Directory

General School Info

Contact Information
Street Address
3333 18th St
City
Bettendorf
State
IA
County
Scott
Zip
52722-
Mailing Name
Bettendorf High School
Mailing Address
3333 18th St
Mailing City
Bettendorf
Mailing State
IA
Mailing Zip
52722
Area Code
563
Phone
332-7001
Website
http://www.bettendorf.k12.ia.us

Other Information
School Colors
Black & Gold
Mascot
Bulldogs
Conference
Mississippi Athletic

Administration

Superintendent
Superintendent Name
Michelle Morse
Superintendent Phone
563-359-3681x
Superintendent Email
mmorse@bettendorf.k12.ia.us
Superintendent Address
PO Box 1150
Superintendent City
Bettendorf
Superintendent Zip
52722
Superintendent District Name
Bettendorf Comm School District

Athletic Director
Athletic Director Name
Zach Shay
Athletic Director Phone
563-332-4516x6005
Athletic Director Email
zshay@bettendorf.k12.ia.us

Co-AD/Asst AD

Asst/Assoc Supt

Executive Coordinator

Principal
Principal Name
Robert Boley
Principal School Phone
563-332-7001x6000
Principal Email
rboley@bettendorf.k12.ia.us

Asst/Assoc/Vice-Principal
Asst/Assoc/Vice-Principal Name
Kevin Skillett

Athletic Secretary
Athletic Secretary Name
Renee Mosenfelder
Athletic Secretary Phone
563-332-4516x6009

Co-AD/Asst AD

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc/Vice-Principal

Asst/Assoc/Vice-Principal

Asst/Assoc/Vice-Principal

Athletics

Girls Coaches
Competition Cheer
Competition Cheer Coach Name
Tanya Gilmore

Dance
Dance Coach Name
Jenny Stiener

Girls Basketball
Girls Basketball Coach Name
Brian Tritt

Girls Bowling
Girls Bowling Coach Name
Shane Scheafer

Girls Cross Country
Girls Cross Country Coach Name
Erin Flynn

Girls Golf
Girls Golf Coach Name
Robbie Furne

Girls Soccer
Girls Soccer Coach Name
L. Todd Hornaday

Girls Swimming
Girls Swimming Coach Name
Mike Ahrens

Girls Tennis
Girls Tennis Coach Name
Ron Stout

Girls Track & Field
Girls Track & Field Coach Name
Erin Flynn, Chuck Kalar

Softball
Softball Coach Name
Robert Matthys, Jr.

Volleyball
Volleyball Coach Name
Michael Grannen

Boys Coaches
Baseball
Baseball Coach Name
Blake Hanna

Boys Basketball
Boys Basketball Coach Name
Curtis Clark

Boys Bowling
Boys Bowling Coach Name
Mike Kelly

Boys Cross Country
Boys Cross Country Coach Name
David Terronez

Boys Golf
Boys Golf Coach Name
Greg Wischmann, Robert Sturms

Boys Soccer
Boys Soccer Coach Name
Ben Pennington

Boys Swimming
Boys Swimming Coach Name
Michael Ahrens

Boys Tennis
Boys Tennis Coach Name
Kyle Mink

Boys Track & Field
Boys Track & Field Coach Name
David Terronez

Wrestling
Wrestling Coach Name
Dan Knight

Football
Football Coach Name
Aaron Wiley

Cheer
Football Cheer
Football Cheer Coach Name
Tanya Gilmore

Basketball Cheer
Basketball Cheer Coach Name
Tanya Gilmore

Wrestling Cheer
Wrestling Cheer Coach Name
Tanya Gilmore

Activities

Speech
Speech Director Name
Joe Rankin

Student Council
Student Council Advisor Name
Christina Burroughs

Band
Band Director Name
Scott Bosco

Vocal
Vocal Director Name
Chase Shoemaker/Amber Mraz

Orchestra
Orchestra Director Name
Megan Cooney