Tuesday, May 12
GIRLS GOLF
Waukee
Valley
3:30 PM
5/12
Willow Creek Golf Course
Saturday, May 09
BOYS TENNIS
Bettendorf
Waukee
1:00 PM
5/9
Waukee High School
Saturday, May 09
BOYS TENNIS
Pleasant Valley
Waukee
9:00 AM
5/9
Waukee High School
Thursday, May 07
BOYS TENNIS
Waukee
Des Moines Roosevelt
4:00 PM
5/7
McCollum Waveland Tennis Complex
Tuesday, May 05
BOYS TENNIS
Marshalltown
Waukee
4:00 PM
5/5
Waukee High School
Monday, May 04
GIRLS GOLF
Johnston
Ankeny Centennial
Des Moines East
Des Moines Hoover
Des Moines Lincoln
Des Moines Roosevelt
North Scott
Southeast Polk
Urbandale
Waukee
Pleasant Valley
Valley
5/4 · 9:00 AM Jester Park Golf Course
Friday, May 01
BOYS SOCCER
Urbandale
0-0
Waukee
0-0
7:30 PM
5/1
Waukee High School
Friday, May 01
BOYS TENNIS
Ames
Waukee
4:00 PM
5/1
Ames High School
Thursday, Apr 30
BOYS TENNIS
Southeast Polk
Waukee
4:00 PM
4/30
Southeast Polk High School
Friday, Apr 24
GIRLS SOCCER
Valley
0-0
Waukee
0-0
7:30 PM
4/24
Waukee High School
Thursday, Apr 23
BOYS SOCCER
Waukee
0-0
Cedar Rapids Washington
0-0
7:15 PM
4/23
Kingston Stadium
Thursday, Apr 23
BOYS TENNIS
Mason City
Waukee
4:00 PM
4/23
Waukee High School
Tuesday, Apr 21
BOYS TENNIS
Ankeny Centennial
Waukee
4:00 PM
4/21
Ankeny Centennial High School
Monday, Apr 20
GIRLS GOLF
Valley
Ames
Ankeny
Atlantic
Bettendorf
Des Moines East
Fort Dodge
Indianola
Johnston
Marshalltown
Mason City
Newton
Des Moines Roosevelt
Southeast Polk
Urbandale
Waukee
4/20 · 10:00 AM Willow Creek Golf Course
Friday, Apr 17
GIRLS SOCCER
Ames
0-0
Waukee
0-0
7:30 PM
4/17
Waukee Stadium
Thursday, Apr 16
GIRLS TRACK & FIELD
Fort Dodge
Waukee
Webster City
Humboldt
Mason City
4/16 · 0:00 AM Dodger Stadium
Tuesday, Apr 14
BOYS TENNIS
Dowling Catholic
Waukee
4:00 PM
4/14
Waukee High School
Saturday, Apr 11
BOYS SOCCER
Valley
0-0
Waukee
0-0
2:45 PM
4/11
Waukee High School
Saturday, Apr 11
BOYS TENNIS
Waukee
Johnston
Pella
Marshalltown
Boone
Norwalk
4/11 · 8:30 AM Johnston High School
Thursday, Apr 09
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
ADM
Boone
Carlisle
Cedar Falls
Dallas Center-Grimes
Fort Dodge
Grinnell
Marshalltown
Norwalk
Pella
Des Moines Roosevelt
4/9 · 16:00 PM Waukee Stadium
Thursday, Apr 09
BOYS TENNIS
Fort Dodge
Waukee
4:00 PM
4/9
Waukee High School
Tuesday, Apr 07
BOYS TRACK & FIELD
Urbandale
Ankeny
Dowling Catholic
Indianola
Johnston
Ottumwa
Waukee
4/7 · 16:30 PM Urbandale High School
Tuesday, Apr 07
BOYS TENNIS
Des Moines Lincoln
Waukee
4:00 PM
4/7
Lincoln High School
Monday, Apr 06
BOYS TRACK & FIELD
Fort Dodge
Algona
