Top of Iowa

Monday, Oct 18
FOOTBALL
2
North Union
Junior Varsity (0-1)
28
Okoboji
Junior Varsity (4-4)
final
T
N UN 0 0 0 0 2
OKB 0 0 0 0 28
North Union High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 First Round

0
Eagle Grove
Varsity (1-21)
3
Belmond-Klemme
Varsity (16-15)
final
T
EGRV 0
B K 3
Belmond-Klemme High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
Rockford
Varsity (4-20)
3
Dunkerton
Varsity (26-6)
final
T
RKFD 0
DNK 3
Dunkerton High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 First Round

3
North Union
Varsity (14-10)
0
Emmetsburg
Varsity (14-13)
final
T
N UN 3
EMTB 0
Emmetsburg High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 6 First Round

2
West Fork
Varsity (9-17)
3
South Winneshiek
Varsity (11-19)
final
T
WFK 2
SWK 3
South Winneshiek High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 5 First Round

0
Northwood-Kensett
Varsity (4-19)
3
Saint Ansgar
Varsity (17-9)
final
T
NW-K 0
STA 3
Saint Ansgar Community High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
West Bend-Mallard
Varsity (7-23)
3
Bishop Garrigan
Varsity (11-16)
final
T
WBM 0
B G 3
Bishop Garrigan High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 5 First Round

0
Riceville
Varsity (6-20)
3
Nashua-Plainfield
Varsity (12-14)
final
T
RVL 0
NPFD 3
Nashua Plainfield High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
West Hancock
Varsity (3-28)
3
AGWSR
Varsity (19-16)
final
T
WHC 0
AGWSR 3
AGWSR High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 2 Quarterfinal

2
Clear Lake
Varsity (11-22)
3
Forest City
Varsity (18-12)
final
T
C L 2
FSTC 3
Forest City High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
GTRA
Varsity (5-23)
3
North Iowa
Varsity (13-12)
final
T
GTRA 0
N IA 3
North Iowa Community School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 2 Quarterfinal

2
Algona
Varsity (11-25)
3
Garner Hayfield Ventura
Varsity (20-7)
final
T
ALG 2
GHV 3
Garner-Hayfield-Ventura High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
Newman Catholic
Varsity (6-19)
3
North Butler
Varsity (20-13)
final
T
NMNC 0
N BT 3
North Butler High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 5 Quarterfinal

1
Turkey Valley
Varsity (17-16)
3
Saint Ansgar
Varsity (18-9)
final
T
TKV 1
STA 3
Saint Ansgar Community High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 6 Quarterfinal

3
Osage
Varsity (26-9)
0
South Winneshiek
Varsity (11-20)
final
T
OSG 3
SWK 0
Osage High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 5 Quarterfinal

1
Tripoli
Varsity (16-21)
3
Nashua-Plainfield
Varsity (13-14)
final
T
TRP 1
NPFD 3
Nashua Plainfield High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 Quarterfinal

3
Kuemper Catholic
Varsity (25-10)
0
North Union
Varsity (14-11)
final
T
KPRC 3
N UN 0
Kuemper Catholic High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 Quarterfinal

3
Denver
Varsity (34-7)
0
Belmond-Klemme
Varsity (16-16)
final
T
DNV 3
B K 0
Cyclone Center
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 2 Semifinal

0
Garner Hayfield Ventura
Varsity (20-8)
3
Forest City
Varsity (19-12)
final
T
GHV 0
FSTC 3
Forest City High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 6 Quarterfinal

0
Central Springs
Varsity (19-13)
3
Lake Mills
Varsity (33-4)
final
T
CSPR 0
LK M 3
Lake Mills Senior High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 Quarterfinal

0
North Butler
Varsity (20-14)
3
Dunkerton
Varsity (27-6)
final
T
N BT 0
DNK 3
Dunkerton High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 Quarterfinal

0
North Iowa
Varsity (13-13)
3
Bishop Garrigan
Varsity (12-16)
final
T
N IA 0
B G 3
Bishop Garrigan High School
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

1A SQM - Newman Catholic Mason City

1
Central Springs
2
Newman Catholic
3
Bishop Garrigan
4
North Butler
5
Sumner-Fredericksburg
6
North Union
7
Lake Mills
8
Belmond-Klemme
8
North Iowa
10
Nashua-Plainfield
11
West Fork
12
GTRA
-
Northwood-Kensett
-
Riceville
-
Rockford
-
Saint Ansgar
-
West Bend-Mallard
-
West Hancock
10/21 · 4:00 PM Newman Catholic High School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

1A SQM - Newman Catholic Mason City

1
Sumner-Fredericksburg
2
Newman Catholic
3
Nashua-Plainfield
4
West Fork
5
North Union
6
West Hancock
7
Bishop Garrigan
8
North Butler
9
Riceville
-
Belmond-Klemme
-
Central Springs
-
GTRA
-
Lake Mills
-
North Iowa
-
Northwood-Kensett
-
Rockford
-
Saint Ansgar
-
West Bend-Mallard
10/21 · 4:00 PM Newman Catholic High School
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Dike-New Hartford

