Monday, Sep 13
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

Ballard Invitational

1
North Polk
2
Solon
3
Pella
4
ADM
5
Des Moines Christian
6
Carlisle
7
Indianola
8
Winterset
9
Gilbert
10
Atlantic
11
Nevada
12
Bondurant-Farrar
13
Humboldt
14
Madrid
15
Boone
16
Iowa Falls-Alden
17
Webster City
18
Roland-Story
19
Eagle Grove
20
Nodaway Valley
21
Creston
22
Woodward-Granger
-
Dallas Center-Grimes
-
Ballard
9/13 · 4:30 PM Ballard Golf & Country Club
Monday, Sep 13
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

Cross Country Meet

1
Solon
2
Dallas Center-Grimes
3
Indianola
4
Ballard
5
North Polk
6
Carlisle
7
Pella
8
Des Moines Christian
9
Creston
10
Roland-Story
11
Winterset
12
Atlantic
13
ADM
14
Bondurant-Farrar
15
Iowa Falls-Alden
16
Humboldt
17
Nevada
18
Nodaway Valley
19
Boone
20
Madrid
21
Webster City
22
Woodward-Granger
-
Eagle Grove
-
Gilbert
9/13 · 4:30 PM Ballard Golf & Country Club
Monday, Sep 13
VOLLEYBALL Freshman
0
Atlantic
Freshman (0-1)
2
Glenwood
Freshman (5-4)
final
1 2 T
ATLC 21 5 0
GLNW 25 25 2
Clarinda High School
Tuesday, Sep 14
VOLLEYBALL Varsity
3
Atlantic
Varsity (10-6)
2
Clarinda
Varsity (7-5)
final
1 2 3 4 5 T
ATLC 14 25 21 25 15 3
CLAR 25 15 25 11 10 2
Atlantic High School
Tuesday, Sep 14
VOLLEYBALL Varsity

Triangular

0
Atlantic
Varsity (10-7)
3
Glenwood
Varsity (15-2)
final
1 2 3 T
ATLC 16 12 20 0
GLNW 25 25 25 3
Atlantic High School
Thursday, Sep 16
VOLLEYBALL Varsity
3
Atlantic
Varsity (11-7)
2
Harlan
Varsity (10-8)
final
1 2 3 4 5 T
ATLC 25 14 25 19 16 3
HRLN 23 25 22 25 14 2
Atlantic High School
Friday, Sep 17
FOOTBALL Freshman
Ballard
Freshman (0-0)
Atlantic
Freshman (0-2)
4:45 PM
9/17
Ballard High School
Friday, Sep 17
FOOTBALL Varsity
0
Atlantic
Varsity (1-3)
48
Ballard
Varsity (2-2)
final
1 2 3 4 T
ATLC 0 0 0 0 0
BAL 12 16 14 6 48
Ballard High School
Saturday, Sep 18
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

Heartland Classic

1
Des Moines Roosevelt
2
Pleasant Valley
3
Dowling Catholic
3
Papillion-LaVista
5
Mid-Prairie
6
St. James Academy
7
Millard West
8
Hopkins
9
Waukee
10
Prairie
11
Olathe East
11
Liberty
13
Gretna
14
Iowa City High
15
Southeast Polk
16
Linn-Mar
17
Bettendorf
18
Ballard
19
North Polk
20
Dallas Center-Grimes
21
Omaha Marian
22
Center Point-Urbana
23
Shawnee Mission
24
Pella
25
Waukee Northwest
26
ADM
27
Norwalk
28
Marshalltown
29
Assumption
30
Ottumwa
31
Chariton
32
Topeka-Hayden
33
Danville
-
Indianola
-
Davis County
-
Sioux City North
-
Carlisle
-
Atlantic
-
Sioux City East
-
Dubuque Hempstead
-
Edina
-
Gilbert
-
Glenwood
-
Fremont
-
Maryville
-
Lutheran High
9/18 · 8:30 AM Central College Cross Country Course
Saturday, Sep 18
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