Bishop Garrigan
Boone
Des Moines East
Eagle Grove
Humboldt
Marshalltown
Mason City
St. Edmond
Waukee
4/6 · 16:15 PM Dodger Stadium
Saturday, Apr 04
GIRLS TRACK & FIELD
Valley
Dowling Catholic
Indianola
Des Moines East
Marshalltown
Waukee
Des Moines Roosevelt
Ames
4/4 · 11:00 AM
Tuesday, Mar 31
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
Ames
Ankeny
Ankeny Centennial
Boone
Cedar Falls
Dowling Catholic
Indianola
Iowa City High
Johnston
Marshalltown
Norwalk
Pella
Valley
3/31 · 16:00 PM Waukee Stadium
Tuesday, Mar 24
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
Ames
Ankeny
Des Moines Hoover
Des Moines Lincoln
Urbandale
Cedar Rapids Kennedy
3/24 · 16:00 PM Waukee Stadium
Saturday, Mar 21
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
3/21 · 9:00 AM
Monday, Mar 16
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
3/16 · 14:00 PM
Friday, Mar 13
BOYS BASKETBALL
78
Ankeny
21-5
70
Waukee
23-3
final
1 2 3 4 T
ANK 16 17 16 29 78
WKE 13 11 7 39 70
Wells Fargo Arena
Thursday, Mar 12
BOYS BASKETBALL
68
Waukee
23-2
62
Ankeny Centennial
24-2
final
1 2 3 4 T
WKE 19 15 16 18 68
A CEN 17 8 20 17 62
Wells Fargo Arena
Tuesday, Mar 10
BOYS BASKETBALL
50
North Scott
22-2
58
Waukee
22-2
final
1 2 3 4 T
N SC 6 9 15 20 50
WKE 11 14 14 19 58
Wells Fargo Arena
Tuesday, Mar 10
BOYS TRACK & FIELD
Valley Lutheran
Dike-New Hartford
Waukee
3/10 · 14:30 PM Wartburg College
Tuesday, Mar 10
GIRLS TRACK & FIELD
Dike-New Hartford
Waukee
2:00 PM
3/10
Tuesday, Mar 10
BOYS TRACK & FIELD
Waterloo East
Waukee
2:00 PM
3/10
UNI-Dome
Monday, Mar 09
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
3/9 · 14:00 PM
Friday, Mar 06
GIRLS BASKETBALL
65
Waukee
23-3
69
Johnston
24-2
final
1 2 3 4 T
WKE 14 12 22 17 65
JSTN 24 6 17 22 69
Wells Fargo Arena
Thursday, Mar 05
GIRLS BASKETBALL
65
Waterloo West
20-5
88
Waukee
23-2
final
1 2 3 4 T
WLW 12 16 18 19 65
WKE 20 26 31 11 88
Wells Fargo Arena
Tuesday, Mar 03
BOYS BASKETBALL
55
Valley
16-7
59
Waukee
21-2
final
1 2 3 4 T
VLY 8 10 14 23 55
WKE 8 13 11 27 59
Dallas Center-Grimes High School
Tuesday, Mar 03
BOYS TRACK & FIELD
Waukee
Valley
Marion
3/3 · 14:30 PM
Tuesday, Mar 03
GIRLS TRACK & FIELD
Waukee
3/3 · 14:00 PM
Monday, Mar 02
GIRLS BASKETBALL
36
Sioux City East
16-8
76
Waukee
22-2
final
1 2 3 4 T
SCE 9 7 10 10 36
WKE 29 16 20 11 76
Wells Fargo Arena
Friday, Feb 28
BOYS BASKETBALL
54
Waukee
20-2
31
Des Moines Lincoln
13-10
final
1 2 3 4 T
WKE 10 7 6 8 54
DM L 5 13 14 22 31
Waukee High School
Tuesday, Feb 25
GIRLS BASKETBALL
35
Ames
11-12
58
Waukee
21-2
final
