Twin Lakes

Monday, May 9
BOYS SPRING GOLF
170
Storm Lake St. Mary's
Varsity (10-6)
204
Sioux Central
Varsity (2-13)
4:00 PM CT
5/9
Little Sioux Golf and Country Club
Monday, May 9
BOYS SPRING GOLF
Storm Lake St. Mary's
Varsity (10-6)
Sioux Central
Varsity (2-13)
4:00 PM CT
5/9
Little Sioux Golf and Country Club
Monday, May 9
GIRLS GOLF
223
Storm Lake St. Mary's
Varsity (5-4)
222
Sioux Central
Varsity (5-7)
4:00 PM CT
5/9
Little Sioux Golf and Country Club
Monday, May 9
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

East Sac County Relays

1
Ridge View
2
Manson-NW Webster
3
East Sac County
4
South Central Calhoun
5
Southeast Valley
6
Glidden-Ralston
7
MVAOCOU
8
Ar-We-Va
5/9 · 4:30 PM CT East Sac County Elementary Sac Building
Monday, May 9
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

Ehawk Girls Invite

1
Spencer
2
Bishop Garrigan
3
Emmetsburg
4
Estherville Lincoln Central
5/9 · 4:30 PM CT Emmetsburg High School
Monday, May 9
GIRLS TRACK & FIELD Varsity

Sioux Central Coed Invite

1
Sioux Central
2
Pocahontas Area
3
South O'Brien
4
Alta-Aurelia
5
Newell-Fonda
6
Remsen St. Mary's
7
West Bend-Mallard
8
GTRA
9
Siouxland Christian
5/9 · 4:30 PM CT Sioux Central High School
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD

Spencer HS Boys Meet

1
Cherokee Washington
2
Estherville Lincoln Central
3
Spencer
3
Emmetsburg
3
Spirit Lake
3
Storm Lake
3
Bishop Garrigan
5/9 · 4:30 PM CT Spencer Senior High School
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD Varsity

Sioux Central Coed Invite

1
Pocahontas Area
2
Sioux Central
3
Newell-Fonda
4
West Bend-Mallard
5
Alta-Aurelia
6
GTRA
7
Harris-Lake Park
8
Siouxland Christian
9
Remsen St. Mary's
5/9 · 4:30 PM CT Sioux Central High School
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD Varsity
1
Southeast Valley
2
Ridge View
3
Manson-NW Webster
4
East Sac County
5
MVAOCOU
5
South Central Calhoun
7
Glidden-Ralston
8
Ar-We-Va
5/9 · 4:30 PM CT East Sac County Elementary Sac Building
Monday, May 9
GIRLS TRACK & FIELD

Jack Foresman Coed Relays

1
Gehlen Catholic
2
Hinton
3
MMCRU
4
Akron-Westfield
5
Westwood
6
River Valley
6
Storm Lake St. Mary's
8
West Sioux
5/9 · 5:00 PM CT MMCRU High School
Monday, May 9
BOYS TRACK & FIELD
1
Gehlen Catholic
2
Hinton
3
MMCRU
4
Akron-Westfield
5
West Sioux
6
Storm Lake St. Mary's
7
River Valley
5/9 · 5:00 PM CT MMCRU High School
Tuesday, May 10
BOYS SPRING GOLF
181
Storm Lake St. Mary's
Varsity (10-7)
166
GTRA
Varsity (8-6)
4:00 PM CT
5/10
Hillcrest Golf & Country Club
Tuesday, May 10
GIRLS GOLF

Girls Golf Triangular

1
Alta-Aurelia
2
Storm Lake
3
Woodbury Central
5/10 · 4:00 PM CT Lake Creek Country Club
Tuesday, May 10
GIRLS GOLF
216
Storm Lake St. Mary's
Varsity (6-4)
233
GTRA
Varsity (3-10)
4:00 PM CT
5/10
Hillcrest Golf & Country Club
Tuesday, May 10
GIRLS TRACK & FIELD Junior High
1
Pocahontas Area
2
Sioux Central
3
South Central Calhoun
4
Alta-Aurelia
5
West Bend-Mallard
6
Newell-Fonda
7
Southeast Valley
8
GTRA
5/10 · 4:00 PM CT Newell-Fonda Community School
Tuesday, May 10
BOYS TRACK & FIELD Junior High

Newell-Fonda Relays

Newell-Fonda
GTRA
Pocahontas Area
South Central Calhoun
Southeast Valley
Sioux Central
Alta-Aurelia
West Bend-Mallard
5/10 · 4:00 PM CT Newell-Fonda Community School
Tuesday, May 10
GIRLS TRACK & FIELD

MS Coed Quad Meet

Spencer
Emmetsburg
Storm Lake
Sheldon
5/10 · 4:15 PM CT Spencer Senior High School
Tuesday, May 10
GIRLS TRACK & FIELD

