Monday, May 16
BOYS SPRING GOLF Varsity

1A District Golf Meet

1
Akron-Westfield
2
Fremont-Mills
3
Boyer Valley
4
Kingsley-Pierson
5
Sidney
6
Gehlen Catholic
7
Westwood
8
Woodbury Central
9
CAM
10
St. Albert
Plus 8 more
5/16 · 9:30 AM CT Majestic Hills Golf Course
Monday, May 16
BOYS SOCCER Varsity
5
Lewis Central
Varsity (13-3)
0
St. Albert
Varsity (6-10)
final
1 2 T
LW C 5 0 5
STA 0 0 0
YMCA Fields
Wednesday, May 18
GIRLS GOLF Varsity

1A Region 2 CAM

1
Akron-Westfield
2
St. Albert
3
Sidney
4
West Monona
5
Woodbury Central
6
Essex
-
East Mills
-
Logan-Magnolia
-
Westwood
-
Southwest Valley
Plus 6 more
5/18 · 12:00 AM CT Crestwood Hills Golf Course
Wednesday, May 18
GIRLS SOCCER Varsity

Class 1A - Region 2

3
St. Albert
Varsity (8-10)
2
Harlan Community
Varsity (11-6)
final
1 2 T
STA 2 1 3
HRLN 1 1 2
Harlan High School
Thursday, May 19
BOYS TRACK & FIELD Varsity

1A State

1
New London
2
Earlham
3
Lisbon
4
Tripoli
5
Saint Ansgar
6
Lawton-Bronson
7
Mount Ayr
8
Bellevue
9
Lynnville-Sully
10
Iowa Valley
Plus 106 more
5/19 · 9:00 AM CT 1421 27th St Drake University Stadium
Thursday, May 19
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

1A State

1
Nashua-Plainfield
2
Madrid
3
Riverside
4
Bishop Garrigan
5
Calamus-Wheatland
6
Nodaway Valley
7
Mount Ayr
8
Grand View Christian
9
Lisbon
10
Alburnett
Plus 122 more
5/19 · 10:00 AM CT 1421 27th St Drake University Stadium
Thursday, May 19
BASEBALL Level 3

Canceled

St. Albert
Level 3 (0-0)
Council Bluffs Jefferson
Level 3 (0-0)
4:00 PM CT
5/19
Council Bluffs Thomas Jefferson Baseball Field
Thursday, May 19
BASEBALL Level 3

Canceled

St. Albert
Level 3 (0-0)
Council Bluffs Jefferson
Level 3 (0-0)
6:00 PM CT
5/19
Council Bluffs Thomas Jefferson Baseball Field
Thursday, May 19
BOYS SOCCER Varsity

1A-8 First Round

4
St. Albert
Varsity (7-10)
3
Underwood
Varsity (8-6)
final
1 2 3 T
STA 3 0 1 4
UDW 1 2 0 3
Underwood High School
Monday, May 23
SOFTBALL Junior Varsity
8
St. Albert
Junior Varsity (1-0)
3
Council Bluffs Lincoln
Junior Varsity (0-1)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
STA 0 1 2 1 0 4 0 8
CB L 0 0 0 0 2 1 0 3
CB Wickersham Athletic Complex
Monday, May 23
BASEBALL Level 2
12
Glenwood
Junior Varsity (1-0)
4
St. Albert
Junior Varsity (0-1)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
GLNW 0 4 6 2 0 0 0 12
STA 4 0 0 0 0 0 0 4
St. Albert Catholic Schools
Monday, May 23
BOYS SOCCER Varsity

1A-8 Second Round

0
St. Albert
Varsity (7-11)
3
West Central Valley
Varsity (15-1)
final
1 2 T
STA 0 0 0
WCV 3 0 3
West Central Valley High School
Monday, May 23
SOFTBALL Varsity
4
Council Bluffs Lincoln
Varsity (1-0)
2
St. Albert
Varsity (0-1)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
CB L 1 3 0 0 0 0 0 4
STA 1 0 1 0 0 0 0 2
CB Wickersham Athletic Complex
Monday, May 23
BASEBALL Varsity
14
Glenwood
Varsity (1-0)
1
St. Albert
Varsity (0-1)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
GLNW 0 7 2 3 2 0 0 14
STA 1 0 0 0 0 0 0 1
St. Albert Catholic Schools
Tuesday, May 24
GIRLS SOCCER Varsity