1 2 3 4 T
AMES 12 6 4 13 35
WKE 15 24 11 8 58
Waukee High School
Sunday, Feb 23
BOYS TRACK & FIELD
Waukee
2/23 · 11:00 AM
Saturday, Feb 22
GIRLS BASKETBALL
29
Fort Dodge
7-15
98
Waukee
20-2
final
1 2 3 4 T
FT D 9 5 8 7 29
WKE 32 39 19 8 98
Waukee High School
Friday, Feb 21
BOYS BASKETBALL
78
Des Moines North
11-10
94
Waukee
19-2
final
1 2 3 4 T
DM N 17 18 20 23 78
WKE 19 15 36 24 94
Waukee High School
Tuesday, Feb 18
BOYS BASKETBALL
68
Waukee
18-2
53
Ames
9-12
final
1 2 3 4 T
WKE 22 13 20 13 68
AMES 8 17 10 18 53
Ames High School
Tuesday, Feb 18
BOYS BOWLING
1
Marshalltown
2
Ankeny
3
Waukee
4
Southeast Polk
5
Cedar Rapids Kennedy
6
Mason City
2/18 · 10:00 AM Wayward Social
Tuesday, Feb 18
GIRLS BOWLING
1
Cedar Rapids Kennedy
2
Marshalltown
3
Waukee
4
Southeast Polk
5
Mason City
6
Ankeny
2/18 · 10:00 AM Wayward Social
Saturday, Feb 15
GIRLS BASKETBALL
39
Iowa City High
20-1
55
Waukee
19-2
final
1 2 3 4 T
IACH 14 7 8 10 39
WKE 10 17 14 14 55
Waukee High School
Saturday, Feb 15
BOYS SWIMMING
1
Iowa City West
2
Ankeny
3
Waukee
4
Bettendorf
5
Iowa City High
6
Dowling Catholic
7
Linn-Mar
8
Ames
9
Valley
10
Pleasant Valley
11
Marshalltown
12
Indianola
13
Cedar Rapids Washington
14
Johnston
15
Sioux City North
16
Decorah
17
Spencer
18
Davenport Central
19
Carroll
20
Muscatine
21
Keokuk
22
Cedar Falls
23
Burlington
24
Ottumwa
25
Dubuque Senior
26
Dubuque Hempstead
27
Waterloo West
28
Des Moines Roosevelt
29
Des Moines Lincoln
30
Vinton-Shellsburg
31
Williamsburg
32
Newton
33
Cedar Rapids Jefferson
34
Cedar Rapids Kennedy
35
Des Moines East
36
Mason City
2/15 · 12:30 PM Campus Recreation and Wellness Center
Friday, Feb 14
BOYS BASKETBALL
59
Marshalltown
4-16
87
Waukee
17-2
final
1 2 3 4 T
MRSH 7 25 13 14 59
WKE 27 27 17 16 87
Waukee High School
Friday, Feb 14
GIRLS BASKETBALL
28
Marshalltown
3-19
87
Waukee
18-2
final
1 2 3 4 T
MRSH 5 2 8 13 28
WKE 36 29 16 16 87
Waukee High School
Thursday, Feb 13
BOYS BOWLING
1
Fort Dodge
2
Southeast Polk
3
Marshalltown
4
Waukee
5
Mason City
6
Valley
2/13 · 10:00 AM Ridgewood Lanes
Thursday, Feb 13
GIRLS BOWLING
1
Marshalltown
2
Waukee
3
Fort Dodge
4
Southeast Polk
5
Valley
6
Mason City
2/13 · 10:00 AM Ridgewood Lanes
Tuesday, Feb 11
BOYS BASKETBALL
76
Waukee
16-2
48
Des Moines Roosevelt
6-11
final
1 2 3 4 T
WKE 12 23 20 21 76
DM R 6 12 12 18 48
Roosevelt High School
Tuesday, Feb 11
GIRLS BASKETBALL
61
Waukee
17-2
49
Des Moines Roosevelt
11-9
final
1 2 3 4 T
WKE 16 20 10 15 61
DM R 15 9 8 17 49
Roosevelt High School
Saturday, Feb 08
BOYS BASKETBALL
49
Linn-Mar
7-9
