Monday, May 9
BOYS TENNIS Varsity

Districts

1
Boone
2
Grinnell
3
North Polk
4
Newton
5
South Tama
6
Webster City
6
Iowa Falls-Alden
6
South Hardin
5/9 · 8:00 AM CT Boone - McHose Park
Monday, May 9
GIRLS GOLF Varsity

LHC Meet

1
Newton
2
Dallas Center-Grimes
3
Indianola
4
Pella
5
Norwalk
6
Oskaloosa
7
Grinnell
5/9 · 9:00 AM CT Pella Golf & Country Club
Monday, May 9
BOYS SPRING GOLF Varsity

LHC Meet

1
Indianola
2
Pella
3
Norwalk
4
Dallas Center-Grimes
5
Newton
6
Pella Christian
7
Grinnell
8
Oskaloosa
5/9 · 9:00 AM CT Willow Creek Golf Course
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD Varsity

Pella Dutch Coed

1
Pella
2
Norwalk
3
Pella Christian
4
Newton
5
Oskaloosa
6
PCM
7
Grinnell
8
Knoxville
5/9 · 4:30 PM CT Pella High School
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD 8th Grade

LHC MS Boys Meet

Dallas Center-Grimes
Oskaloosa
Newton
Grinnell
Norwalk
Indianola
Pella
Pella Christian
5/9 · 4:30 PM CT Oskaloosa - Lacey Sports Complex
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD 7th Grade

LHC MS Boys Meet

Dallas Center-Grimes
Oskaloosa
Newton
Grinnell
Norwalk
Indianola
Pella
Pella Christian
5/9 · 4:30 PM CT Oskaloosa - Lacey Sports Complex
Monday, May 9
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

Pella Dutch Invitational

1
Pella Christian
2
Knoxville
3
Pella
3
Grinnell
3
Newton
3
Oskaloosa
3
PCM
3
Pella
3
Colfax-Mingo
5/9 · 4:45 PM CT Pella High School
Tuesday, May 10
GIRLS TRACK & FIELD 8th Grade

Little Hawkeye Conference Meet

Dallas Center-Grimes
Oskaloosa
Grinnell
Norwalk
Pella Christian
Pella
Indianola
Newton
5/10 · 4:30 PM CT H. A. Lynn Stadium
Tuesday, May 10
GIRLS TRACK & FIELD 7th Grade

Little Hawkeye Conference Meet

Dallas Center-Grimes
Oskaloosa
Grinnell
Norwalk
Pella
Indianola
Newton
Indianola
5/10 · 4:30 PM CT H. A. Lynn Stadium
Tuesday, May 10
GIRLS SOCCER Varsity

Senior Night

4
Pella
Varsity (8-6)
0
Grinnell
Varsity (4-7)
final
1 2 T
PEL 2 2 4
GRNL 0 0 0
Grinnell High School
Tuesday, May 10
BOYS SOCCER Varsity
0
Grinnell
Varsity (2-9)
5
Pella
Varsity (13-2)
final
1 2 T
GRNL 0 0 0
PEL 1 4 5
Pella High School
Wednesday, May 11
GIRLS TENNIS Varsity

Individual Regionals

-
South Tama
-
Mount Vernon
-
Grinnell
-
Xavier
-
Central DeWitt
-
Maquoketa
-
Marion
-
Union Community
-
Camanche
5/11 · 9:00 AM CT Xavier High School
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF Varsity

Class 3A Sectional

1
Pella
2
Williamsburg
3
West Liberty
4
Oskaloosa
5
Davis County
6
Grinnell
7
Centerville
8
South Tama
5/11 · 9:00 AM CT Edmundson Golf Course
Thursday, May 12
GIRLS GOLF Varsity

Newton Meet

1
Newton
2
Pella
3
Oskaloosa
4
Grinnell
5
Norwalk
6
PCM
5/12 · 3:00 PM CT Westwood Golf Course
Thursday, May 12
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

3A - 3 - Bondurant-Farrar

Bondurant-Farrar
Carlisle
Grinnell
Knoxville
Newton
Oskaloosa
Pella
South Tama
5/12 · 4:00 PM CT Bondurant-Farrar High School
Thursday, May 12
BOYS TRACK & FIELD Varsity