1
Waukon
2
Oelwein
3
Jesup
4
New Hampton
5
Denver
6
Forest City
7
Dike-New Hartford
8
Garner Hayfield Ventura
9
Osage
10
Eagle Grove
11
Roland-Story
12
Columbus Catholic
13
Aplington-Parkersburg
14
Clarion-Goldfield-Dows
10/21 · 4:00 PM Fox Ridge Golf Course
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Dike-New Hartford

1
Denver
2
Jesup
3
Roland-Story
4
Dike-New Hartford
5
Garner Hayfield Ventura
6
New Hampton
7
Aplington-Parkersburg
8
Waukon
9
Osage
10
Forest City
11
Oelwein
12
Clarion-Goldfield-Dows
-
Columbus Catholic
-
Eagle Grove
10/21 · 4:00 PM Fox Ridge Golf Course
Thursday, Oct 21
FOOTBALL

Week 9 Game

13
West Fork
Varsity (0-9)
19
Central Springs
Varsity (1-8)
final
T
WFK 0 0 0 0 13
CSPR 0 0 0 0 19
Central Springs High School
Thursday, Oct 21
FOOTBALL

Week 9 Regular Season Game

16
Bishop Garrigan
Varsity (3-6)
24
Riceville
Varsity (4-5)
final
T
B G 0 0 0 0 16
RVL 0 0 0 0 24
Riceville High School
Thursday, Oct 21
FOOTBALL
48
North Union
Varsity (4-5)
26
Manson-NW Webster
Varsity (3-6)
final
T
N UN 0 0 0 0 48
MNWW 0 0 0 0 26
Manson Keith Hart Athletic Complex
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

49
Dike-New Hartford
Varsity (9-0)
0
Eagle Grove
Varsity (3-6)
final
T
D-NH 0 0 0 0 49
EGRV 0 0 0 0 0
Dike-New Hartford High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

42
West Lyon
Varsity (7-2)
8
Garner Hayfield Ventura
Varsity (2-7)
final
T
WLN 0 0 0 0 42
GHV 0 0 0 0 8
West Lyon Community School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

8
Saint Ansgar
Varsity (3-6)
35
Grundy Center
Varsity (8-1)
final
T
STA 0 0 0 0 8
G C 0 0 0 0 35
Grundy Center High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

0
Starmont
Varsity (3-6)
12
North Butler
Varsity (8-1)
final
T
STM 0 0 0 0 0
N BT 0 0 0 0 12
North Butler High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

20
Osage
Varsity (5-4)
46
Spirit Lake
Varsity (7-2)
final
T
OSG 0 0 0 0 20
SPL 0 0 0 0 46
Osage High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

29
Newman Catholic
Varsity (6-3)
44
East Buchanan
Varsity (8-1)
final
T
NMNC 0 0 0 0 29
EBUC 0 0 0 0 44
East Buchanan Community Schools
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

7
Alta-Aurelia
Varsity (5-4)
43
West Hancock
Varsity (9-0)
final
T
ALTA 0 0 0 0 7
WHC 0 0 0 0 43
West Hancock High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

Additional Regular Season

0
Forest City
Varsity (1-8)
23
Okoboji
Varsity (3-6)
final
T
FSTC 0 0 0 0 0
OKB 0 0 0 0 23
Okoboji High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

Additional Regular Season

28
Belmond-Klemme
Varsity (0-9)
38
Lake Mills
Varsity (3-6)
final
T
B K 0 0 0 0 28
LK M 0 0 0 0 38
Lake Mills Senior High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

16
Nashua-Plainfield
Varsity (4-5)
46
North Linn
Varsity (9-0)
final
T
NPFD 0 0 0 0 16
N LN 0 0 0 0 46
North Linn High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

8-Player First Round

45
Northwood-Kensett
Varsity (6-3)
50
Kee
Varsity (8-1)
final
T
NW-K 0 0 0 0 45
KEE 0 0 0 0 50
Kee High Football/Track Complex
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 5 Semifinal

Nashua-Plainfield
Varsity (13-14)
Saint Ansgar
Varsity (18-9)
7:00 PM
10/25
Nashua Plainfield High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 6 Semifinal

Lake Mills
Varsity (33-4)
Osage
Varsity (26-9)
7:00 PM
10/25
Osage High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 Semifinal

Newell-Fonda
Varsity (27-3)
Bishop Garrigan
Varsity (12-16)
7:00 PM
10/25
Newell-Fonda Community School
Tuesday, Oct 26
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 2 Championship

Forest City
Varsity (19-12)
Sheldon
Varsity (26-5)
7:00 PM
10/26
Estherville-LC High School