61
Waukee
15-2
final
1 2 3 4 T
LN-M 10 16 14 9 49
WKE 12 20 16 13 61
Waukee High School
Saturday, Feb 08
BOYS SWIMMING
1
Waukee
2
Ames
3
Sioux City North
4
Carroll
5
Spencer
6
Boone
7
Fort Dodge
8
Storm Lake
2/8 · 12:00 PM Fort Dodge Senior High School
Friday, Feb 07
BOYS BASKETBALL
71
Southeast Polk
11-6
72
Waukee
14-2
final
1 2 3 4 T
SE P 12 12 21 26 71
WKE 20 22 11 19 72
Waukee High School
Friday, Feb 07
GIRLS BASKETBALL
35
Southeast Polk
17-2
60
Waukee
16-2
final
1 2 3 4 T
SE P 15 9 6 5 35
WKE 21 15 12 12 60
Waukee High School
Tuesday, Feb 04
BOYS BASKETBALL
45
Des Moines Hoover
6-11
81
Waukee
13-2
final
1 2 3 4 T
DM H 8 10 13 14 45
WKE 22 25 24 10 81
Waukee High School
Tuesday, Feb 04
GIRLS BASKETBALL
28
Des Moines Hoover
3-15
101
Waukee
15-2
final
1 2 3 4 T
DM H 6 10 4 8 28
WKE 41 27 23 10 101
Waukee High School
Tuesday, Feb 04
GIRLS BOWLING
2286
Waukee
1835
Des Moines North
final
3:20 PM
2/4
Merle Hay Lanes
Tuesday, Feb 04
BOYS BOWLING
3113
Waukee
2180
Des Moines North
final
3:15 PM
2/4
Merle Hay Lanes
Monday, Feb 03
BOYS BASKETBALL
64
Waukee
12-2
23
Marshalltown
4-12
final
1 2 3 4 T
WKE 15 13 25 11 64
MRSH 12 3 2 6 23
Marshalltown High School
Monday, Feb 03
GIRLS BASKETBALL
74
Waukee
14-2
14
Marshalltown
3-15
final
1 2 3 4 T
WKE 32 16 18 8 74
MRSH 2 7 0 5 14
Marshalltown High School
Friday, Jan 31
BOYS BASKETBALL
72
Waukee
11-2
54
Mason City
5-9
final
1 2 3 4 T
WKE 12 23 22 15 72
MCTY 12 14 19 9 54
Mason City High School
Friday, Jan 31
GIRLS BASKETBALL
73
Waukee
13-2
31
Mason City
9-8
final
1 2 3 4 T
WKE 13 15 26 19 73
MCTY 7 7 12 5 31
Mason City High School
Thursday, Jan 30
BOYS BOWLING
3019
Waukee
2960
Fort Dodge
final
3:15 PM
1/30
Ridgewood Lanes
Thursday, Jan 30
GIRLS BOWLING
2358
Waukee
2681
Fort Dodge
final
3:15 PM
1/30
Ridgewood Lanes
Tuesday, Jan 28
BOYS BASKETBALL
78
Ankeny Centennial
14-1
70
Waukee
10-2
final
1 2 3 4 T
A CEN 13 20 21 24 78
WKE 13 12 16 29 70
Waukee High School
Tuesday, Jan 28
GIRLS BASKETBALL
33
Ankeny Centennial
8-8
55
Waukee
12-2
final
1 2 3 4 T
A CEN 7 9 15 2 33
WKE 25 8 16 6 55
Waukee High School
Monday, Jan 27
BOYS BOWLING
2951
Des Moines East
2920
Waukee
final
3:30 PM
1/27
Warrior Lanes
Monday, Jan 27
GIRLS BOWLING
2014
Des Moines East
2459
Waukee
final
3:30 PM
1/27
Warrior Lanes
Saturday, Jan 25
BOYS SWIMMING
0
Fort Dodge
0
Marshalltown
0
Mason City
0
Valley
0
Southeast Polk
0
Waukee
1/25 · 12:00 PM Fort Dodge Senior High School
Friday, Jan 24
BOYS BASKETBALL
77
Valley
8-5
72
Waukee
10-1
final
1 2 3 4 T
VLY 16 6 20 17 77
WKE 21 4 12 22 72
Waukee High School
