-Mar - Class 2A

121
2
Samir Singh, FR

Iowa City West - Class 2A

120
3
Casey Daughenbaugh, JR

Indianola - Class 2A

115
4
Jixiang Li, JR

Ames - Class 2A

110
5
Lucas Barnes, JR

Ottumwa - Class 2A

108

Position 6 Match Wins

1
Braden Mohr, SR

Council Bluffs Lincoln - Class 2A

12
2
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

10
2
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

10
4
Jonathan Fan, SO

Iowa City West - Class 2A

8
5
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

7

Position 6 Set Wins

1
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

20
2
Jonathan Fan, SO

Iowa City West - Class 2A

16
3
Luke Brunsvold, SR

Pleasant Valley - Class 2A

15
4
Taylor Xu, SR

Ames - Class 2A

14
4
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

14

Position 6 Game Wins

1
Camden Foster, SR

Linn-Mar - Class 2A

127
2
Logan Darrah, SR

Indianola - Class 2A

116
3
Jonathan Fan, SO

Iowa City West - Class 2A

103
4
Wesley Clark, SR

Ankeny Centennial - Class 2A

102
5
Zarren Kirubakaran, SR

Ottumwa - Class 2A

101