Spencer Co-ed Meet

Spencer
Emmetsburg
Storm Lake
Sheldon
5/10 · 4:15 PM CT Spencer Senior High School
Tuesday, May 10
BOYS TRACK & FIELD

MS Coed Quad Meet

Spencer
Emmetsburg
Sheldon
Storm Lake
5/10 · 4:15 PM CT Spencer Senior High School
Tuesday, May 10
BOYS TRACK & FIELD

MS Coed Quad Meet

Spencer
Emmetsburg
Storm Lake
Sheldon
5/10 · 4:15 PM CT Spencer Senior High School
Tuesday, May 10
GIRLS SOCCER
0
East Sac County
Varsity (3-8)
1
Humboldt
Varsity (10-5)
final
T
ESC 0 0 0
HMBT 0 0 1
Humboldt Soccer Field
Tuesday, May 10
GIRLS TRACK & FIELD

MMCRU Junior High Coed

1
Storm Lake St. Mary's
2
MMCRU
2
Whiting
2
Remsen St. Mary's
2
Hinton
2
South O'Brien
2
Harris Lake Park
5/10 · 4:30 PM CT MMCRU High School
Tuesday, May 10
BOYS TRACK & FIELD
1
Storm Lake St. Mary's
2
MMCRU
2
Whiting
2
Remsen St. Mary's
2
Hinton
2
South O'Brien
2
Rock Valley JH
5/10 · 4:30 PM CT MMCRU High School
Tuesday, May 10
BOYS SOCCER

After Girls Match

0
East Sac County
Varsity (2-6)
4
Humboldt
Varsity (14-0)
final
T
ESC 0 0 0
HMBT 0 0 4
Humboldt Soccer Field
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF

Sectional Tournament

-
South O'Brien
-
Harris-Lake Park
-
Hartley-Melvin-Sanborn
-
Trinity Christian
-
West Bend-Mallard
-
George-Little Rock
-
GTRA
5/11 · 9:00 AM CT South O'Brien - Primghar Golf Course
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF

Section Golf

1
Sheldon
2
Cherokee Washington
3
Ridge View
4
Unity Christian
-
MVAOCOU
-
Alta-Aurelia
-
Hinton
-
OABCIG
5/11 · 10:00 AM CT Willow Vale Golf Club
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF

2A Sectional Tournament

1
Kuemper Catholic
2
South Hamilton
3
Panorama
4
Ogden
5
Southeast Valley
6
ACGC
7
Colo-Nesco
8
Roland-Story
5/11 · 10:00 AM CT Jewell Golf and Country
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF Varsity

1A Sectional

1
Akron-Westfield
2
Gehlen Catholic
3
Storm Lake St. Mary's
4
Newell-Fonda
4
Remsen St. Mary's
6
MMCRU
7
River Valley
5/11 · 10:00 AM CT Newell-Fonda Community School
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF

2A Sectionals

1
Emmetsburg
2
Pocahontas Area
3
South Central Calhoun
4
Okoboji
5
Manson-NW Webster
6
Eagle Grove
7
Sioux Central
8
East Sac County
5/11 · 10:00 AM CT Emerald Hills Golf Club
Wednesday, May 11
BOYS SPRING GOLF Varsity

Sectionals

Manson-NW Webster
5/11 · 10:00 PM CT TBA
Thursday, May 12
GIRLS TRACK & FIELD

1A - 8 - Northwood-Kensett

1
Saint Ansgar
2
Bishop Garrigan
3
Northwood-Kensett
4
North Union
5
Lake Mills
6
West Fork
7
GTRA
8
West Hancock
9
West Bend-Mallard
10
Riceville
Plus 4 more
5/12 · 4:00 PM CT Northwood-Kensett High School
Thursday, May 12
GIRLS TRACK & FIELD

2A-1 - Cherokee

Central Lyon
Cherokee Washington
Emmetsburg
Estherville Lincoln Central
Okoboji
Sheldon
Sibley-Ocheyedan
Unity Christian
West Lyon
West Sioux
Plus 1 more
5/12 · 4:00 PM CT Cherokee Washington High School
Thursday, May 12
GIRLS TRACK & FIELD

1A - 1 Audubon

1
Storm Lake St. Mary's
2
Alta-Aurelia
2
Ar-We-Va
2
Audubon
2
Boyer Valley
2
CAM
2
Coon Rapids-Bayard
2
Exira-EHK
2
Glidden-Ralston
2
Griswold
Plus 5 more
5/12 · 4:00 PM CT Audubon High School
Thursday, May 12
BOYS TRACK & FIELD

1A-1 State Qualifying Meet

1
CAM
2
Newell-Fonda
3
Coon Rapids-Bayard
4
IKM-Manning
5
Logan-Magnolia
6
Audubon
7
Woodbine
8
Ar-We-Va
9
Boyer Valley
10
Alta-Aurelia
Plus 5 more
5/12 · 4:00 PM CT Audubon High School
Thursday, May 12
BOYS TRACK & FIELD

