Baseball 2013-14
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Trent Roose, SR#11

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar

.588
2
Trevor Jameson, SR#6/6

Nodaway Valley - Class 1A - Pride of Iowa

.567
3
Tanner DeVries, JR3B/P, #14

Westwood - Class 1A - Western Valley

.561
4
Kolton Rose, JR#7

Alburnett - Class 2A - Tri-Rivers

.540
4
Robert Neustrom, JR#7

Sioux City North - Class 4A - Missouri River

.540

Home Runs

1
Corey Bertini, SR#3

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

14
1
Collin Olson, JR#25

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-CIC-Eastern

14
3
Jordan Rommes, JR2B/P, #1

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

13
4
Austin Gridley, SR#11

Fairfield - Class 3A - Southeast

11
4
Corey Harrell, SR1B, #8

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

11

RBI

1
Corey Harrell, SR1B, #8

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

65
2
Jordan Rommes, JR2B/P, #1

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

57
3
Corey Bertini, SR#3

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

56
4
Otis Roby, JRP/SS, #10

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

54
5
Sky Holmgren, SR#10

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa

52

Stolen Bases

1
Garrett Saunders, JR#14

Van Buren County - Class 1A - SEISC-South

52
2
Jack Kline, SR#9

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar

50
3
Malique Ziegler, SRCF, #3

Des Moines East - Class 4A - CIML-Metro

44
4
Connor Enochs, JRSS/P, #13

Des Moines East - Class 4A - CIML-Metro

43
5
Riley Dixon, SR#11

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South

41

Earned Run Average

1
Dylan Nichols, FR#13

Orient-Macksburg - Class 1A - Bluegrass

0.00
1
Chantz Davidson, SR#20

Orient-Macksburg - Class 1A - Bluegrass

0.00
3
Jordan Thompson, JR#9

Orient-Macksburg - Class 1A - Bluegrass

0.14
4
Logan Johnson, SR#7

Rockford - Class 1A - Corn Bowl

0.22
4
Otis Roby, JRP/SS, #10

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

0.22

Wins

1
Zac Freese, SR#7

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar

14
2
Sean Westendorf, SR#7

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa

13
3
Weston Shaw, SR#10

Algona - Class 3A - North Central

11
3
Collin Nimrod, JRSS/P, #10

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa

11
3
Trent Roose, SR#11

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar

11

Saves

1
Tony Salato, JRC/P, #24

Knoxville - Class 3A - Little Hawkeye

8
2
Levi Schriener, SR1B/P, #5

Waukee - Class 4A - CIML-CIC-Eastern

7
3
Jeff Horak, SR2B/P, #10

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East

6
3
Zevon Benoit, SRP/2B, #12

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-CIC-Western

6
3
Dylan Whalen, JR2B/P, #4

West Lyon - Class 1A - Siouxland

6

Strikeouts

1
Korey Kuhlmann, JRP/1B, #22

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley

172
2
Trent Roose, SR#11

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar

125
3
Tyler Jacobsen, JR#17

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley

123
3
Kolton Markley, SR#34

Springville - Class 1A - Tri-Rivers

123
5
Austin Bohling, SR#3

Louisa-Muscatine - Class 2A - SEISC-North

118

Opponent Batting Average

1
Connor Klostermann, JR#17

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

.000
1
Sam Deutmeyer, SR#4

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

.000
1
Riley Vorwald, SR#15

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

.000
1
Zac Lyon, SR#14

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

.000
1
Logan Welling, JR#9

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

.000

Fielding Percentage

1
Jordan Stewart, SO#14

Alburnett - Class 2A - Tri-Rivers