Heartland Classic

1
Millard West
2
Sioux City North
3
Fremont
4
Dowling Catholic
5
Gretna
6
Dubuque Hempstead
7
Iowa City High
8
Edina
9
Olathe East
10
Norwalk
11
Waukee Northwest
12
North Polk
13
Papillion-La Vista South
14
St. James Academy
15
Lutheran High
16
Liberty
17
Prairie
18
Hopkins
19
Iowa City West
20
Pella
21
Danville
22
Linn-Mar
23
Topeka-Hayden
24
Des Moines Roosevelt
25
Shawnee Mission
26
ADM
27
Indianola
28
Maryville
29
Center Point-Urbana
30
Marshalltown
31
Bettendorf
32
Glenwood
33
Carlisle
34
Gilbert
34
Mid-Prairie
36
Waukee
37
Sioux City East
38
Atlantic
39
Assumption
40
Chariton
41
Ballard
42
Ottumwa
-
Davis County
-
Pleasant Valley
-
Dallas Center-Grimes
-
Southeast Polk
-
Omaha Marian
9/18 · 9:00 AM Central College Cross Country Course
Saturday, Sep 18
GIRLS SWIMMING Varsity

Bobcat Invite

1
Johnston
2
Indianola
3
Carroll
4
Marshalltown
5
Boone
6
Ottumwa
7
Grinnell
8
Atlantic
-
Des Moines Lincoln
9/18 · 9:30 AM Marshalltown High School
Saturday, Sep 18
VOLLEYBALL Varsity
1
Atlantic
Varsity (11-8)
2
Cedar Rapids Kennedy
Varsity (13-5)
final
1 2 3 T
ATLC 12 22 7 1
CR K 21 20 15 2
Bondurant-Farrar High School
Saturday, Sep 18
VOLLEYBALL Varsity

Bishop bedier johnson tournament

0
Atlantic
Varsity (11-9)
2
Bondurant-Farrar
Varsity (13-1)
final
1 2 T
ATLC 9 11 0
B-F 21 21 2
Bondurant-Farrar High School
Saturday, Sep 18
VOLLEYBALL Varsity

Bondurant Tournament

0
Atlantic
Varsity (11-10)
2
Knoxville
Varsity (11-6)
final
1 2 T
ATLC 18 16 0
KNXV 21 21 2
Bondurant-Farrar High School
Saturday, Sep 18
VOLLEYBALL Varsity
2
Atlantic
Varsity (12-10)
1
Dallas Center-Grimes
Varsity (6-10)
final
1 2 3 T
ATLC 21 19 15 2
DCG 14 21 13 1
Bondurant-Farrar High School
Saturday, Sep 18
VOLLEYBALL Varsity

Bishop, Bedier Tournament

1
Atlantic
Varsity (12-11)
2
Lewis Central
Varsity (3-9)
final
1 2 3 T
ATLC 21 7 9 1
LW C 19 21 15 2
Bondurant-Farrar High School
Thursday, Sep 23
VOLLEYBALL Varsity
Atlantic
Varsity (12-11)
St. Albert
Varsity (9-9)
7:15 PM
9/23
St. Albert Catholic Schools
Friday, Sep 24
FOOTBALL Freshman
ADM
Freshman (0-0)
Atlantic
Freshman (0-2)
4:15 PM
9/24
ADM High School
Friday, Sep 24
FOOTBALL Varsity

Homecoming

Atlantic
Varsity (1-3)
ADM
Varsity (3-1)
7:00 PM
9/24
ADM High School
Saturday, Sep 25
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

Harlan Invitational

Lewis Central
Harlan
AHSTW
Council Bluffs Jefferson
Council Bluffs Lincoln
Atlantic
Clarinda
Creston
Denison-Schleswig
Glenwood
Red Oak
Riverside
St. Albert
Treynor
Tri-Center
Underwood
Woodbine
Omaha Bryan
Omaha South
9/25 · 9:00 AM Harlan Golf & Country Club
Saturday, Sep 25
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

Harlan Invitational

Lewis Central
Harlan
AHSTW
Council Bluffs Jefferson
Council Bluffs Lincoln
Atlantic
Clarinda
Creston
Denison-Schleswig
Glenwood
Red Oak
Riverside
St. Albert
Treynor
Tri-Center
Underwood
Woodbine
Omaha Bryan
Omaha South
9/25 · 9:00 AM Harlan Golf & Country Club
Go Trojans!