Baseball 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Jaixen Frost, FR#27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-12

.654
2
Trenton Blythe, SR#14

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

.647
3
Drew Chiprez, SR#1

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

.630
4
Tate Linton, JR#6

Hinton - Class 1A - War Eagle - District 1A-16

.621
5
Kade Reinertson, SR#13

Ballard - Class 3A - Raccoon River

.613

Home Runs

1
Mitchell Brent, SR#7

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

4
1
Drew Chiprez, SR#1

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

4
1
Cael Frost, JR#1

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-9

4
1
Mason Bockoven, SR#2

Fort Dodge - Class 4A - CIML-Iowa

4
1
Kennan Winn, SR#21

Pekin - Class 1A - SEISC - North - District 1A-10

4

RBI

1
Cy Patterson, JRU/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

30
2
Cale Leever, JR2B/P, #11

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass - District 1A-4

25
2
Cael Frost, JR#1

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-9

25
2
Dillon Kuehl, SOOF/P, #24

Urbandale - Class 4A - CIML-Central

25
5
Owen Huehnergarth, SOC/P, #5

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East - District 2A-7

24

Stolen Bases

1
Kalen Walker, SRCF, #13

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - South Central - District 2A-11

30
2
Joe Simpson, JRCF/P, #15

Clinton - Class 4A - Mississippi Athletic

27
2
Kyle Koppes, SR#9

Springville - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

27
4
Austin Hilmer, SOSS/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-5

25
5
Sam Petersen, JR#11

Ballard - Class 3A - Raccoon River

22

Earned Run Average

1
Ben Dixon, SR1B/P, #35

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

0.00
1
Smith Archer, SR2B/P, #4

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

0.00
1
Matthew Mills, SR#30

Boone - Class 3A - Raccoon River

0.00
1
Josh Smith, JR#22

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

0.00
1
Cade Ticknor, SO#9

CAM - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-13

0.00

Wins

1
Logan Smith, SRP/INF, #18

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

5
1
Austin Franzen, JRRF/P, #5

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

5
1
Austin Hilmer, SOSS/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-5

5
4
Hunter Caves, JRSS/P, #8

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

4
4
Alex McAleer, SR#20

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East

4

Saves

1
Caleb Spence, SRP/INF, #17

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

4
1
Will Doty, SO#10

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

4
1
Cy Patterson, JRU/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

4
4
Brandon Richards, SRP, #25

Bettendorf - Class 4A - Mississippi Athletic

3
4
Braden Dolphin, SRU/P, #5

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

3

Strikeouts

1
Caleb Banowetz, SRCF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

54
2
Blaine Harpenau, JR#14

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

52
3
Logan Smith, SRP/INF, #18

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

47
3
Nate Trenkamp, SRSS/P, #17

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

47
5
Jon Gerdes, JRU, #23

GTRA - Class 1A - Twin Lakes - District 1A-2

45

Opponent Batting Average

1
Charlie Crawford, SOCF/P, #3

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

.000
1
Alex Spack, FROF/P, #4

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

.000
1
Grant Garton, JR3B/PH, #10

ADM - Class 3A - Raccoon River

.000
1
Drew Chance, FR#14

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-11

.000
1
Logan Spaur, SO#16

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-11

.000

Fielding Percentage

1
Lucas Marsh, JR1B/P, #6

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

1.000
1
Chase Anderson, SRCF/P, #22

ADM - Class 3A - Raccoon River

1.000
1
Brayden Lund, FR#19

AHSTW - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

1.000
1
Sam Mullinex, JR#25

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

1.000
1
Brady Burkheimer, JRC/P, #26

Ames - Class 4A - CIML-Central

1.000

Thrown Out Stealing

1
Max DeBoer, FR1B/C, #20

George-Little Rock - Class 1A - Siouxland - District 1A-1

13
2
Max Carney, JR#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-1

11
2
Carter Schellsmidt, FR#6

Waukon - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-6

11
2
Tate Lettow, SRC, #4

Woodward-Granger - Class 2A - West Central - District 2A-14

11
5
Nick Clark, SOU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-2

10

Runs

1
Carson Elbert, JR#2

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

31
1
Jaron Todd, SR2B/P, #6

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

31
3
Gabe Swansen, JR2B/P, #8

Johnston - Class 4A - CIML-Central

30
4
Kasey Carter, SO#8

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