1.000
1
Colby Rattenborg, SR#5

Audubon - Class 1A - Western Iowa

1.000
1
Shane Solberg, FRCF/U, #6

Rock Valley - Class 3A - Siouxland

1.000
1
Derek Harksen, SR#30

Camanche - Class 2A - River Valley - North

1.000
1
Kyle Brewer, JRCF/LF, #33

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

1.000

Thrown Out Stealing

1
Aaron Peterson, SR#28

Northwood-Kensett - Class 1A - Corn Bowl

20
1
Brok Hopwood, JRC/P, #20

Ottumwa - Class 4A - CIML-Metro

20
3
Ben Mitchell, SR#35

Des Moines Hoover - Class 4A - CIML-Metro

19
3
Austin Hemmen, JRC, #2

Mason City - Class 4A - CIML-CIC-Northern

19
5
Matt Cox, JR#25

Bettendorf - Class 4A - Mississippi Athletic

18

Runs

1
Malique Ziegler, SRCF, #3

Des Moines East - Class 4A - CIML-Metro

64
1
Garrett Saunders, JR#14

Van Buren County - Class 1A - SEISC-South

64
3
Garret Pettyjohn, SR2B, #11

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

60
3
Dallyn Putz, JR#8

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

60
5
Patrick Sheehey, SR#3

Pleasantville - Class 1A - Pride of Iowa

57

Hits

1
Robert Neustrom, JR#7

Sioux City North - Class 4A - Missouri River

68
2
Malique Ziegler, SRCF, #3

Des Moines East - Class 4A - CIML-Metro

63
2
Luke Anctil, SR#14

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa

63
2
Garrett Saunders, JR#14

Van Buren County - Class 1A - SEISC-South

63
5
Tyler Frideres, SR#22

Algona - Class 3A - North Central

61

Singles

1
Luke Fegen, SRCF/P, #1

Waukee - Class 4A - CIML-CIC-Eastern

51
2
Jake Hovden, JRLF/C, #3

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa

47
2
Luke Anctil, SR#14

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa

47
2
Dallyn Putz, JR#8

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

47
5
Dan Schmidt, JRLF/P, #5

Earlham - Class 1A - West Central

46

Doubles

1
Ryan Clancy, SR#20

Newman Catholic - Class 1A - North Iowa

22
2
Brady Charbonneau, JR#7

Logan-Magnolia - Class 1A - Western Iowa

21
3
Josh Luna, SR#21

Pleasantville - Class 1A - Pride of Iowa

20
3
Jay Hrdlicka, SR3B/C, #8

Valley - Class 4A - CIML-CIC-Western

20
5
Spencer VanScoyoc, SOCF/P, #6

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

19

Triples

1
Christian Rozeboom, JR#8

Sioux Center - Class 2A - Siouxland

9
2
Grant Goeden, SRSS/DH, #10

ADM - Class 3A - Raccoon River

8
2
Anthony Schneider, SR#12

Southeast Polk - Class 4A - CIML-CIC-Eastern

8
4
Cameron Murphy, SOSS/P, #10

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West

7
4
Taylor Neuroth, SR

Sioux City West - Class 4A - Missouri River

7

Total Bases

1
Corey Bertini, SR#3

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

116.0
2
Jordan Rommes, JR2B/P, #1

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

112.0
3
Garrett Saunders, JR#14

Van Buren County - Class 1A - SEISC-South

105.0
4
Malique Ziegler, SRCF, #3

Des Moines East - Class 4A - CIML-Metro

102.0
5
Devin Raffensperger, SRC/DH, #29

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

101.0

On Base Percentage

1
Trent Roose, SR#11

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar

.703
2
Trevor Jameson, SR#6/6

Nodaway Valley - Class 1A - Pride of Iowa

.701
3
Dustin Gordon, SR#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

.690
4
Brandon Brittain, SR#7

Van Meter - Class 2A - West Central

.669
5
Christian Rozeboom, JR#8

Sioux Center - Class 2A - Siouxland

.640

Slugging Percentage

1
Corey Bertini, SR#3

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

1.105
2
Jordan Rommes, JR2B/P, #1

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

1.009
3
Trent Roose, SR#11

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar

0.988
4
Trevor Jameson, SR#6/6

Nodaway Valley - Class 1A - Pride of Iowa

0.983
5
