Directory

General School Info

Contact Information
Street Address
1009 South Main St
City
Alta
State
IA
County
Buena Vista
Zip
51002-
Mailing Name
Alta-Aurelia High School
Mailing Address
1009 South Main St
Mailing City
Alta
Mailing State
IA
Mailing Zip
51002
Area Code
712
Phone
200-1331
Website
http://www.alta-aurelia.org

Other Information
School Colors
Navy, red, white
Mascot
Warriors
Conference
Twin Lakes

Administration

Superintendent
Superintendent Name
Bill Walters
Superintendent Phone
712-200-1010x
Superintendent Email
bwalters@alta-aurelia.k12.ia.us
Superintendent Address
101 W 5th St
Superintendent City
Alta
Superintendent Zip
51002
Superintendent District Name
Alta-Aurelia Comm School District

Athletic Director
Athletic Director Name
Grant Peckenschneider
Athletic Director Phone
712-434-2284x
Athletic Director Email
grant@alta-aurelia.k12.ia.us

Co-AD/Asst AD

Asst/Assoc Supt

Executive Coordinator

Principal
Principal Name
Scott Mitchell
Principal School Phone
712-200-1331x
Principal Email
smitchell@alta-aurelia.k12.ia.us

Asst/Assoc/Vice-Principal
Asst/Assoc/Vice-Principal Name
Tim Scott

Athletic Secretary

Co-AD/Asst AD

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc/Vice-Principal

Asst/Assoc/Vice-Principal

Asst/Assoc/Vice-Principal

Athletics

Girls Coaches
Competition Cheer

Dance
Dance Coach Name
Brooke Nielsen

Girls Basketball
Girls Basketball Coach Name
Dana Christen

Girls Bowling

Girls Cross Country
Girls Cross Country Coach Name
Ariel Huseman

Girls Golf
Girls Golf Coach Name
Jillian Byers

Girls Soccer

Girls Swimming

Girls Tennis

Girls Track & Field
Girls Track & Field Coach Name
Timothy Galvin

Softball
Softball Coach Name
Mattie Larson

Volleyball
Volleyball Coach Name
Jeannie Henningsen

Boys Coaches
Baseball
Baseball Coach Name
Ryan Burkhart

Boys Basketball
Boys Basketball Coach Name
Scott Randall

Boys Bowling

Boys Cross Country
Boys Cross Country Coach Name
Ariel Huseman

Boys Golf
Boys Golf Coach Name
Mark Henningsen

Boys Soccer

Boys Swimming

Boys Tennis

Boys Track & Field
Boys Track & Field Coach Name
Wendell Larson

Wrestling
Wrestling Coach Name
Mike Fry

Football
Football Coach Name
Chris Reinert

Cheer
Football Cheer
Football Cheer Coach Name
Debbie Erpelding

Basketball Cheer
Basketball Cheer Coach Name
Katie Berkland

Wrestling Cheer
Wrestling Cheer Coach Name
Debbie Erpelding

Activities

Speech
Speech Director Name
Carrie Buddenhagen

Student Council
Student Council Advisor Name
Lindsay Brown

Band
Band Director Name
Megan Benz

Vocal
Vocal Director Name
Natalie Bradburn

Orchestra