Friday, Jan 24
GIRLS BASKETBALL
32
Valley
7-7
38
Waukee
11-2
final
1 2 3 4 T
VLY 10 5 6 10 32
WKE 9 10 9 3 38
Waukee High School
Thursday, Jan 23
BOYS SWIMMING
48
Marshalltown
122
Waukee
final
5:00 PM
1/23
Waukee Family YMCA
Tuesday, Jan 21
BOYS BASKETBALL
78
Waukee
10-0
54
Dowling Catholic
8-4
final
1 2 3 4 T
WKE 17 28 17 16 78
DWL 11 17 18 8 54
Dowling Catholic High School
Tuesday, Jan 21
GIRLS BASKETBALL
65
Waukee
10-2
79
Dowling Catholic
12-2
final
1 2 3 4 T
WKE 15 15 21 14 65
DWL 13 22 23 21 79
Dowling Catholic High School
Tuesday, Jan 21
BOYS SWIMMING
Southeast Polk
Des Moines East
Grinnell
Des Moines Hoover
Cedar Rapids Kennedy
Waukee
1/21 · 17:00 PM Southeast Polk High School
Friday, Jan 17
BOYS BASKETBALL
Waukee
10-1
Marshalltown
4-9
7:45 PM
1/17
Marshalltown High School
Thursday, Jan 16
BOYS BOWLING
3184
Waukee
2926
Marshalltown
final
7:00 PM
1/16
Wayward Social
Thursday, Jan 16
BOYS SWIMMING
107
Waukee
48
Ottumwa
final
5:30 PM
1/16
Beach Ottumwa
Thursday, Jan 16
GIRLS BOWLING
2501
Waukee
2664
Marshalltown
final
5:00 PM
1/16
Marshalltown High School
Tuesday, Jan 14
BOYS BASKETBALL
76
Waukee
9-0
40
Fort Dodge
1-11
final
1 2 3 4 T
WKE 24 20 17 15 76
FT D 7 12 6 15 40
Fort Dodge Senior High School
Tuesday, Jan 14
GIRLS BASKETBALL
70
Waukee
10-1
26
Fort Dodge
3-10
final
1 2 3 4 T
WKE 20 21 17 12 70
FT D 10 5 9 2 26
Fort Dodge Senior High School
Monday, Jan 13
BOYS BASKETBALL
71
Waukee
8-0
51
Southeast Polk
5-4
final
1 2 3 4 T
WKE 16 15 23 17 71
SE P 15 11 15 10 51
Southeast Polk High School
Monday, Jan 13
GIRLS BASKETBALL
76
Waukee
9-1
63
Southeast Polk
10-1
final
1 2 3 4 T
WKE 16 13 21 16 76
SE P 17 15 8 13 63
Southeast Polk High School
Saturday, Jan 11
WRESTLING
Ames
Waukee
Woodward-Granger
1/11 · 17:30 PM Ames High School
Thursday, Jan 09
BOYS SWIMMING
41
Southeast Polk
129
Waukee
final
5:00 PM
1/9
Waukee Family YMCA
Thursday, Jan 09
BOYS BOWLING
2948
Valley
2925
Waukee
final
3:30 PM
1/9
Warrior Lanes
Thursday, Jan 09
GIRLS BOWLING
2089
Valley
2263
Waukee
final
3:30 PM
1/9
Warrior Lanes
Tuesday, Jan 07
BOYS BASKETBALL
61
Waukee
7-0
46
Des Moines Lincoln
4-3
final
1 2 3 4 T
WKE 20 14 17 10 61
DM L 12 14 14 6 46
Lincoln High School
Tuesday, Jan 07
GIRLS BASKETBALL
81
Waukee
8-1
12
Des Moines Lincoln
0-9
final
1 2 3 4 T
WKE 21 30 14 15 81
DM L 4 2 0 6 12
Lincoln High School
Tuesday, Jan 07
BOYS SWIMMING
0
Sioux City North
0
Atlantic
0
Waukee
1/7 · 17:30 PM Nishna Valley Family YMCA
Friday, Jan 03
BOYS BASKETBALL
50
Mason City
2-5
92
Waukee
6-0
final
1 2 3 4 T
MCTY 11 10 8 21 50