1A-8 State Qualifying Meet

Bishop Garrigan
GTRA
Lake Mills
Newman Catholic
North Butler
North Iowa
North Union
Northwood-Kensett
Riceville
Rockford
Plus 4 more
5/12 · 4:00 PM CT Northwood-Kensett High School
Thursday, May 12
BOYS TRACK & FIELD

2A-1 State Qualifying Meet

-
Central Lyon
-
Cherokee Washington
-
Emmetsburg
-
Estherville Lincoln Central
-
Okoboji
-
Sheldon
-
Sibley-Ocheyedan
-
Spirit Lake
-
Unity Christian
-
West Lyon
Plus 2 more
5/12 · 4:00 PM CT Cherokee Washington High School
Thursday, May 12
BOYS TRACK & FIELD

2A-7 State Qualifying Meet

East Sac County
Hinton
Kingsley-Pierson
Manson-NW Webster
MVAOCOU
OABCIG
Pocahontas Area
Ridge View
Sioux Central
South Central Calhoun
Plus 2 more
5/12 · 4:00 PM CT Ridge View High School
Friday, May 13
GIRLS GOLF

2A Region 2A Ridge View

1
Pocahontas Area
2
Okoboji
3
Clarion-Goldfield-Dows
4
Eagle Grove
5
Sioux Central
6
Cherokee Washington
7
Ridge View
8
Manson-NW Webster
5/13 · 12:00 AM CT Holstein Country Club
Friday, May 13
GIRLS GOLF

2A Region 1B Belmond-Klemme

1
New Hampton
2
Garner Hayfield Ventura
3
Emmetsburg
4
Belmond-Klemme
5
Forest City
6
Central Springs
7
Osage
8
Estherville Lincoln Central
5/13 · 9:00 AM CT Belmond Country Club
Friday, May 13
GIRLS GOLF Varsity

1A Region 1A GTRA

1
Newell-Fonda
2
Alta-Aurelia
3
Harris-Lake Park
4
Storm Lake St. Mary's
5
GTRA
6
West Bend-Mallard
-
North Union
-
St. Edmond
5/13 · 10:00 AM CT Hillcrest Golf & Country Club
Friday, May 13
GIRLS GOLF

2A Region 3A Greene County

1
Roland-Story
2
MVAOCOU
3
Southeast Valley
4
OABCIG
5
South Central Calhoun
6
East Sac County
-
Greene County
-
Kuemper Catholic
5/13 · 10:00 AM CT Jefferson Community Golf Course
Friday, May 13
GIRLS TRACK & FIELD

2A - 7 - Ridge View

-
East Sac County
-
Hinton
-
Kingsley-Pierson
-
Manson-NW Webster
-
MVAOCOU
-
OABCIG
-
Pocahontas Area
-
Ridge View
-
Sioux Central
-
South Central Calhoun
Plus 2 more
5/13 · 4:00 PM CT Ridge View High School
Friday, May 13
GIRLS TRACK & FIELD 8th Grade

TLC JH Conference Meet

1
Storm Lake St. Mary's
2
Sioux Central
2
Alta-Aurelia
2
East Sac County
2
Emmetsburg
2
GTRA
2
Manson-NW Webster
2
Newell-Fonda
2
Pocahontas Area
2
South Central Calhoun
Plus 2 more
5/13 · 4:00 PM CT Sioux Central High School
Friday, May 13
BOYS TRACK & FIELD 8th Grade
Sioux Central
Alta-Aurelia
East Sac County
Emmetsburg
GTRA
Manson-NW Webster
Newell-Fonda
Pocahontas Area
South Central Calhoun
Southeast Valley
Plus 2 more
5/13 · 4:00 PM CT Sioux Central High School
Friday, May 13
BOYS TRACK & FIELD 8th Grade

TLC JH Conference Meet

1
Storm Lake St. Mary's
2
Sioux Central
2
Alta-Aurelia
2
East Sac County
2
Emmetsburg
2
GTRA
2
Manson-NW Webster
2
Newell-Fonda
2
Pocahontas Area
2
South Central Calhoun
Plus 2 more
5/13 · 4:00 PM CT Sioux Central High School
Friday, May 13
BOYS TRACK & FIELD

2A-7 State Qualifying Meet

East Sac County
Hinton
Kingsley-Pierson
Manson-NW Webster
MVAOCOU
OABCIG
Pocahontas Area
Ridge View
Sioux Central
South Central Calhoun
Plus 2 more
5/13 · 4:00 PM CT Ridge View High School
Friday, May 13
GIRLS SOCCER
0
Greene County
Varsity (1-10)
3
East Sac County
Varsity (4-8)
final
T
GRNC 0 0 0
ESC 0 0 3
Wall Lake Athletic Complex
Friday, May 13
BOYS SOCCER