Brandon Brittain, SR#7

Van Meter - Class 2A - West Central

0.978

Walks

1
David Jellings, JR#2/2

North Fayette Valley - Class 2A - Upper Iowa

43
2
Jack Fitzgerald, SR#6

Newman Catholic - Class 1A - North Iowa

37
3
Sam Benzing, JR#3

East Marshall - Class 2A - North Iowa Cedar-West

36
3
Colton Krob, JR#7

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers

36
3
Brandon Brittain, SR#7

Van Meter - Class 2A - West Central

36

Hit By Pitches

1
Austin Halligan, JR#12

Fort Dodge - Class 4A - CIML-CIC-Northern

24
2
Dustin Gordon, SR#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

23
3
Wes Edwards, FR#3

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West

20
4
Michael Firkins, SRC/1B, #14/24

Centerville - Class 3A - South Central

17
4
Hud Johnston, SR#25

Oelwein - Class 3A - Northeast Iowa

17

Sacrifice Bunts

1
Cody Hyler, SR#14

Southeast Polk - Class 4A - CIML-CIC-Eastern

16
2
Adam Schwarz, JR#2

Highland - Class 1A - SEISC-North

14
2
Ty Kurth, JR#6

Gehlen Catholic - Class 1A - War Eagle

14
4
Nathan Struve, FR#8

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West

13
5
Hunter Moeller, JRCF/P, #30

New London - Class 1A - SEISC-South

12

Strikeouts

1
Parker Truesdell, SO#21

Clear Lake - Class 3A - North Central

1
1
Tyler Kelley, SO#16

East Union - Class 1A - Pride of Iowa

1
1
Cole McDonald, JRP/SS, #16

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa

1
1
Tanner Reising, SO#3

Oelwein - Class 3A - Northeast Iowa

1
1
Zach Mosley, SR#9

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa

1

Pitching Appearances

1
Zac Lyon, SR#14

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

21
2
Ben Milks, SRP, #13

Prairie - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

20
3
Nick Hartman, SR#21

Ballard - Class 3A - Raccoon River

19
3
Collins Marine, SRP/LF, #8

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

19
3
Tylor Seehase, SRP/SS, #26

Tripoli - Class 1A - Iowa Star-North

19

Pitching Starts

1
Zac Freese, SR#7

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar

15
2
Zac Lyon, SR#14

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

14
2
Cole Baker, JRP/1B, #20

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

14
2
Korey Kuhlmann, JRP/1B, #22

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley

14
2
Nate Miller, JR#14

Riceville - Class 1A - Corn Bowl

14

Innings Pitched

1
Zach Hovick, SR#5

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa

91.0
2
Korey Kuhlmann, JRP/1B, #22

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley

90.0
3
Dillon VanOosbree, SO#2

Emmetsburg - Class 2A - Lakes

85.1
4
Jacob Jones, JR#2

Davis County - Class 2A - South Central

84.1
5
Zac Freese, SR#7

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar

83.1

Opponent At Bats

1
Tylor Seehase, SRP/SS, #26

Tripoli - Class 1A - Iowa Star-North

405
2
Dillon VanOosbree, SO#2

Emmetsburg - Class 2A - Lakes

391
3
Hunter Slifka, SRC/P, #9

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa

378
4
Korey Kuhlmann, JRP/1B, #22

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley

369
5
Nate Miller, JR#14

Riceville - Class 1A - Corn Bowl

363

Hits Allowed

1
Brennan Riedemann, SRSS/P, #35

River Valley - Class 1A - Western Valley

5
2
Baylor Bedard, SO#11

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star-South

6
3
Dalton Becker, SR#8

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star-South

7
3
Brett Becker, SR#3

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star-South

7
3
Brady Wheeler, SR#11

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

7

Runs Allowed

1
Baylor Bedard, SO#11

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star-South

3
2
Jayden Zurita, FR

Danville - Class 1A - SEISC-South