WKE 28 28 15 21 92
Waukee High School
Friday, Jan 03
GIRLS BASKETBALL
54
Mason City
5-4
73
Waukee
7-1
final
1 2 3 4 T
MCTY 12 21 16 7 54
WKE 7 23 17 26 73
Waukee High School
Friday, Dec 20
BOYS BASKETBALL
70
Waukee
5-0
66
Valley
3-3
final
1 2 3 4 T
WKE 18 13 23 16 70
VLY 16 19 14 17 66
Valley High School
Friday, Dec 20
GIRLS BASKETBALL
48
Waukee
6-1
33
Valley
2-5
final
1 2 3 4 T
WKE 11 10 17 10 48
VLY 9 8 8 8 33
Valley High School
Thursday, Dec 19
BOYS SWIMMING
109
Waukee
61
Valley
final
5:30 PM
12/19
Valley High School
Tuesday, Dec 17
BOYS BASKETBALL
42
Ottumwa
3-3
62
Waukee
4-0
final
1 2 3 4 T
OTM 9 4 9 20 42
WKE 4 12 19 27 62
Waukee High School
Tuesday, Dec 17
GIRLS BASKETBALL
40
Ottumwa
4-2
92
Waukee
5-1
final
1 2 3 4 T
OTM 11 8 8 13 40
WKE 18 14 36 24 92
Waukee High School
Tuesday, Dec 17
BOYS BOWLING
2875
Southeast Polk
3026
Waukee
final
3:30 PM
12/17
Warrior Lanes
Tuesday, Dec 17
GIRLS BOWLING
2230
Southeast Polk
2385
Waukee
final
3:30 PM
12/17
Warrior Lanes
Saturday, Dec 14
BOYS SWIMMING
1
Dowling Catholic
2
Waukee
3
Pleasant Valley
4
Cedar Falls
5
Decorah
6
Mason City
7
Cedar Rapids Jefferson
12/14 · 11:30 AM Holmes Swimming Pool
Friday, Dec 13
BOYS BASKETBALL
32
Fort Dodge
1-5
72
Waukee
3-0
final
1 2 3 4 T
FT D 2 13 14 3 32
WKE 25 18 19 10 72
Waukee High School
Friday, Dec 13
GIRLS BASKETBALL
29
Fort Dodge
1-4
82
Waukee
4-1
final
1 2 3 4 T
FT D 7 12 4 6 29
WKE 29 20 21 12 82
Waukee High School
Thursday, Dec 12
BOYS SWIMMING
74
Waukee
20
Mason City
final
5:30 PM
12/12
Tuesday, Dec 10
BOYS BASKETBALL
61
Johnston
2-1
68
Waukee
2-0
final
1 2 3 4 T
JSTN 12 8 25 16 61
WKE 21 22 12 13 68
Waukee High School
Tuesday, Dec 10
GIRLS BASKETBALL
67
Johnston
4-1
57
Waukee
3-1
final
1 2 3 4 T
JSTN 26 5 18 18 67
WKE 12 13 14 18 57
Waukee High School
Tuesday, Dec 10
BOYS BOWLING
3075
Waukee
2901
Ankeny
final
2:00 PM
12/10
Great Escape - The Ultimate Experience
Tuesday, Dec 10
GIRLS BOWLING
2249
Waukee
2237
Ankeny
final
2:00 PM
12/10
Great Escape - The Ultimate Experience
Monday, Dec 09
BOYS BOWLING
2921
Waukee
2754
Mason City
final
3:45 PM
12/9
Mystic Lanes
Monday, Dec 09
GIRLS BOWLING
2145
Waukee
2221
Mason City
final
3:45 PM
12/9
Mystic Lanes
Saturday, Dec 07
GIRLS BASKETBALL
61
Waukee
3-1
27
Council Bluffs Lincoln
3-2
final
1 2 3 4 T
WKE 12 15 22 12 61
CB L 4 10 3 10 27
Abraham Lincoln High School
Saturday, Dec 07
BOYS BOWLING
1
Urbandale
2
Waukee
3
Knoxville
4
Oskaloosa
5
Mason City
6
Newton
7
Isaac Newton Christian Academy
12/7 · 9:00 AM Cardinal Lanes
Saturday, Dec 07
GIRLS BOWLING
1
Waukee
2