28
4
Cole Cassady, SR#00

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

28

Hits

1
Seth Greve, SR1B, #18

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

28
1
Jaron Todd, SR2B/P, #6

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

28
3
Alex Pendergast, SRINF/P, #5

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro

26
3
Carson Elbert, JR#2

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

26
3
Austin Hilmer, SOSS/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-5

26

Singles

1
Tucker Hanson, JROF, #6

Gilbert - Class 3A - Heart of Iowa

24
2
Evan Borst, JR#8

Norwalk - Class 3A - Little Hawkeye

23
2
Seth Greve, SR1B, #18

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

23
4
Shane Neighbor, JRC, #32

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

20
4
Will Armstrong, SRINF/P, #1

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro

20

Doubles

1
Weston Fulk, JR1B/P, #9

Ankeny - Class 4A - CIML-Central

10
1
Carson Elbert, JR#2

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

10
1
Cy Patterson, JRU/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

10
1
Kaden Davis, JR#10

West Marshall - Class 2A - North Iowa Cedar-West - District 2A-13

10
5
Ben Schwartz, SR3B/1B, #27

Ames - Class 4A - CIML-Central

9

Triples

1
Alex McAleer, SR#20

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East

5
1
Seth Malcom, JRINF, #8

Fremont-Mills - Class 1A - Corner - District 1A-14

5
3
Jase Bauer, JRSS/P, #8

Ankeny - Class 4A - CIML-Central

4
3
Brody Brecht, JRCF/P, #11

Ankeny - Class 4A - CIML-Central

4
3
Malachi Johnson, SOP/SS, #2

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass - District 1A-4

4

Total Bases

1
Alex Pendergast, SRINF/P, #5

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro

47.0
2
Gabe Swansen, JR2B/P, #8

Johnston - Class 4A - CIML-Central

45.0
2
Dillon Kuehl, SOOF/P, #24

Urbandale - Class 4A - CIML-Central

45.0
4
Cy Patterson, JRU/P, #2

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

44.0
5
Carson Elbert, JR#2

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

42.0

On Base Percentage

1
Trenton Blythe, SR#14

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

.824
2
Bryce Hall, SR#2

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

.761
3
Reese Moore, SO#21

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - West - District 2A-3

.760
4
Ian Gill, SO3B/LF, #25

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

.725
5
Brock Manser, SO#5

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

.723

Slugging Percentage

1
Drew Chiprez, SR#1

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

1.407
2
Trenton Blythe, SR#14

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

1.235
3
Andrew Swartz, SRSS/P, #1

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-7

1.182
4
Logan Meyer, SR#1

West Lyon - Class 2A - Siouxland - District 2A-1

1.125
5
Reese Moore, SO#21

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - West - District 2A-3

1.111

Walks

1
Kasey Carter, SO#8

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

22
2
Carson Elbert, JR#2

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

21
2
Bryce Hall, SR#2

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

21
4
Josh Catala, SO#3

New London - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

20
5
Reese Moore, SO#21

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - West - District 2A-3

19

Hit By Pitches

1
Cole Cassady, SR#00

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-11

18
2
Ian Rupp, SR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West

11
2
Kolby Booge, SR#5

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-12

11
4
Dakota Reed, SR#2

Central Decatur - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-12

10
4
Parker Smith, SO#6

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West

10

Sacrifice Bunts

1
Nate Lane, SR#10

Norwalk - Class 3A - Little Hawkeye

14
2
Ethan Snedden, SR#2

Ogden - Class 1A - West Central - District 1A-4

8
3
Austin Huber, SROF, #15

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

5
3
Reid Wiley, JRU/P, #7

Crestwood - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-6

5
3
Scott Westberg, SR#9

Ogden - Class 1A - West Central - District 1A-4

5

Sacrifice Flys

1
Austin Franzen, JRRF/P, #5

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

4
1
Nate Trenkamp, SRSS/P, #17

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

4
1
Josh Catala, SO#3

New London - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

4
1
Parker Bechen, SR2B/SS, #7

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-5

4
1
Kody Kleve, SRC/P, #10

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

4

Strikeouts

1
Carter Wilken, 08#10

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

0
1
Cade Rohwer, JR#0

Alta-Aurelia - Class 1A - Twin Lakes - District 1A-2

0
1
Noah Weiman, SRSS/U, #4

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

0
1