3A-3 State Qualifying Meet

1
Pella
2
Newton
3
Carlisle
4
Grinnell
5
South Tama
6
Bondurant-Farrar
7
Oskaloosa
8
Knoxville
5/12 · 4:00 PM CT Bondurant-Farrar High School
Thursday, May 12
BOYS SOCCER Varsity

Varsity first, JV to follow

6
Nevada
Varsity (12-6)
1
Grinnell
Varsity (2-10)
final
1 2 T
NVD 2 4 6
GRNL 1 0 1
Grinnell Community Senior High School
Friday, May 13
BOYS SOCCER Varsity

Senior Night; Varsity first, JV to follow

1
Boone
Varsity (2-11)
5
Grinnell
Varsity (3-10)
final
1 2 T
BN 1 0 1
GRNL 2 3 5
Grinnell Community Senior High School
Saturday, May 14
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A - Region 1 Play-in Round

2
Iowa Falls-Alden
Varsity (7-4)
5
Grinnell
Varsity (3-5)
9:00 AM CT
5/14
Grinnell Community Senior High School
Saturday, May 14
GIRLS SOCCER Varsity

Tournament

2
Winterset/Earlham
Varsity (7-7)
0
Grinnell
Varsity (4-8)
final
1 2 T
WNT 2 0 2
GRNL 0 0 0
Nevada High School
Saturday, May 14
GIRLS SOCCER Varsity

Tournament

0
Grinnell
Varsity (4-9)
3
Nevada
Varsity (9-6)
final
1 2 T
GRNL 0 0 0
NVD 1 2 3
Nevada High School
Saturday, May 14
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A - Region 1 First Round

0
St. Edmond
Varsity (2-5)
5
Grinnell
Varsity (4-5)
1:00 PM CT
5/14
Grinnell Community Senior High School
Saturday, May 14
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A - Region 1 First Round

St. Edmond
Varsity (2-5)
Grinnell
Varsity (4-5)
1:00 PM CT
5/14
Grinnell Community Senior High School
Monday, May 16
GIRLS GOLF Varsity

STC Invite

South Tama
Benton
Grinnell
Independence
Nevada
Vinton-Shellsburg
5/16 · 2:00 PM CT Tama Toledo Country Club
Monday, May 16
BASEBALL Varsity
Grinnell
Varsity (0-0)
Fairfield
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/16
Fairfield Middle School
Tuesday, May 17
GIRLS TENNIS Varsity

Class 1A - Region 1 Semifinal

Grinnell
Varsity (4-5)
Columbus Catholic
Varsity (20-3)
1:00 PM CT
5/17
Byrnes Park Tennis Center
Tuesday, May 17
BOYS SOCCER Varsity

Varsity first, JV to follow

Oskaloosa
Varsity (9-6)
Grinnell
Varsity (3-10)
5:00 PM CT
5/17
Ahrens Park Soccer Fields
Wednesday, May 18
GIRLS GOLF Varsity

3A Region 5 Clear Creek Amana (Brown Deer)

Assumption
Benton
Center Point-Urbana
Central DeWitt
Clear Creek-Amana
Grinnell
Maquoketa
Marion
Solon
South Tama
Plus 2 more
5/18 · 9:00 AM CT Brown Deer GC
Wednesday, May 18
GIRLS SOCCER Varsity

Class 1A - Region 6

Grinnell
Varsity (4-9)
Nevada
Varsity (9-6)
6:00 PM CT
5/18
Nevada High School
Wednesday, May 18
BASEBALL Varsity
Carlisle
Varsity (0-0)
Grinnell
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/18
Grinnell Community Senior High School
Thursday, May 19
BOYS SOCCER Varsity

2A-7 First Round

Grinnell
Varsity (3-10)
Knoxville
Varsity (7-7)
5:00 PM CT
5/19
H. A. Lynn Stadium
Thursday, May 19
BASEBALL Varsity
Vinton-Shellsburg
Varsity (0-0)
Grinnell
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/19
Grinnell Community Senior High School
Friday, May 20
BASEBALL Varsity
Grinnell
Varsity (0-0)
Ballard
Varsity (0-0)
5:30 PM CT
5/20
Nite Hawk Baseball Diamond
Friday, May 20
BASEBALL Varsity
Grinnell
Varsity (0-0)
Ballard
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/20
Nite Hawk Baseball Diamond
Twitter