Newton
3
Urbandale
4
Knoxville
5
Oskaloosa
6
Mason City
12/7 · 9:00 AM Cardinal Lanes
Thursday, Dec 05
BOYS SWIMMING
139
Waukee
31
Fort Dodge
final
5:30 PM
12/5
Fort Dodge Senior High School
Thursday, Dec 05
BOYS BOWLING
2584
Waukee
3192
Ottumwa
final
2:00 PM
12/5
Champion Bowl
Thursday, Dec 05
GIRLS BOWLING
2368
Waukee
2839
Ottumwa
final
2:00 PM
12/5
Champion Bowl
Tuesday, Dec 03
BOYS BASKETBALL
70
Waukee
1-0
28
Des Moines East
0-1
final
1 2 3 4 T
WKE 24 19 22 5 70
DM E 5 7 11 5 28
East High School
Tuesday, Dec 03
GIRLS BASKETBALL
88
Waukee
10-2
23
Des Moines East
4-9
final
1 2 3 4 T
WKE 32 33 14 9 88
DM E 9 10 2 2 23
East High School
Tuesday, Nov 26
GIRLS BASKETBALL
42
Ames
0-1
61
Waukee
1-0
final
1 2 3 4 T
AMES 13 15 2 12 42
WKE 20 15 9 17 61
Waukee High School
Tuesday, Nov 26
BOYS SWIMMING
115
Waukee
55
Johnston
final
5:30 PM
11/26
Summit Middle School
Monday, Nov 25
BOYS BOWLING
2719
Des Moines Lincoln
2799
Waukee
final
3:30 PM
11/25
Warrior Lanes
Monday, Nov 25
GIRLS BOWLING
2504
Des Moines Lincoln
2208
Waukee
final
3:30 PM
11/25
Warrior Lanes
Tuesday, Nov 12
VOLLEYBALL
2
Waukee
35-12
3
Cedar Falls
42-1
final
1 2 3 4 5 T
WKE 22 10 25 26 12 2
C F 25 25 21 24 15 3
U.S. Cellular Center - Court One
Friday, Nov 08
FOOTBALL
10
Waukee
7-4
26
Valley
11-0
final
1 2 3 4 T
WKE 3 0 0 7 10
VLY 0 6 7 13 26
Valley Stadium
Monday, Nov 04
VOLLEYBALL
0
Southeast Polk
20-15
3
Waukee
35-11
final
1 2 3 4 5 T
SE P 18 16 20 - - 0
WKE 25 25 25 - - 3
Waukee High School
Saturday, Nov 02
GIRLS SWIMMING
1
Waukee
2
Cedar Falls
3
Cedar Rapids Kennedy
4
Cedar Rapids Washington
5
Newton
6
Burlington
7
Grinnell
8
Fairfield
11/2 · 0:00 AM Natatorium
Saturday, Nov 02
GIRLS SWIMMING
Waukee
11/2 · 0:00 AM Natatorium
Friday, Nov 01
FOOTBALL
45
Waukee
7-3
15
Prairie
6-4
final
1 2 3 4 T
WKE 17 14 0 14 45
PR 7 0 8 0 15
Waukee High School
Tuesday, Oct 29
VOLLEYBALL
0
Des Moines Lincoln
9-32
3
Waukee
34-11
final
1 2 3 4 5 T
DM L 25 25 25 - - 0
WKE 11 14 5 - - 3
Waukee High School
Friday, Oct 25
FOOTBALL
40
Waukee
6-3
17
Johnston
5-4
final
1 2 3 4 T
WKE 0 14 13 13 40
JSTN 7 3 7 0 17
Johnston High School
Thursday, Oct 24
GIRLS SWIMMING
1
Fort Dodge
2
Mason City
3
Marshalltown
4
Southeast Polk
5
Valley
6
Waukee
10/24 · 16:30 PM
Saturday, Oct 19
VOLLEYBALL
1
Waukee
33-11
2
Dowling Catholic
30-11
final
1 2 3 4 5 T
WKE 12 22 8 - - 1
DWL 21 20 15 - - 2
Johnston High School
Saturday, Oct 19
VOLLEYBALL
0
Johnston
14-19
2
Waukee
33-11
final
1 2 3 4 5 T
JSTN 18 15 - - - 0
WKE 21 21 - - - 2
Johnston High School
Saturday, Oct 19
VOLLEYBALL