After Girls Match

4
Greene County
Varsity (8-4)
1
East Sac County
Varsity (2-7)
final
T
GRNC 0 0 4
ESC 0 0 1
Wall Lake Athletic Complex
Saturday, May 14
GIRLS SOCCER
4
Denison-Schleswig
Varsity (6-11)
2
East Sac County
Varsity (4-9)
final
T
DSCH 0 0 4
ESC 0 0 2
Wall Lake Athletic Complex
Saturday, May 14
BOYS SOCCER
0
Riverside
Varsity (3-5)
2
East Sac County
Varsity (3-7)
final
T
RVS 0 0 0
ESC 0 0 2
Wall Lake Athletic Complex
Monday, May 16
BOYS SPRING GOLF

1A District Golf Meet

Boyer Valley
Woodbine
Logan-Magnolia
Kingsley-Pierson
Woodbury Central
Westwood
Griswold
CAM
St. Albert
East Mills
Plus 8 more
5/16 · 9:30 AM CT Majestic Hills Golf Course
Monday, May 16
BOYS SPRING GOLF

IHSAA 2A District Golf Meet

Kuemper Catholic
Emmetsburg
Pocahontas Area
Grundy Center
Osage
South Hamilton
Panorama
South Central Calhoun
Belmond-Klemme
Forest City
Plus 2 more
5/16 · 10:00 AM CT Carroll Country Club
Monday, May 16
BOYS SPRING GOLF Varsity

Districts

Manson-NW Webster
5/16 · 10:00 AM CT TBA
Monday, May 16
GIRLS GOLF Varsity

Regional Tournament

GTRA
Alta-Aurelia
Newell-Fonda
Harris-Lake Park
North Union
St. Edmond
Storm Lake St. Mary's
West Bend-Mallard
5/16 · 10:00 AM CT Hillcrest Golf & Country Club
Monday, May 16
BASEBALL
Central Lyon
Junior Varsity (0-0)
GTRA
Junior Varsity (0-0)
5:00 PM CT
5/16
Ruthven-Ayrshire Athletic Complex
Monday, May 16
BASEBALL
Central Lyon
Varsity (0-0)
GTRA
Varsity (0-0)
7:00 PM CT
5/16
Ruthven-Ayrshire Athletic Complex
Monday, May 16
BASEBALL
Eagle Grove
Varsity (0-0)
Southeast Valley
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/16
Southeast Valley Baseball Diamond
Monday, May 16
BASEBALL
Lawton-Bronson
Varsity (0-0)
Alta-Aurelia
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/16
Alta-Aurelia High School
Tuesday, May 17
SOFTBALL

JVR/JV/V Scrimmage

Emmetsburg
Varsity (0-0)
Storm Lake
Varsity (0-0)
5:00 PM CT
5/17
Storm Lake High School
Tuesday, May 17
BASEBALL
GTRA
Varsity (0-0)
North Iowa
Varsity (0-0)
6:00 PM CT
5/17
Ruthven-Ayrshire Community School
Tuesday, May 17
BASEBALL

JV First @ 5:30

Southeast Valley
Varsity (0-0)
Clarion-Goldfield-Dows
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/17
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
Tuesday, May 17
BASEBALL
Alta-Aurelia
Varsity (0-0)
Spencer
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/17
Spencer Senior High School
Wednesday, May 18
GIRLS GOLF Varsity

Districts

Manson-NW Webster
5/18 · 10:00 AM CT TBA
Wednesday, May 18
GIRLS SOCCER

Class 1A Quarterfinal

East Sac County
Varsity (4-9)
Western Christian
Varsity (10-0)
5:00 PM CT
5/18
Western Christian High School
Wednesday, May 18
BASEBALL
GTRA
Varsity (0-0)
Hartley-Melvin-Sanborn
Varsity (0-0)
5:30 PM CT
5/18
HMS - Peterson Field
Wednesday, May 18
BASEBALL
Newell-Fonda
Varsity (0-0)
Remsen St. Mary's
Varsity (0-0)
5:30 PM CT
5/18
Remsen St. Mary's High School
Thursday, May 19
BOYS SOCCER

1A-1 First Round

East Sac County
Varsity (3-7)
Unity Christian
Varsity (5-8)
6:00 PM CT
5/19
Unity Christian High School
Thursday, May 19
BASEBALL
Alta-Aurelia
Varsity (0-0)
Estherville Lincoln Central
Varsity (0-0)
7:30 PM CT
5/19
Hess-Limberg Field
Friday, May 20
BASEBALL
Estherville Lincoln Central
Varsity (0-0)
Emmetsburg
Varsity (0-0)
5:30 PM CT
5/20
Emmetsburg Baseball Field