Baseball 2020-21
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Jaixen Frost, SOINF, #27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-10

.634
2
Jaden Enright, SRC/P, #5

Seymour - Class 1A - Bluegrass - District 1A-10

.596
3
Brody Simington , JRLF, #14

GTRA - Class 1A - Twin Lakes - District 1A-2

.577
4
Zain Sauer, SOSS/P, #9

Midland - Class 1A - Tri-Rivers East - District 1A-5

.563
5
Cy Patterson, SRSS/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

.561

Home Runs

1
Dylan Davis, JROF/1B, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-4

13
1
Jake Brosius, SR2B/CF, #25

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-3

13
3
Weston Fulk, SR1B/P, #9

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

12
3
Lane Spieker, JR#3

CAM - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-13

12
3
Aidan Rath, SROF/P, #13

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley - South - District 2A-11

12

RBI

1
Cy Patterson, SRSS/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

72
2
Colby Rich, JR#11

CAM - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-13

65
3
Nash Holmgaard, JR#7

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - East - District 1A-3

63
4
Reed Stallman, SR1B/P, #4

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

62
5
Kaden Davis, SR#10

West Marshall - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-14

60

Stolen Bases

1
Austin Hilmer, JRU/P, #3

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-5

75
2
Joey Carlson, SRC/CF, #4

Janesville - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-11

54
3
Colton Forslund, SRC/OF, #9

Prairie - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-3

49
4
Matthew Boothe, JR#24

Central Decatur - Class 2A - Pride of Iowa - District 2A-13

47
5
Lex Kassel, SR#1

Emmetsburg - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

46

Earned Run Average

1
Brady Ketchum, SR3B/P, #24

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0.00
1
Jayden Meeker, SRSS, #16

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0.00
1
Aidan Nosek, SR1B/P, #12

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0.00
1
Kayden Pendergrass, SRLF, #3

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0.00
1
Collin Swantz, SRCF/P, #5

