Monday, May 16
GIRLS GOLF Varsity

Southeast Polk Invitational

1
Valley
2
Southeast Polk
3
Dowling Catholic
4
Urbandale
5
Ankeny
6
Norwalk
7
Des Moines East
8
Des Moines Roosevelt
-
Dallas Center-Grimes
5/16 · 9:00 AM CT Copper Creek Golf Club & Events Center
Tuesday, May 17
GIRLS TENNIS Varsity

Class 2A - Region 2

5
Ankeny
Varsity (13-2)
2
Ames
Varsity (7-4)
9:00 AM CT
5/17
Ames High Baseball & Softball
Tuesday, May 17
GIRLS TENNIS Varsity

Class 2A - Region 2

5
Ankeny
Varsity (14-2)
1
Urbandale
Varsity (13-4)
1:00 PM CT
5/17
Ames High Baseball & Softball
Tuesday, May 17
BOYS SOCCER Varsity

Senior Night

1
Des Moines Hoover
Varsity (15-4)
2
Ankeny
Varsity (17-1)
final
1 2 T
DM H 0 1 1
ANK 2 0 2
Ankeny High School
Wednesday, May 18
GIRLS GOLF Varsity

4A Region 2 WDM, Valley

1
Valley
2
Southeast Polk
3
Waukee
4
Ankeny
4
Johnston
6
Indianola
7
Norwalk
8
Ottumwa
9
Des Moines Lincoln
-
Des Moines Hoover
5/18 · 9:00 AM CT Willow Creek Golf Course
Wednesday, May 18
BASEBALL Varsity
9
Ankeny
Varsity (1-0)
8
Pleasant Valley
Varsity (0-2)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
ANK 1 0 1 4 0 3 0 9
PL V 4 2 0 0 1 1 0 8
Pleasant Valley High School
Wednesday, May 18
BASEBALL Varsity
8
Ankeny
Varsity (1-1)
9
Pleasant Valley
Varsity (1-2)
final
1 2 3 4 5 6 7 T
ANK 1 0 0 2 3 0 2 8
PL V 6 0 0 2 0 0 1 9
Pleasant Valley High School
Thursday, May 19
BOYS TRACK & FIELD Varsity

4A State

-
Davenport West
-
Cedar Rapids Washington
-
Ankeny
-
Dowling Catholic
-
Southeast Polk
-
Iowa City West
-
Indianola
-
Pleasant Valley
-
Iowa City Liberty
-
Des Moines Lincoln
Plus 11 more
5/19 · 9:00 AM CT 1421 27th St Drake University Stadium
Thursday, May 19
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

4A State

Sioux City West
Bettendorf
Norwalk
Des Moines Hoover
Southeast Polk
Waterloo East
Clinton
Muscatine
Sioux City East
Indianola
Plus 38 more
5/19 · 10:00 AM CT 1421 27th St Drake University Stadium
Saturday, May 21
GIRLS TENNIS Varsity

Class 2A - Region 2

0
Ankeny
Varsity (14-3)
5
Dowling Catholic
Varsity (11-0)
9:00 AM CT
5/21
Prairie Ridge Sports Complex
Monday, May 23
SOFTBALL Varsity
Ankeny
Varsity (0-0)
Waukee Northwest
Varsity (0-0)
5:00 PM CT
5/23
Northwest High School
Monday, May 23
BASEBALL Varsity

Game 1 of DH

Ankeny
Varsity (1-1)
Waukee Northwest
Varsity (4-0)
5:00 PM CT
5/23
Northwest High School
Monday, May 23
SOFTBALL Varsity
Ankeny
Varsity (0-0)
Waukee Northwest
Varsity (0-0)
6:30 PM CT
5/23
Northwest High School
Monday, May 23
BOYS SOCCER Varsity

3A-1 Second Round

Sioux City North
Varsity (12-4)
Ankeny
Varsity (17-1)
6:30 PM CT
5/23
Ankeny High School
Monday, May 23
BASEBALL Varsity

Game 2 of DH

Ankeny
Varsity (1-1)
Waukee Northwest
Varsity (4-0)
7:00 PM CT
5/23
Northwest High School
Tuesday, May 24
GIRLS SOCCER Varsity

Class 3A - Region 4 Semifinal

Ankeny
Varsity (15-1)
Waterloo East
Varsity (4-10)
6:00 PM CT
5/24
Ankeny High School
Friday, May 27
SOFTBALL Varsity
Ankeny
Varsity (0-0)
Carlisle
Varsity (0-0)
7:00 PM CT
5/27
Carlisle High School
Friday, May 27
BASEBALL Varsity
Ankeny
Varsity (1-1)
Johnston
Varsity (4-0)
7:00 PM CT
5/27
Johnston Middle School
Twitter