Basketball 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Points

1
Camden Schroeder, SRG, #32

East Sac County - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-1

53
2
Angelo Winkel, SRC/F, #33

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa-West - District 1A-3

51
3
Diondre Taylor, SRG, #24

Des Moines North - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-7

47
4
Trey Shearer, SR#13

Montezuma - Class 1A - South Iowa Cedar-West - District 1A-11

44
4
Jevin Sullivan, JRG, #22

North Polk - Class 3A - Raccoon River - District 3A-7

44

Assists

1
Austin Hilmer, JRG, #24

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers - West - District 1A-9

19
2
Luke Rankin, SRG, #10

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-8

15
2
Casey Gardner, SOG, #24

Dunkerton - Class 1A - Iowa Star-North - District 1A-5

15
2
Jack Franey, SR#0

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

15
2
Thomas Schwartz, JRG, #5

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-16

15

Rebounds

1
Jake Nichols, SRF, #32

Colfax-Mingo - Class 2A - South Iowa Cedar-West - District 2A-12

30
2
Daniel Tobiloba, SO#34

Grand View Christian - Class 1A - Independent - District 1A-15

24
3
Michael Kascel, JRC/F, #44

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-3

22
3
Carson Michels, SRG, #20

Marquette Catholic - Class 1A - Tri-Rivers - East - District 1A-7

22
3
Eddie Burgess, JR#23

Montezuma - Class 1A - South Iowa Cedar-West - District 1A-11

22

Steals

1
Jacob Moel, JRF, #10

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar-West - District 1A-11

12
1
Alex Koppes, SRG, #1

Springville - Class 1A - Tri-Rivers - West - District 1A-8

12
3
Ashton Hermann, JRG, #22

Ballard - Class 3A - Raccoon River - District 3A-7

11
3
Kaleb Cornilsen, SRF, #23

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers - East - District 1A-7

11
3
Lane VanderLinden, SRG, #31

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass - District 1A-11

11

Blocks

1
Caleb Burks, SRF, #44

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-3

14
2
Noah Pettinger, JRF, #11

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-5

10
2
Kade Benjamin, SOF, #35

New London - Class 1A - SEISC-South - District 1A-8

10
4
Daniel Tobiloba, SO#34

Grand View Christian - Class 1A - Independent - District 1A-15

9
4
Caden Kirkman, SOG, #42

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-9

9

Field Goals Made

1
Camden Schroeder, SRG, #32

East Sac County - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-1

23
2
Angelo Winkel, SRC/F, #33

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa-West - District 1A-3

22
3
Cole Lipper, SOF, #5

Mediapolis - Class 2A - SEISC-North - District 2A-10

21
4
Wiley Sherburne, JRF, #3

Janesville - Class 1A - Iowa Star-North - District 1A-4

19
5
Cooper Dejean, SRF, #24

OABCIG - Class 2A - Western Valley - District 2A-1

18

Field Goal Attempts

1
Ayden Klein, SOG, #11

MOC-Floyd Valley - Class 3A - Siouxland - District 3A-1

62
2
DaVares Whitaker, JRG, #12

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

35
3
Carter Johnson, JRG, #22

Stanton - Class 1A - Corner - District 1A-14

32
3
Creed Welch, SRG, #4

Waukon - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-7

32
5
Angelo Winkel, SRC/F, #33

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa-West - District 1A-3

31

Field Goal Percentage

1
Newell Rogers, SRG, #20

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-15

100%
1
Dylan Anderson, SRF, #34

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

100%
1
Grant Garton, SRF, #14

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

100%
1
Tate Stine-Smith, SRG, #12

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

100%
1
Vince Benetti, SOF, #44

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

100%

Three Pointers Made

1
Charlie Robinson, SRG/F, #20

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-3

11
1
Sam Skaar, SR#32

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-14

11
3
Cole Watts, SR#5

Montezuma - Class 1A - South Iowa Cedar-West - District 1A-11

10
4
Diondre Taylor, SRG, #24

Des Moines North - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-7

9
4
Richard Daugherty, SOG, #11

Greene County - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-14

9

Three Point Attempts

1
Diondre Taylor, SRG, #24

Des Moines North - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-7

20
1
Sam Skaar, SR#32

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-14

20
3
Charlie Robinson, SRG/F, #20

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-3

19
4
Grant Hall, SRF, #35

HLV - Class 1A - South Iowa Cedar-West - District 1A-9

18
4
Lamarion Mothershead, SOF/F, #30

Sioux City West - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

18

Three Point Percentage

1
Brock Littler, SOG, #22

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-15

100%
1
Ben Marsh, SOG/F, #3

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-15

100%
1
Newell Rogers, SRG, #20

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-15

100%
1
Ryan Juhnke, SRG, #22

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

100%
1
Tate Stine-Smith, SRG, #12

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

100%

Free Throws Made

1
Ashton Cook, SRF, #23

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South - District 2A-9

19
2
Tucker Hadden, SRG/F, #5

Essex - Class 1A - Corner - District 1A-14

18
3
Brady Kauzlarich, SRG, #10

Centerville - Class 3A - South Central - District 3A-6

17
3
Tre Melby, SRC, #45

Logan-Magnolia - Class 1A - Western Iowa - District 1A-16

17
5
Zach Lutmer, SOG, #14

Central Lyon - Class 2A - Siouxland - District 2A-3

16

Free Throw Attempts

1
Ashton Cook, SRF, #23

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South - District 2A-9

35
2
Tucker Hadden, SRG/F, #5

Essex - Class 1A - Corner - District 1A-14

30
3
Connor Drew, SRF, #32

Ballard - Class 3A - Raccoon River - District 3A-7

22
4