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0.00

Wins

1
Blaine Harpenau, SR#14

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

13
2
Kale Rose, SR2B/P, #7

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

11
2
Bode Rahe, JRP, #29

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

11
2
Nolan Faber, SR#22

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-5

11
5
Brody Brecht, SRCF/P, #11

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

10

Saves

1
Benjamin Buseman, SRINF, #15

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-2

11
2
Alex Clemons, SRU/P, #3

Pleasant Valley - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-4

9
3
Mark Pepper, SR#19

Indianola - Class 4A - Little Hawkeye - District 4A-7

7
4
Ty Thompson, SRU/P, #9

Winterset - Class 3A - Raccoon River - District 3A-8

6
5
Owen Brauch, SRSS/P, #13

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central - District 4A-2

5

Strikeouts

1
Blaine Harpenau, SR#14

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

129
2
Brody Brecht, SRCF/P, #11

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

126
3
Colten Clarahan, JRP/SS

Keota - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-9

113
4
Marcus Morgan, SRP/CF, #20

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-3

108
4
Nolan Faber, SR#22

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-5

108

Opponent Batting Average

1
Nathan Anderson, JROF/P, #7

Chariton - Class 2A - South Central - District 2A-13

.000
1
Quenten Curtis, SR2B/SS, #4

Chariton - Class 2A - South Central - District 2A-13

.000
1
Aidan Mundt, SOP/P, #27

Chariton - Class 2A - South Central - District 2A-13

.000
1
Caleb Werts, SOINF/P, #14

Chariton - Class 2A - South Central - District 2A-13

.000
1
Kasyn Paige, FROF/INF, #10

Chariton - Class 2A - South Central - District 2A-13

.000

Fielding Percentage

1
Sam Mullinex, SR#25

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle - District 1A-16

1.000
1
Evan Grey , JROF/P, #18

Ames - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-2

1.000
1
Carter Geffre, FRC, #17

Ames - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-2

1.000
1
Nolan McLean, SRP/CF, #14

Anamosa - Class 2A - River Valley - North - District 2A-9

1.000
1
Cael Boyd, SROF/P, #1

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

1.000

Thrown Out Stealing

1
Max Carney, SRC, #5

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

20
1
Carter Schellsmidt, SO#6

Waukon - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-8

20
3
Owen Huehnergarth, JRC/P, #5

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East - District 2A-9

18
3
Trevor Scott, FRC/U, #15

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-4

18
3
Corder Noun Harder, FR#11

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-8

18

Runs

1
Ben Wilmes, SRSS/P, #19

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

75
2
Austin Hilmer, JRU/P, #3

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-5

70
3
Gage Franck, SRCF/P, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

68
4
Hunter Caves, SRSS/P, #8

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

67
5
Isaac Sherrill, SR1B/3B, #15

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

66

Hits

1
Myles Davis, FRSS/P, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

70
2
Cy Patterson, SRSS/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

69
3
Hunter Caves, SRSS/P, #8

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

65
4
Jase Bauer, SRSS/P, #8

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

64
4
Weston Fulk, SR1B/P, #9

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

64

Singles

1
Ben Mason, SR#1

Central DeWitt - Class 3A - Mississippi Athletic - District 3A-4

52
2
Myles Davis, FRSS/P, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

50
3
Alex Feldman, SRCF/P, #5

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-8

48
4
Colton Forslund, SRC/OF, #9

Prairie - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-3

47
5
Colton Brennan, SO2B/P, #22

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

46

Doubles

1
Kannon Coakley, SR#9

Maquoketa - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-3

22
2
Weston Fulk, SR1B/P, #9

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

20
2
Carter Gallagher, JRU/P, #9

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-8

20
2
Ben Wilmes, SRSS/P, #19

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

20
2
Cy Patterson, SRSS/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

20

Triples

1
Trent Kozeal, SR#1

Tri-Center - Class 1A - Western Iowa - District 1A-15

10
2
Jase Bauer, SRSS/P, #8

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

9
2
Jack Lux, SRINF/C, #5

Xavier - Class 3A - Mississippi Valley - Valley Division - District 3A-5

9
4
Mason Boothby, FR#3

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

8
5
Tate Johnson, JR#13

Fort Madison - Class 3A - Southeast - District 3A-4

7

Total Bases

1
Weston Fulk, SR1B/P, #9

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

130.0
2
Jase Bauer, SRSS/P, #8

Ankeny - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

119.0
3
Jake Brosius, SR2B/CF, #25

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-3

116.0
4
Dylan Davis, JROF/1B, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-4

114.0
5
Ben Wilmes, SRSS/P, #19

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

112.0

On Base Percentage

1
Jaixen Frost, SOINF, #27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-10

.743
2
Lane Spieker, JR#3

CAM - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-13

.690
3
Sawyer Nauman, SR3B, #24

Western Dubuque - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-3

.686
4
Landon Gilliland, SRINF/P, #4

Lamoni - Class 1A - Bluegrass - District 1A-10

.681
5
Jaxon Johnson, JR#24

Tri-Center - Class 1A - Western Iowa - District 1A-15

.673

Slugging Percentage

1
Lane Spieker, JR#3

CAM - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-13

1.200
2
Jaxon Schumacher, SOC/OF, #7

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

1.151
3
Jaixen Frost, SOINF, #27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-10

1.141
4
Sawyer Nauman, SR3B, #24

Western Dubuque - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-3

1.140
5
Aidan Rath, SROF/P, #13

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley - South - District 2A-11