Class 1A - Region 2

0
St. Albert
Varsity (8-11)
5
Underwood
Varsity (12-2-1)
final
1 2 T
STA 0 0 0
UDW 0 0 5
Underwood High School
Thursday, May 26
SOFTBALL Junior Varsity
St. Albert
Junior Varsity (1-0)
Lewis Central
Junior Varsity (0-0)
5:30 PM CT
5/26
St. Albert Catholic Schools
Thursday, May 26
SOFTBALL Varsity
11
Lewis Central
Varsity (1-1)
2
St. Albert
Varsity (0-2)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
LW C 3 3 2 2 1 0 0 11
STA 0 1 1 0 0 0 0 2
St. Albert Catholic Schools
Thursday, May 26
BASEBALL Varsity
7
Lewis Central
Varsity (4-1)
3
St. Albert
Varsity (0-2)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
LW C 1 0 1 2 2 1 0 7
STA 0 0 0 0 2 0 1 3
St. Albert Catholic Schools
Friday, May 27
GIRLS GOLF Varsity

Class 1A State Meet (American Legion)

Akron-Westfield
BCLUW
Bishop Garrigan
Central Lyon
Grundy Center
New London
Newell-Fonda
Sigourney
St. Albert
West Branch
5/27 · 8:30 AM CT American Legion Post #46 Golf Course and Lounge
Friday, May 27
GIRLS GOLF Varsity

Class 1A State Meet (American Legion)

Akron-Westfield
BCLUW
Bishop Garrigan
Central Lyon
Grundy Center
New London
Newell-Fonda
Sigourney
St. Albert
West Branch
5/27 · 9:00 AM CT American Legion Post #46 Golf Course and Lounge
Friday, May 27
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A State Doubles

0
Osage
Varsity (4-10)
2
St. Albert
Varsity (10-4)
final
1 2 T
OSG 1 2 0
STA 6 6 2
Friday, May 27
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A State Doubles Quarterfinal

2
Assumption
Varsity (21-8)
1
St. Albert
Varsity (10-5)
final
1 2 3 T
ASMP 6 4 7 2
STA 3 6 5 1
Hawkeye Tennis & Recreation Complex
Friday, May 27
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A State Doubles

2
St. Albert
Varsity (11-5)
0
Lewis Central
Varsity (15-9)
final
1 2 T
STA 6 6 2
LW C 2 3 0
Hawkeye Tennis & Recreation Complex
Friday, May 27
BASEBALL Level 2
4
St. Albert
Level 2 (1-1)
2
Kingsley-Pierson
Level 2 (0-1)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
STA 2 0 0 1 1 0 0 4
K-PS 0 0 2 0 0 0 0 2
Kingsley-Pierson High School
Friday, May 27
SOFTBALL Varsity
St. Albert
Varsity (0-2)
Westwood
Varsity (1-1)
7:30 PM CT
5/27
Westwood Community School
Friday, May 27
BASEBALL Varsity
4
St. Albert
Varsity (0-3)
6
Kingsley-Pierson
Varsity (2-1)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
STA 0 0 0 0 0 0 4 4
K-PS 5 0 1 0 0 0 0 6
Kingsley-Pierson High School
Saturday, May 28
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A State Doubles Consolation

1
Oskaloosa
Varsity (7-8)
2
St. Albert
Varsity (12-5)
final
1 2 3 T
OSK 6 1 0 1
STA 0 6 1 2
Hawkeye Tennis & Recreation Complex
Saturday, May 28
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A State Doubles Fifth Place

St. Albert
Varsity (12-5)
Clarinda
Varsity (16-2)
11:30 AM CT
5/28
Hawkeye Tennis & Recreation Complex
Go Falcons!