1.106

Walks

1
Reese Moore, JR#21

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - West - District 2A-6

45
2
Corbin Woods, SO1B/P, #17

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-5

39
2
Jaxon Johnson, JR#24

Tri-Center - Class 1A - Western Iowa - District 1A-15

39
4
Cael Boever, SRSS/P, #6

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

38
5
Zach Sabers, SRC/3B, #2

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-5

36

Hit By Pitches

1
Cody Braddy, SR#2

West Marshall - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-14

29
2
Cade Patterson, JR#2

Lone Tree - Class 1A - SEISC - North - District 1A-6

22
2
Matthew McCrory, SR#12

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

22
4
Andrew Ossman, JROF/P, #10

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

20
4
Ben Wilmes, SRSS/P, #19

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

20

Sacrifice Bunts

1
Devon Keuning, SRP, #5

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-5

17
2
Brock Miller, SR#4

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye - District 4A-8

15
2
Bennett Vanderloo, SROF/P, #7

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

15
4
Leyton Nelson, SR#15

Tri-Center - Class 1A - Western Iowa - District 1A-15

13
5
Andrew Ossman, JROF/P, #10

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

12

Sacrifice Flys

1
Vasin Thurman, SR#00

Fort Madison - Class 3A - Southeast - District 3A-4

10
1
Cy Patterson, SRSS/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

10
3
Keegan Eastman, SOSS/C, #12

Janesville - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-11

9
4
Dylan Klinker, SRC/P, #6

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-8

8
5
John Cornelius, SRLF/CF, #18

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-5

7

Strikeouts

1
Joe Benson, JRSS, #3

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-3

0
1
Austin Jordan, 08P/SS, #5

Grand View Christian - District 1A-8

0
3
Brayden Sawyer, JRSS/P, #12

Grundy Center - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

1
3
Jaden Enright, SRC/P, #5

Seymour - Class 1A - Bluegrass - District 1A-10

1
5
Kale Rose, SR2B/P, #7

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

2

Pitching Appearances

1
Drake Wemark, JRP/INF, #14

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-6

21
2
Jason Thurman, SR#17

Fort Madison - Class 3A - Southeast - District 3A-4

18
2
Benjamin Buseman, SRINF, #15

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-2

18
4
Dylan Meredith, SR#2

East Sac County - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-16

17
4
Tyler Dunham, SR#18

Marshalltown - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-7

17

Pitching Starts

1
Parker Ruth, SRP/1B, #12

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-5

14
2
Austin Franzen, SRRF/P, #1

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers East - District 1A-5

13
2
Evan Borst, SR#8

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye - District 4A-8

13
2
Blaine Harpenau, SR#14

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

13
2
Travis Hantz, SRP/1B, #9

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-3

13

Innings Pitched

1
Morgan Smith, SR#7

Boone - Class 3A - Raccoon River - District 3A-7

72.0
2
Brayden Sawyer, JRSS/P, #12

Grundy Center - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

70.1
2
Nolan Faber, SR#22

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-5

70.1
4
Kale Rose, SR2B/P, #7

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

69.0
5
Leyton Nelson, SR#15

Tri-Center - Class 1A - Western Iowa - District 1A-15

68.2

Opponent At Bats

1
Parker Ruth, SRP/1B, #12

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-5

290
2
Justin Thomas, SOU/P, #15

Waterloo East - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-3

289
3
Morgan Smith, SR#7

Boone - Class 3A - Raccoon River - District 3A-7

285
4
Mason Hicks, SOINF/P, #20

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa - District 3A-7

279
5
Joe Hedger, SR#8

Logan-Magnolia - Class 1A - Western Iowa - District 1A-15

278

Hits Allowed

1
Brady Ketchum, SR3B/P, #24

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Jayden Meeker, SRSS, #16

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Aidan Nosek, SR1B/P, #12

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Kayden Pendergrass, SRLF, #3

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Collin Swantz, SRCF/P, #5

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0

Runs Allowed

1
Brady Ketchum, SR3B/P, #24

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Jayden Meeker, SRSS, #16

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Aidan Nosek, SR1B/P, #12

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Kayden Pendergrass, SRLF, #3

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Collin Swantz, SRCF/P, #5

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0

Earned Runs Allowed

1
Brady Ketchum, SR3B/P, #24

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Jayden Meeker, SRSS, #16

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Aidan Nosek, SR1B/P, #12

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Kayden Pendergrass, SRLF, #3

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Collin Swantz, SRCF/P, #5

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0

Walks Allowed

1
Brady Ketchum, SR3B/P, #24

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Jayden Meeker, SRSS, #16

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Aidan Nosek, SR1B/P, #12

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Kayden Pendergrass, SRLF, #3

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0
1
Collin Swantz, SRCF/P, #5

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0

Hit Batters

1
Gavin Soukup, JROF/P, #16

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers West - District 1A-7

0
1
Matthew Welshhons, FRINF/P, #17

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass - District 1A-8

0
1
Ray Callaway, JR#31

BCLUW - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

0
1
Nathan Lawler, JRP, #12

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

0
1
Brayden Lodge, SR

Camanche - Class 2A - River Valley - North - District 2A-10

0

Sacrifices Allowed

1
Clayton Wardyn, SRP/OF, #2

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-4

0
1
Wyatt Benning, SR#30

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

0
1
Bo Gerbracht, SO#6

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

0
1
Ben Macy, SR#26

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

0
1
Bradly Roder, SO#10

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-11

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Brady Ketchum, SR3B/P, #24

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-6

0.00
1